10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)

10. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Sylwia Bielawska:

    Dziękuję bardzo

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Minął już rok od wejścia w życie tzw. ustawy Kamilka, czyli nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, której celem było wzmocnienie ochrony dzieci przed przestępstwami seksualnymi oraz zapewnienie im bezpiecznego środowiska w placówkach pracujących z małoletnimi. Dzięki rzadko spotykanej prawie jednomyślności parlamentarzystów 15 lutego 2024 r. weszła w życie ustawa, która była reakcją na bulwersujące i tragiczne wydarzenia, które doprowadziły do śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Wydarzenia te wstrząsnęły opinią publiczną oraz zapoczątkowały ogólnopolską dyskusję o potrzebach zmian. To właśnie na podstawie wniosków i skarg instytucji zaangażowanych w ochronę nieletnich, m.in. Policji, sądów, prokuratury, ośrodków pomocy społecznej, służby zdrowia, a także placówek edukacyjnych, wypracowano ostateczny kształt ustawy. Warto również podkreślić, że od 15 sierpnia 2024 r. zaczęły też obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Powstał też ogólnopolski interdyscyplinarny Zespół do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, działający, co ważne, według międzynarodowej procedury. Poznaliśmy też pierwszy raport w tej sprawie.

    Wiemy jednak, że zarówno Ministerstwo Sprawiedliwości, jak i Biuro Rzecznika Praw Dziecka uważnie przyglądały się praktycznemu działaniu ustawy. Prowadzono rozmowy i debaty z organizacjami społecznymi, z przedstawicielami innych ministerstw i resortów, m.in. z Ministerstwem Edukacji Narodowej, aby zdiagnozować, które rozwiązania się sprawdzają, a które wymagają korekt i zmian.

    Moje pytanie brzmi: Jakie, po rocznej obserwacji, macie państwo wnioski (Dzwonek) z przeprowadzonej ewaluacji tego systemu ochrony dzieci? Które elementy wymagają zmian i korekt, tak aby z jednej strony uprościć procedury, a z drugiej eliminować wszystkie problemy, które zostały zdiagnozowane? Jak doprowadzić do tego, żeby działało to jak najlepiej?


Przebieg posiedzenia