10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)

16. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1130).

Poseł Piotr Paweł Strach:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! Dzieje się historia. Na naszych oczach dzieje się historia. Następuje transformacja energetyczna, transformacja klimatyczna naszego kraju. (Oklaski)

    Dziękuję pani minister, dziękuję całej Trzeciej Drodze, dziękuję naszym koalicjantom z koalicji 15 października. To wielka chwila, że możemy cieszyć się tym, że w końcu ratujemy świat. Bo to jest ten czas, kiedy obok takich wielkich wyzwań jak sztuczna inteligencja, jak komputer kwantowy, jak podróże w kosmos to właśnie transformacja energetyczna jest jedną z tych gałęzi naszego rozwoju, które stawiają nas na drodze do dobrobytu i nowoczesności.

    Dziwię się troszeczkę naszym partnerom po prawej stronie, że sięgnęli do Wyspiańskiego, do ˝Wesela˝ i znaleźli sobie chochoła. Wokół wiatraków urządzili chocholi taniec. (Oklaski) Zaczęli udawać, że wiatrak jest czymś, co nas dzieli, co pokazuje naszą niemoc, co nie daje przyszłości. Tymczasem wiatraki są w Polsce od 700 lat, od średniowiecza. Tuż przed wojną mieliśmy 7 tys. wiatraków na terenie Rzeczypospolitej. W 1933 r. nastąpiła elektryfikacja i dekretem prezydenta państwa rozpoczęliśmy transformację ku elektryfikacji Rzeczypospolitej. Dziś stoimy przed transformacją energetyczną i wracamy do wiatraków, bo jest to najczystsze i najtańsze źródło odnawialnej energii.

    Co można więcej powiedzieć, jeśli chodzi o korzyści? One są wszelakie, począwszy od korzyści społecznych. Była tu mowa o tym, że 40 tys. Polaków umiera na choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza. Możemy mówić o tym, że będziemy mieli tańszy prąd, że nasza gospodarka będzie bardziej konkurencyjna, że będą nowe miejsca pracy - była tu mowa o kilkudziesięciu tysiącach miejsc pracy - że nasze samorządy będą miały dodatkowe dochody, setki milionów złotych w skali wielu lat, związane z budową elektrowni wiatrowych. Bezpieczeństwo - szanowni państwo, w razie konfliktu energetyka rozproszona daje większe bezpieczeństwo energetyczne. (Oklaski) To nie jest jedna elektrownia, którą można unieszkodliwić, tylko będą to tysiące instalacji. Wzrośnie poziom, jeśli chodzi o świadomość technologiczną, jeśli chodzi o miniaturyzację, jeśli chodzi o system oszczędzania, zarządzania energią, poziom wiedzy, innowacyjności. Kwestia uniezależnienia się politycznego od dostawców zagranicznych - często zza oceanu sprowadzamy już gaz, sprowadzamy ropę naftową, nawet węgiel sprowadzali nasi poprzednicy zza dalekich mórz. Można powiedzieć, że transformacja energetyczna i elektryfikacja, nie tylko jeśli chodzi o energetykę, ale także ciepłownictwo, transport, przemysł, to jest przyszłość naszej cywilizacji.

    Na koniec chciałbym powiedzieć, że rzeczywiście nasz rząd w ciągu roku rozpoczął coś, co przez 8 lat było w dużej mierze blokowane przez naszych poprzedników. Zarówno wiatraki na morzu, które, mam nadzieję, dostarczą kilkanaście procent energii do naszej gospodarki, jak i wiatraki na lądzie będą motorem naszej gospodarki na najbliższe 30, 40 i 50 lat. Dziękuję bardzo, pani minister. Dziękuję bardzo i liczę na poparcie tej ustawy. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia