10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)
14. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 500. rocznicę Hołdu Pruskiego (druki nr 937 i 1097).
Poseł Marek Biernacki:
Panie Marszałku! Panie Minister! Wysoka Izbo! Przypadł mi honor przedstawienia w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga stanowiska wobec sprawozdania komisji o poselskim projekcie uchwały w 500. rocznicę Hołdu Pruskiego.
Oczywiście poprzemy tę uchwałę, ponieważ jest to wielkie wydarzenie, wydarzenie historyczne, które przeszło do legendy, mitu polskiego, stanowi o tożsamości i korzeniach Polaków, jest wkodowane w nasze DNA.
Musimy pamiętać, że hołd pruski to było apogeum sukcesów polityki Jagiellonów, polityki Kazimierza Jagiellończyka. Niektórzy z przedmówców o tym wspominali. Pamiętamy, że hołd pruski był konsekwencją traktatu, w którym państwo krzyżackie zostało zniszczone, został zniszczony zakon krzyżacki. Zakon został sekularyzowany, a ostatni mistrz krzyżacki, pamiętajmy, Albrecht Hohenzollern został księciem lennym. Musimy też pamiętać, że Albrecht Hohenzollern był siostrzeńcem króla Zygmunta I Starego. To jest ważne. Jak spojrzymy na mapę Polski, na mapę Europy, to zwrócimy uwagę, że jeżeli chodzi o Czechy i Węgry, to był Władysław Jagiellończyk, później jego następca Ludwik Jagiellończyk. Jego siostra Anna Jagiellonka została arcyksiężną Austrii, jej mąż i ona sama byli później królami Rzeszy, a jej mąż był nawet później cesarzem Rzeszy. W Brandenburgii rządziła Zofia Jagiellonka, m.in. właśnie matka Albrechta. W Księstwie Pomorskim była Anna Jagiellonka. Później rządzili jej synowie Jerzy i Barnim. Tak samo było z Saksonią. Tam Kazimierz Jagiellończyk wydał za mąż swoją córkę Barbarę Jagiellonkę. Dlaczego o tym mówię? To pokazuje mapę Polski, mapę Europy, jak ona była zbudowana. Przez wielką politykę dynastyczną Jagiellonowie stali się największą rodziną, Polska jako państwo wiodące największą monarchią. Największa rodzina i monarchia w Europie. Było to przeogromne polityczne imperium. Ale w 1526 r., o tym pamiętamy, był już Mohacz, Ludwik Jagiellończyk zginął.
Musimy pamiętać, że efektem powstania księstwa, zresztą pierwszego księstwa protestanckiego w Europie, było powstanie w przyszłości bardzo zdradliwego i niebezpiecznego Królestwa Prus, może głównego wroga Polski. Musimy o tym pamiętać. Gdyby doszło do inkorporacji tych ziem, tak jak nastąpiło w Prusach Królewskich, to historia może potoczyłaby się inaczej. (Dzwonek) I z tej perspektywy też musimy spojrzeć na te wydarzenia. Pamiętajcie państwo , że Prusy Królewskie były najwierniejsze koronie polskiej. To Prusy Królewskie nie poddały się Szwedom, a jak były zabory i wchodziły wojska pruskie, to miasta Gdańsk i Toruń przywitały ich ogniem, kiedy cała Polska poddawała się bez walki. A Księstwo Pruskie, jak dobrze wiemy, pierwsze zdradziło. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia