10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)
10. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz:
Panie Marszałku! Pani Posłanko! Odpowiadając na to pytanie, chciałabym oddzielić dwie rzeczy. Jedna to zmiany systemowe, które są niezbędne i związane z tym raportem, o którym była mowa, czyli z pierwszym raportem zespołu do spraw analizy zdarzeń. Druga kwestia to jest sama nowelizacja tzw. ustawy lex Kamilek. Ta ustawa to tak naprawdę zmiany wielu ustaw, które teraz rzeczywiście będą poprawiane. Do tych dwóch kwestii krótko się odniosę.
Jeżeli chodzi o zmiany systemowe, legislacyjne, które wynikają z rekomendacji zespołu do spraw analizy zdarzeń, to mieliśmy spotkanie międzyresortowe z przedstawicielami resortów zdrowia, edukacji, ministry do spraw równości, ministerstwa rodziny, Ministerstwa Cyfryzacji. Przeanalizowaliśmy podczas tego spotkania wszystkie rekomendacje zespołu i będziemy je interdyscyplinarnie, międzyresortowo wdrażać. Tak jak pani posłanka powiedziała, bez tej interdyscyplinarności nie ruszymy z właściwą opieką nad dziećmi. Takim nadrzędnym projektem, nad którym procedują teraz Ministerstwo Sprawiedliwości i inne resorty, jest stworzenie systemu teleinformatycznego, dzięki któremu będą monitorowane losy dziecka już krzywdzonego albo zagrożonego krzywdzeniem. Taki system teleinformatyczny pozwoli na szybką, efektywną i właściwą reakcję odpowiednich służb publicznych. To jest bardzo ważne, bo dziecko działa na styku służby zdrowia, resortu edukacji, bo jest w szkole czy wcześniej w przedszkolu, na styku wszystkich służb, które pomagają rodzinie.
Natomiast jeżeli chodzi o samą nowelizację tego, co potocznie nazywamy ustawą Kamilka z Częstochowy, taka propozycja legislacyjna jest już przygotowana. Trwają uzgodnienia wewnątrzresortowe w Ministerstwie Sprawiedliwości i w przyszłym tygodniu zostanie ten projekt przekazany do opiniowania, konsultacji i wyjdzie z resortu sprawiedliwości. Główne uwagi również wszyscy państwo znają, pojawiały się też zastrzeżenia w debacie publicznej. Przede wszystkim pozostajemy w ciągłym dialogu z ministerstwem edukacji, z ministerstwem nauki, z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Rozmawiamy z organizacjami, które zgłaszały bardzo praktyczne problemy, pojawiające się również w debacie publicznej, choćby to, czy rzeczywiście rodzice, którzy jadą na wycieczkę, muszą się legitymować odpisem z KRK, jak hotele (Dzwonek) mają np. zabezpieczać oświadczenia ich gości, jak rozumieć inną działalność. To są wszystko kwestie, które ta nowelizacja adresuje. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia