10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)

12. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (druk nr 1108).

Poseł Dariusz Wieczorek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu Lewicy dotyczące ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego.

    To ważny dzień, to ważny moment i myślę, że trzeba podziękować wszystkim, którzy pracowali nad tymi propozycjami, bo rzeczywiście dzisiaj polska gospodarka potrzebuje deregulacji. Polscy przedsiębiorcy, polscy obywatele potrzebują deregulacji, potrzebują jasnych reguł, potrzebują zmniejszenia ilości kontroli, potrzebują po prostu tego, co właściwie powinno być filozofią, którą - przypomnę państwu - wprowadzaliśmy w czasach transformacji, w latach 1988, 1989, 1990: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. A więc ta zmiana filozofii stanowienia prawa powinna mieć miejsce i dobrze, że zespół rozpoczął prace w tej sprawie, a pan minister przedstawia ten projekt ustawy, który oczywiście idzie w dobrą stronę, natomiast na pewno będą jeszcze kolejne kroki, bo wiele rzeczy rzeczywiście wymaga uproszczenia i unormowania.

    Przypomnę tylko, że w latach 2022-2023 mieliśmy swoiste rekordy, jeżeli chodzi o produkcję, w cudzysłowie, aktów prawnych, bo co roku Wysoki Sejm przyjmował blisko 3 tys. aktów prawnych. Nawet były analizowane dokumenty. A więc blisko 26 tys. stron co roku pojawiało się nowych aktów prawnych. To najlepiej świadczy o tym, że jeżeli pojawiają się nowe akty prawne, to od razu pojawiają się problemy z interpretacją i od razu pojawiają się kłopoty, z którymi muszą się po prostu mierzyć i obywatele, i przedsiębiorcy.

    W tym samym czasie w ramach różnych zmian - tu wspominaliśmy już o Polskim Ładzie - wprowadzono też 22 nowe podatki obciążające przedsiębiorców. Każdy taki podatek czy każda taka danina to jest oczywiście kolejne tworzenie prawa, bo ktoś to musi skontrolować, ktoś musi przedstawić informację, czy to się należy, czy się nie należy, jak to naliczyć, jak wyliczyć. Za tym idą zespoły kontrolne, za tym idzie funkcjonowanie całej administracji. W związku z tym każda tego typu rzecz w sposób naturalny powoduje dodatkowe obciążenia i dla obywateli, i dla podatników, i dla przedsiębiorców.

    Jeżeli chodzi o same zapisy, to zmienia się ustawa - Kodeks postępowania administracyjnego, a więc też kwestie dotyczące postępowań są uproszczone i to jest bardzo, bardzo ważne. Zmienia się ustawa - Kodeks cywilny, a więc również kwestia dotycząca regulacji umów leasingowych. Zmienia się ustawa o księgach wieczystych i zmienia się ustawa o rzemiośle, co jest bardzo, bardzo istotne, bo środowisko rzemieślnicze rzeczywiście oczekiwało możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tak jak przedsiębiorcy, czyli możliwości funkcjonowania w ramach różnego rodzaju spółek. A więc to też jest bardzo istotna sprawa. Zmieniają się zapisy w ustawach: o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, o zawodach lekarza, Ordynacja podatkowa, Prawo bankowe, o systemie ubezpieczeń społecznych, o emeryturach i rentach, o wyrobach alkoholowych, Prawo lotnicze, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Prawo przedsiębiorców, Prawo geologiczne, prawo odpowiedzialności majątkowej, o kosztach sądowych, o Państwowej Inspekcji Pracy, o kierujących pojazdami. Mówię o tym dlatego, żeby pokazać, jak wielką skalę obejmuje ten projekt ustawy. Ale oczywiście to jeszcze nie wszystko i na pewno komisja ma przed sobą wiele, wiele godzin, kiedy będzie dyskutowała, jak uprościć te przepisy.

    Myślę, że kluczową sprawą też jest art. 70, a mianowicie zobowiązanie ministrów kierujących działami administracji rządowej, ażeby w zakresie swojej właściwości dokonywali bieżącego przeglądu funkcjonowania aktów normatywnych po to, ażeby właśnie doprowadzać do deregulacji. Myślę, że to jest też istotna sprawa i jak rzeczywiście (Dzwonek) ministrowie będą rzetelnie to robili, to jest szansa na bardzo poważną deregulację i uproszczenie procedur. Dziękuję bardzo.

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak)


Przebieg posiedzenia