10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)

17. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (druk nr 1112).

Poseł Jolanta Niezgodzka:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Myślę, panie pośle, że dobrze by było, że pan wskazał chociaż jednego dewelopera, który nie ma swojej strony internetowej. W dzisiejszych czasach spółdzielnie mieszkaniowe, sklepiki osiedlowe mają strony internetowe. Pewne jest, że każdy podmiot, który sprzedaje nieruchomości, też stronę internetową ma, więc tutaj nie trzeba niczego od nowa wymyślać.

    W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej mam przyjemność przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

    Projekt przewiduje nałożenie na podmioty oferujące sprzedaż nieruchomości powstałych w ramach inwestycji deweloperskich kilku obowiązków: obowiązku prowadzenia własnej strony internetowej, na której będą podawane ceny nieruchomości od początku rozpoczęcia sprzedaży wraz ze wszystkimi zmianami, obowiązku podawania wszystkich składników ostatecznej ceny sprzedaży z uwzględnieniem wszelkich świadczeń pieniężnych, jakie nabywca będzie musiał zapłacić w przypadku zawarcia umowy, oraz wprowadza sankcje za nieprzestrzeganie tych obowiązków.

    Celem projektu jest wprowadzenie regulacji, które będą gwarantowały aktualną informację o cenach oferowanych przez deweloperów. Wiemy, że regułą jest, że ceny te nie są przedstawiane w przypadku więcej niż połowy projektów. Proponowane rozwiązania mają umożliwić osobom poszukującym mieszkania szybki i pełny dostęp do informacji o cenach lokali oferowanych przez deweloperów. Ujawnianie cen ma największy sens w segmencie mieszkań o przeciętnym standardzie, gdzie kluczową rolę odgrywa właśnie budżet kupującego. W takich przypadkach brak ceny może frustruować klientów, którzy muszą zadzwonić do biura sprzedaży tylko po to, żeby dowiedzieć się, że dana nieruchomość nie mieści się w ich możliwościach finansowych. Jawność cenników może też zwiększyć komfort klientów i usprawnić proces sprzedaży. Skutkiem wejścia w życie ustawy może być też poprawienie pozycji negocjacyjnej potencjalnego nabywcy.

    Projekt jest komentowany pozytywnie w środowisku podmiotów, których ma dotyczyć obowiązek, ale pojawiają się oczywiście też opinie dotyczące doprecyzowania zapisów.

    Zatem taka praktyka może stać się pozytywna zarówno dla kupujących, jak i dla samych firm. Pełna transparentność w zakresie cen jest pozytywnym kierunkiem dla rynku. Czy ta zmiana wpłynie na obniżenie cen mieszkań, to ciężko określić, ale pewne jest, że jeżeli na stronach wszystkich deweloperów pojawią się ceny, to będzie to duże ułatwienie dla klientów.

    Klub Koalicji Obywatelskiej rekomenduje dalsze prace nad projektem ustawy. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia