10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)
16. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1130).
Poseł Daria Gosek-Popiołek:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Ministro! Długo czekaliśmy na tę ustawę, która de facto przyspieszy rozwój energetyki wiatrowej w Polsce i przyspieszy transformację energetyczną naszego kraju, które w części były zablokowane po fatalnych decyzjach Prawa i Sprawiedliwości, które na sztandar wzięło sobie walkę z wiatrakami.
Przedstawiona nowelizacja ustawy wprowadza liberalizację przepisów dotyczących lokalizacji elektrowni wiatrowych na lądzie, czyli przede wszystkim znosi generalną zasadę 10H. Minimalna odległość między instalacjami a zabudową mieszkaniową ma wynosić 500 m. Wprowadza też ułatwienia proceduralne dla repoweringu i daje możliwość korzystania z formuły prosumenta wirtualnego nie tylko przez mieszkańców gminy, w której zlokalizowana jest elektrownia wiatrowa, ale też mieszkańców gminy pobliskiej, takiej, która położona jest w odległości do 500 m od elektrowni wiatrowej zlokalizowanej na terenie innej gminy.
Szanowni Państwo! Rozwój OZE, w tym inwestowanie w lądowe farmy wiatrowe, po prostu nam się opłaca i pozwoli zaoszczędzić choćby na importowanym węglu. Mówimy tu o kwocie miliarda złotych w tym roku, a w kolejnych latach o jeszcze większych kwotach. To też wzrosty dochodów gmin z tytułu podatków od nieruchomości oraz podatków CIT i PIT. To rozwój polskiego sektora budowlanego i projektowego. To także realnie niższe ceny energii, co odczują i firmy, i odbiorcy energii, cała gospodarka. Koszt wytworzenia energii w przypadku energetyki wiatrowej jest trzykrotnie niższy niż z paliw kopalnych.
Z uwagi na rozwój polskiej gospodarki potrzebujemy dodatkowych mocy w systemie energoelektrycznym, zwłaszcza że w polskim miksie energetycznym udział paliw kopalnych będzie słusznie malał. Oczywiście same OZE nie wystarczą. Musimy postawić na atom i tutaj nie ma chyba między nami sporu o to, jak ważnym elementem naszego bezpieczeństwa energetycznego jest rozwój energetyki jądrowej.
Jesteśmy gotowi do pracy nad tą ustawą i nad kolejnymi, które będą wspierać rozwój OZE i które będą ważnym elementem naszego bezpieczeństwa energetycznego i naszej suwerenności energetycznej. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia