10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)

12. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (druk nr 1108).

Poseł Ryszard Petru:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dziś, 3 kwietnia 2025 r., rozpoczynamy proces deregulacji polskiej gospodarki. To jest deregulacja po latach narastającej gęstwiny nieżyciowych przepisów, procedur, nadmiernej władzy urzędnika. To wielki krok w uwolnieniu energii Polaków, bo ta ustawa dotyczy zarówno obywateli, jak i przedsiębiorców. Co najważniejsze, upraszcza procedury, znosi w wielu miejscach dwuinstancyjność, digitalizuje leasing, co jest może oczywiste, ale to jest potrzebne, promuje mediację i ogranicza kontrolę. Rząd koalicji 15 października kończy z systemem pieczątek w Polsce. Zacytuję artykuł ustawy: Brak pieczątki na piśmie lub wniosku nie stanowi braku formalnego ani nie jest powodem, aby stwierdzić, że pismo lub wniosek są niekompletne. To jest oczywista oczywistość, a jednocześnie jest to mentalna rewolucja. To dopiero początek wielkiej rewolucji, rewolucji, która pozwoli Polakom zerwać kajdany biurokracji. Transparentność, pewność, wzajemne zaufanie to podstawy wzrostu bogactwa narodów.

    Wczoraj Donald Trump nałożył cła na towary z całego świata. To uderzy w Amerykę, prawdopodobnie spowoduje wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych o prawie 2 punkty procentowe, być może nawet recesję. Ale my nie powinniśmy myśleć o tym, jak walczyć z Ameryką. My powinniśmy myśleć o tym, jak spowodować, żeby gospodarka europejska była konkurencyjna, żeby nasze towary zdobywały rynki światowe, a nie tylko amerykańskie, ale azjatyckie również.

    To jest ten moment, kiedy rozpoczynamy wielką batalię deregulacyjną - my w Polsce, tutaj, dzisiaj, 3 kwietnia. Jestem bardzo wdzięczny ministerstwu, które pracowało z przedsiębiorcami, ze stroną społeczną. Tak jak powiedział minister Paszyk: tę ustawę napisało życie. Każdy artykuł dotyczy konkretnej sprawy, która utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorców. Państwo musi działać sprawniej, szybciej, racjonalniej zarówno dla obywatela, jak i przedsiębiorcy. Państwo nie może być barierą, prawo też nie może być barierą. To jest narzędzie do działania.

    Mam nadzieję, że ta ustawa trafi do komisji deregulacyjnej, której mam przyjemność być przewodniczącym. Mogę zadeklarować, że już na jutro zwołaliśmy pierwsze posiedzenie komisji - o godz. 10.30, tuż po głosowaniach, po to, żeby rozpocząć pracę nad tą ustawą. Kolejne posiedzenie zwołaliśmy jeszcze w połowie kwietnia, tak aby na kolejnym posiedzeniu Sejmu odbyło się drugie czytanie. Będzie też kolejna ustawa, to będzie druk nr 907. Potem, mam nadzieję, wpłyną do tej komisji kolejne ustawy, które powstaną w wyniku pracy zespołu Rafała Brzoski i które prześle do nas rząd. Ten rząd, szanowni państwo, rozpoczyna wielką deregulację polskiej gospodarki, co obniży koszty i umożliwi uwolnienie energii Polaków.

    Krótko powiem, o czym jest ta ustawa, bo tam jest wiele szczegółowych elementów. Po pierwsze, usprawnia doręczenia administracyjne. Po drugie, wzmacnia mediację w postępowaniu administracyjnym - będzie wymuszać mediację tam, gdzie nie jest potrzebny spór sądowy. Umożliwi umorzenie zawieszonych postępowań, żeby nie było postępowań, które są martwe, w których się nic nie dzieje. Sprecyzuje zasady naliczania odsetek w przypadku rozkładania kar administracyjnych na raty, ale również ograniczy czas kontroli. Wprowadzi różne kategorie ryzyka dla firm i ograniczy czas kontroli, tak jak powiedziałem wcześniej. Zlikwiduje żądania dotyczące pieczątek, co jest wielką zmorą polskiej biurokracji. Zdefiniuje precyzyjnie rzemiosło, da rzemieślnikom możliwość funkcjonowania w formie spółek akcyjnych i spółek z o.o.

    Ustawa wprowadza ocenę skutków regulacji - musimy wiedzieć, czy dana regulacja spełnia swoje zadanie, czy potem nie powinna być wycofana, skorygowana. Będą też oceniane efekty wejścia w życie ustawy, jej funkcjonowania. Ważne w ustawie jest to, że jeśli odstąpiono od konsultacji społecznych, trzeba będzie to uzasadnić.

    Szanowni Państwo! To tylko przykłady zmian, a jest ich bardzo dużo. Jest 40 artykułów, a każdy dotyczy innej sfery życia gospodarczego. To początek wielkiego planu deregulacyjnego. Głęboko wierzę, że w tym momencie mamy przed sobą takie okno możliwości. Głęboko wierzę również w to, że w tej Izbie może zapanować w tej sprawie ponadpartyjny konsensus (Dzwonek), bo deregulacja naprawdę nie jest partyjna. Powinno nam wszystkim na tym zależeć, szczególnie że deregulujemy to, co narosło przez trzydzieści parę lat w polskim systemie gospodarczym. Najwyższy czas na wspólne działanie w tej sprawie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia