10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)
10. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Głównym wyzwaniem, jak już wspomniałem, dla polskiej elektroenergetyki i transformacji energetycznej jest bilansowanie tego systemu, szczególnie w sytuacji, w której coraz więcej energii jest pozyskiwanej z oczywiście tanich, ale pogodozależnych odnawialnych źródeł energii. Dlatego jednym z najważniejszych komponentów tej transformacji w naszym zamyśle są magazyny energii. Dlatego też zmieniamy prawo konkretnie w tym zakresie, tak by te możliwości ich instalowania, ich promowania móc dać także społecznościom lokalnym, czyli jednostkom samorządu terytorialnego, ale przede wszystkim bardzo mocno przesuwamy środki na to, by magazyny energii w tym bilansowaniu systemu odgrywały kluczową rolę, też te duże. Dlatego też w Krajowym Planie Odbudowy, co jest bezpośrednio zapisane w Krajowym Planie Odbudowy w dziedzinie energii i klimatu, zapisaliśmy rolę także tych dużych, wielkoskalowych magazynów energii. Pozyskaliśmy na nie środki i one będą realizowane, ale też będą realizowane małe magazyny, mniejsze magazyny.
W programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został uruchomiony komponent dotyczący magazynów energii dla przedsiębiorców. Na ten komponent będą mogli pozyskać 4 mld zł polscy przedsiębiorcy, którzy już zainwestowali w odnawialne źródła energii albo zainwestują w odnawialne źródła energii: i w energię z wiatru, i w fotowoltaikę.
To daje także przedsiębiorcom gwarancję stabilnych cen, tego, że mogą odbudować to zaufanie do państwa, które wskazało, że jest to tania energia, która niestety często jest przez operatora redysponowana ze względu na wysoką generację z OZE. To jest odpowiedź na to wyzwanie, to jest odpowiedź na te wyłączania, to jest też aktywna odpowiedź państwa na wykorzystywanie środków efektywnie w zakresie transformacji energetycznej, która ma tworzyć szanse, a nie rodzić ryzyka.
Wreszcie eksport, o który pan poseł pytał. Dobra informacja: w pierwszych 2 miesiącach tego roku Polska zwiększyła eksport energii elektrycznej rok do roku o ponad 70%. To jest swego rodzaju, szanowni państwo, ewenement, bo w ciągu ostatnich lat Polska była importerem energii elektrycznej. Tak akurat się zdarzyło, że albo z przypadku, albo z nieudolności, albo z premedytacji rząd naszych poprzedników importował węgiel z Rosji - robiły to spółki Skarbu Państwa - i energię elektryczną z Niemiec. Dzisiaj możemy mówić o zwiększonym eksporcie rok do roku o 70% w ciągu pierwszych 2 miesięcy tego roku poprzez też inwestycje w sieci (Dzwonek), co jest bardzo dobre dla naszego systemu elektroenergetycznego, co jest bardzo pozytywne z punktu widzenia cen energii elektrycznej, co jest wreszcie bardzo pozytywne dla naszych krajowych elektrowni. To jest konkret, który w ostatnich miesiącach, po naszych działaniach i legislacyjnych, i inwestycyjnych, już widzimy. Polska w ciągu tych pierwszych 2 miesięcy stała się eksporterem energii elektrycznej i zrobimy wszystko, by ceny dla odbiorców indywidualnych również były coraz niższe. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia