10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)
12. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (druk nr 1108).
Poseł Katarzyna Kierzek-Koperska:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W ramach pierwszej deregulacji pojawia się m.in. kwestia mediacji. Przepisy dotyczące mediacji są w tej chwili martwe, jeśli chodzi o prawo podatkowe. Są one zawarte w tych artykułach, które mają podlegać zmianom, m.in. w art. 96 k.p.a. Oznacza to tyle, że ten przepis dotyczy tak naprawdę tylko niektórych zobowiązań podatkowych. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, w której podatnik dostaje decyzję określającą zobowiązanie podatkowe lub też jest w trakcie postępowania podatkowego. Mógłby mediować, bo tak naprawdę upadek firmy oznacza nie tylko bankructwo, ale również utratę miejsc pracy przez jego pracowników. Tego na tę chwilę nie mamy.
Mamy dzisiaj w Ordynacji podatkowej trzy rodzaje ulg: odroczenie, rozłożenie na raty i umorzenie. W związku z tym na podstawie chociażby tych trzech ulg można by było wprowadzić do Ordynacji podatkowej zapisy dotyczące mediacji po to tylko, żeby te zapisy dotyczyły stricte postępowań podatkowych. Dzisiaj (Dzwonek) te przepisy są martwe, bo naczelnicy urzędów skarbowych boją się podejmować decyzje. Mają za małe narzędzia w tej kwestii, obawiają się zarzutu o działanie na szkodę Skarbu Państwa.
Dlatego mam pytanie do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, czy nie rozważacie państwo wprowadzenia jednak takich zapisów dotyczących stricte postępowań podatkowych, bo nad takimi rozwiązaniami już pochylało się w zeszłym roku Ministerstwo Finansów. Wiem, że instytucje europejskie też bardzo zachęcają do tego, żeby w ustawodawstwie krajów członkowskich tego typu rozwiązania były wprowadzane. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia