10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)

16. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1130).

Poseł Paweł Sałek:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! Szanowni Państwo! Prawda jest taka, że wbrew temu, co się mówi na tej sali w tym zielonym euroentuzjazmie, nie da się oszukać termodynamiki, nie da się oszukać elektrotechniki, nie da się oszukać przepływów sieciowych, całej fizyki. To jest po prostu niemożliwe. To są tylko deklaracje, opowieści.

    Ale przechodzę do ustawy, szanowni państwo. Ta ustawa wiatrakowa, jak ją popularnie nazywamy, jest połączona z elementem, komponentem, jak to pani minister powiedziała, biometanu. To jest z waszej strony bardzo przebiegłe, bo chcecie załatwić sprawę wiatraków blisko siedzib ludzkich i terenów cennych przyrodniczo, łącząc to z biometanem. Przechodzę już konkretnie do pytań.

    Pytania są takie. Pani minister, bardzo proszę o odpowiedź na tej sali. Czy wiatraki mają wpływ na krajobraz? To pierwsze pytanie. Następne pytanie: Ile ton CO2 trzeba wyemitować, aby zbudować wiatrak od fundamentu poprzez kolumnę i turbinę? Ile to jest w stosunku do emisji, której unikniemy? Z panią są specjaliści z ministerstwa, na pewno będą mogli ewentualnie podpowiedzieć. Kolejne pytanie. W ciągu roku mamy 8700 godzin. (Dzwonek) Proszę o informację i odpowiedź na pytanie: Ile efektywnie pracuje jedna turbina wiatrowa? Ile efektywnie pracuje jedna turbina wiatrowa w ciągu roku w stosunku do 8 tys. godzin?

    (Głos z sali: Na lądzie.)

    Tak, oczywiście na lądzie, bo o tym rozmawiamy. I jeszcze, szanowni państwo, jedno pytanie do ministerstwa: Czy potwierdzają państwo, że już teraz na polskiej wsi, na terenach niezurbanizowanych krążą firmy, które w sposób masowy próbują wykupywać ziemię, żeby stawiać tam turbiny wiatrowe? Dziękuję. (Oklaski)

    (Głos z sali: To jest prawda.)


Przebieg posiedzenia