10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)

14. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 500. rocznicę Hołdu Pruskiego (druki nr 937 i 1097).

Poseł Lidia Czechak:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 10 kwietnia 2025 r. obchodzić będziemy niezwykle doniosłą rocznicę w historii naszego państwa. 500 lat temu, 10 kwietnia, na rynku w Krakowie miała miejsce jedna z najbardziej symbolicznych i przełomowych chwil w dziejach Polski i Europy Środkowo-Wschodniej - hołd pruski. Było to wydarzenie, które na długie lata ukształtowało stosunki polityczne w naszej części kontynentu i przypomina o sile oraz znaczeniu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Hołd pruski to akt, w którym Albrecht Hohenzollern, wielki mistrz zakonu krzyżackiego, złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi I Staremu. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych XVI w., które pokazywało mądrość i dalekowzroczność polskiej dyplomacji oraz potwierdzało naszą pozycję jako mocarstwa regionalnego. Dziś w 500. rocznicę tego wydarzenia warto przypomnieć o znaczeniu suwerenności, odpowiedzialności za wspólnotę narodową oraz o umiejętności budowania stabilnych relacji międzynarodowych. Historia hołdu pruskiego uczy nas, że dyplomacja i polityczna rozwaga mogą być skuteczniejszym narzędziem (Dzwonek) niż wojna, a umiejętność wypracowania kompromisu i przewidywania przyszłych konsekwencji jest nieocenioną wartością w zarządzaniu państwem.

    W związku z tym wnoszę, aby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnił tę rocznicę poprzez działania edukacyjne, które przypomną o znaczeniu hołdu pruskiego dla naszej historii i tożsamości. Niech ta rocznica będzie okazją do refleksji nad naszą przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jako silnego, niezależnego i suwerennego państwa. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia