10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)
13. punkt porządku dziennego:
Informacja dla Sejmu i Senatu RP o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2024 r. (przewodnictwo Węgier w Radzie Unii Europejskiej) wraz z komisyjnym projektem uchwały (druki nr 1085 i 1124).
Poseł Rafał Kasprzyk:
Dziękuję.
Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Bardzo krótko uzupełnię wypowiedzi moich wielce szanownych kolegów. Rzeczywiście Węgry na papierze miały dobre cele, które Polska co do zasady popiera. Chodzi o wzmacnianie obronności, bezpieczeństwa migracyjnego, konkurencyjności, wspólnej polityki rolnej, polityki spójności oraz o rozszerzenie Unii Europejskiej. Ale tak naprawdę, w realu główne cele Węgier - przecież wszyscy wiemy, jaki jest cel Orbána - to chaos i destabilizacja sytuacji i jedności europejskiej, w której żyjemy, dla której została powołana Unia Europejska. Jak słyszę pana posła Tumanowicza z Konfederacji i słucham jego kandydata na prezydenta, pana Mentzena, to widzę, że Konfederacja idzie z Węgrami ramię w ramię, dokładnie w tym samym kierunku: chodzi o to, żeby wprowadzać chaos i destabilizować jednolitość tej wspólnoty, do której my również należymy.
Objawiło się to i objawia codziennie, wielokrotnie w wypowiedziach tej części sceny politycznej. Przede wszystkim jednak pokazaliście to również, głosując w Parlamencie Europejskim przeciwko tym wartościom, jakie dzisiaj są najważniejsze, przeciwko temu, co jest celem prezydencji Polski w Unii Europejskiej - bezpieczeństwu. I to bezpieczeństwo, przede wszystkim bezpieczeństwo militarne, w obliczu zagrożenia wy po prostu zdeprecjonowaliście, głosowaliście ramię w ramię z AfD, z nacjonalistami, wrogami Polski, którzy praktycznie jawnie mówią o tym, że polskie ziemie, chociażby zachodnie, powinny być nazywane Niemcami Wschodnimi.
Dzisiaj na szczęście prezydencja Polski to naprawdę szansa na rozwój Polski, na gwarancję bezpieczeństwa, na bycie liderem w tym obszarze geopolitycznym, w jakim się znajdujemy. Aktualna prezydencja, tak różna od prezydencji Węgier, jest możliwością rozwoju i wzmocnienia jedności Unii Europejskiej, na której wszystkim nam powinno zależeć ze względów strategicznych i bezpośrednio ze względu na bezpieczeństwo wszystkich Polaków. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia