10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)
14. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 500. rocznicę Hołdu Pruskiego (druki nr 937 i 1097).
Poseł Łukasz Ściebiorowski:
Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Droga młodzieży przyglądająca się obradom! 10 kwietnia 1525 r. na Rynku Głównym w Krakowie miało miejsce wydarzenie, które stało się cenną lekcją skutecznej dyplomacji. W dniach poprzedzających rocznicę tego wydarzenia, czyli hołdu pruskiego, oddajemy hołd królowi Zygmuntowi I Staremu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego historycznego sukcesu. Hołd pruski był przykładem polityki, która zamiast prowadzić dalsze wyniszczające konflikty, postawiła na rozwiązania dyplomatyczne i stabilizację w regionie. Decyzja o przekształceniu państwa zakonnego w świeckie Królestwo Pruskie, uznające zwierzchnictwo Korony Polskiej, pokazała, że polityka dialogu i kompromisu może przynieść trwały pokój i korzyści obu stronom.
W dzisiejszych czasach, gdy geopolityczne napięcia ponownie destabilizują Europę, powinniśmy czerpać inspirację z tej historycznej lekcji. Hołd pruski przypomina nam, że dialog i dyplomacja są kluczowymi narzędziami w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych. Polska jako kraj o bogatej tradycji (Dzwonek) dyplomatycznej powinna aktywnie uczestniczyć w budowaniu mostów, porozumienia i stabilności w naszym regionie i na świecie. Warto jednak w tym miejscu zapytać o inne działania, wydarzenia, inicjatywy promujące 500. rocznicę hołdu pruskiego, które odbywają się i będą się odbywać - niekoniecznie o te polityczne wydarzenia - bo ważne, aby podjęcie tej uchwały było właśnie inspiracją do tego typu działań. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia