10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)

13. punkt porządku dziennego:

Informacja dla Sejmu i Senatu RP o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2024 r. (przewodnictwo Węgier w Radzie Unii Europejskiej) wraz z komisyjnym projektem uchwały (druki nr 1085 i 1124).

Poseł Krzysztof Truskolaski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Pośle Szynkowski vel Sęk! Gdyby był pan takim dobrym ministrem za czasów rządów PiS-u...

    (Poseł Szymon Szynkowski vel Sęk: Ale już nie jestem ministrem.)

    ...jak dobrze umie pan przez 10 minut mówić o niczym, to na pewno Polska miałaby za waszych czasów dużo lepszą sytuację w Unii Europejskiej. (Oklaski)

    (Poseł Szymon Szynkowski vel Sęk: Gdy mówię o pracy Adama Szłapki, to mówię o niczym?)

    Na szczęście wygraliśmy wybory. Jesteśmy liderem w Unii Europejskiej wraz z panem premierem Donaldem Tuskiem i panem ministrem Adamem Szłapką, którego pracę oceniamy bardzo pozytywnie. Widzę, że pan Szynkowski vel Sęk też pozytywnie ocenia tę pracę i kibicuje panu ministrowi Szłapce.

    (Poseł Szymon Szynkowski vel Sęk: Naprawdę?)

    Szanowni Państwo! Z perspektywy naszego kraju, ale też Unii Europejskiej, okres prezydencji mimo pierwotnie wysokich oczekiwań i ambitnych zapowiedzi okazuje się w gruncie rzeczy bardzo trudnym czasem dla Unii Europejskiej. Za pozytywne rezultaty na pewno można uznać włączenie Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen, co stanowi istotne wzmocnienie swobody przepływu osób oraz dalszej integracji europejskiej. W pozostałym zakresie Węgry jednak nie zrealizowały wielu deklarowanych priorytetów, a sama prezydencja została trafnie określona jako zmarnowana szansa dla Unii Europejskiej, nad czym oczywiście Polska bardzo ubolewa.

    W tym kontekście warto podkreślić rolę Polski. Rola Polski była bardzo ważna w trakcie węgierskiego przewodnictwa. Po pierwsze, nasze działania koncentrowały się na bezpieczeństwie i konieczności wzmocnienia zdolności obronnych Unii w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, co też kontynuujemy w trakcie naszej prezydencji. Priorytetem jest to, aby Unia Europejska, zewnętrzna granica Unii Europejskiej była bezpieczna. Robimy wszystko, żeby ten wasz płot, który był jak sito, był mocny, aby bariera elektroniczna wychwytywała każdego nielegalnego migranta, który przechodzi przez wschodnią granicę, aby mieszkańcy Polski i mieszkańcy województwa podlaskiego, z którego pochodzę, byli bezpieczni.

    Ważne jest oczywiście też to, o czym mówił pan minister. Chodzi o tzw. deklarację budapeszteńską. Również Polska odegrała bardzo ważną rolę w przyjęciu tej deklaracji.

    (Poseł Szymon Szynkowski vel Sęk: O, jaką?)

    Jest to deklaracja, która zwiększa konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw. Wskazywaliśmy w trakcie prezydencji, że rozwój gospodarczy jest kluczowy i dalsze pogłębianie rynku wewnętrznego, m.in. w obszarze usług, jest bardzo ważne. Szanowni państwo, ta deklaracja pozwoli Unii również mierzyć się z globalną konkurencją i tworzyć lepsze warunki rozwoju dla obywateli. Wiemy, jak trudny mamy czas. Chodzi o cła, które nałożyła Ameryka na Unię Europejską. Unia Europejska musi być jeszcze bardziej zjednoczona. Unia Europejska musi być jeszcze silniejsza. (Dzwonek)

    Szanowni Państwo! Dziękuję panu ministrowi za tę informację. Chciałbym zaapelować do całej Wysokiej Izby o jej przyjęcie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia