10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)
12. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (druk nr 1108).
Poseł Waldemar Sługocki:
Dzień dobry, panie marszałku.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Szanowni Goście! Szanowni Państwo! Mam przyjemność w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej odnieść się do procedowanego projektu ustawy dotyczącego deregulacji.
Chciałbym w odróżnieniu od mego kolegi z klubu Prawa i Sprawiedliwości podzielić się z państwem zupełnie odmienną refleksją, a mianowicie tym, że to niesłychanie ważne, że deregulacjami będziemy zajmować się permanentnie, nie tylko czasowo. Musimy mieć jednak świadomość, szanowni państwo, że żyjemy w czasach, w których rzeczywistość ewoluuje. Żyjemy w czasach, w których niemal każdego dnia pojawiają się nowe rozwiązania, czy to technologiczne, czy to proceduralne, czy też sytuacja międzynarodowa wymusza na nas podejmowanie kolejnych kroków, tak aby warunki prowadzenia działalności gospodarczej ewoluowały. W związku z tym powołanie stałej komisji, która będzie zajmowała się deregulowaniem prawa w kontekście wyzwań, jakie niesie czas, w którym przyszło nam żyć, uważam za niezwykle ważne, potrzebne i wręcz konieczne.
Szanowni Państwo! Warto dodać, bo skoncentrowaliśmy się do tej pory, omawiając deregulacje, jedynie na działalności gospodarczej w Polsce... Musimy mieć świadomość, że komisja pracująca nad deregulowaniem prawa w Polsce będzie zajmowała się różnymi dziedzinami życia społecznego i gospodarczego. Wiele z tych wątków, które podejmiemy - nie w dzisiejszym pakiecie, który pan minister był uprzejmy przedłożyć- będzie dotyczyło indywidualnych osób, osób fizycznych, Polek i Polaków, co jest ważne z punktu widzenia bieżącego funkcjonowania naszych rodaków. Warto dodać, że ten pakiet jest pierwszym pakietem, nie jedynym, ale pierwszym otwierającym szeroką debatę na temat procesu deregulacji w naszym kraju.
Oczywiście pan poseł ma rację, że nie sposób w 5 minut omówić prezentowany projekt ustawy, ale bez wątpienia dzisiaj otwieramy debatę na temat materii, którą rząd przedłożył. Bez wątpienia, szanowni państwo, już w piątek o godz. 10.30, tuż po zakończeniu głosowań, będziemy merytorycznie pracować w komisji, w której artykuł po artykule będziemy omawiać, dyskutować, a co ważne - będziemy robić to wspólnie ze stroną społeczną, co jest niezwykle istotne. Istotne także w przedłożonym projekcie ustawy jest to, że był on tworzony, pisany wraz z zainteresowanymi, czyli z partnerami społecznymi reprezentującymi tych, których regulacje mają dotyczyć.
Wątek, na który warto i trzeba koniecznie zwrócić uwagę, to są kwestie związane z polskim rzemiosłem. One są niezwykle kluczowe, bo miałem wrażenie, że przez ostatnie 8 lat o polskim rzemiośle i o polskich rzemieślnikach rząd państwa polskiego zupełnie zapomniał. Czas najwyższy powrócić do spraw polskich rzemieślników, bo to rzemiosło odpowiada za wiele zawodów kluczowych z punktu widzenia naszego codziennego funkcjonowania. Mam nadzieję, że sukcesywnie podczas prac komisji będziemy przygotowywać kolejne projekty, które będą wychodziły naprzeciw i strony gospodarczej, i obywateli państwa polskiego.
A teraz zapraszam moją klubową koleżankę panią poseł Małgorzatę Janyską. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia