10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)

12. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (druk nr 1108).

Poseł Lidia Czechak:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zwracam się z zapytaniem dotyczącym pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o niektórych ustawach w celu deregulacji prawa gospodarczego, administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowania prawa gospodarczego.

    Projekt ten zakłada wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do etapu rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę oraz rozwoju przedsiębiorstwa w kolejnych latach. Jednakże analiza projektu budzi pewne wątpliwości co do rzeczywistego zakresu deregulacji. Projekt liczy 32 strony i zawiera 40 artykułów zmieniających inne przepisy. Liczyłam, że będziemy uchylać i skreślać przepisy, jednak zwrot ˝uchyla się˝ pojawia się tylko trzy razy, a zwrot ˝skreśla się˝ nie występuje ani razu. Zwrot ˝otrzymuje brzmienie˝ występuje 39 razy. Zwrot ˝dodaje się˝ pojawia się aż 66 razy. Projekt zmienia 26 ustaw i wprowadza do ustawy - Prawo przedsiębiorców nowy rozdział, rozdział 6a: Program regulacyjny.

    W związku z tym mam pytania o następującej treści. W jaki sposób projekt realizuje ideę deregulacji, skoro przeważają zmiany (Dzwonek) dodające nowe przepisy, zamiast eliminować istniejące regulacje? Jaki będzie realny wpływ wprowadzanych zmian na zmniejszenie obciążeń biurokratycznych dla przedsiębiorców? Czy przewiduje się dalsze etapy faktycznej deregulacji w celu usunięcia przepisów, które będą bardziej widoczne dla przedsiębiorców? Jaki jest cel utworzenia Programu regulacyjnego w kontekście deregulacji prawa gospodarczego? Czy rząd planuje oczywiście monitorowanie skutków tej ustawy i ewentualne korekty w przyszłości? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia