10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)

17. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (druk nr 1112).

Poseł Michał Gramatyka:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! 6201 ankiet w ramach konsultacji społecznych. Zupełnie przy okazji: świetny pomysł pana marszałka Hołowni, żeby takie konsultacje społeczne w sprawie projektów poselskich wprowadzić. Dzisiaj każdy, logując się za pomocą swojego profilu zaufanego, może wziąć udział w dyskusji społecznej na temat projektów ustaw, które kierują do Sejmu posłanki i posłowie. To jest znak nowych czasów, to jest naprawdę rewelacyjny pomysł.

    Eldorado deweloperów powinno się skończyć - eldorado, el hombre dorado, czyli kraina złotego człowieka, człowieka ze złota. Ceny mieszkań powinny być tak samo jawne jak ceny produktów w sklepie - to inna opinia. Albo: zmiana na lepsze, brak przejrzystości cen w XXI w. to średniowiecze. I to słowo sponsoruje cały projekt ustawy, słowo: przejrzystość. Bo to, co chcemy osiągnąć my, Polska 2050 Szymona Hołowni, to po prostu przejrzystość. Chcemy, żeby mieszkania mogły być kupowane tak samo, jak robimy zakupy w dowolnym sklepie internetowym albo w dowolnym sklepie tradycyjnym, gdzie wchodzimy i widzimy ceny. Ostatnio wtedy, kiedy są promocje na jakieś towary, sprzedawca ma nawet obowiązek informować nas o tym, jak zmieniała się cena tego towaru w ciągu ostatnich 30 dni. Ceny mieszkań muszą pojawić się na stronie www. Nie ma deweloperów, którzy nie prowadzą stron www, ale niektórzy z nich są tak rozmyślni jak np. tanie linie lotnicze, które potrafią tak skrzętnie ukryć formularz reklamacji na swojej stronie www, że nawet indeksacja w Google nie jest w stanie go znaleźć. Na to też mamy rozwiązanie, o nim powiem za chwilę.

    Obowiązkowe informacje o opłatach dodatkowych, tych, które dokładają się do ceny metra kwadratowego mieszkania, naszego wymarzonego mieszkania, które chcemy kupić. Aktualizacja i archiwizacja cenników, czyli te czynności, które spowodują, że każdy z nas będzie mógł i każda z nas będzie mogła porównać sobie ścieżki cenowe takich mieszkań. Boki zrywaliśmy, kiedy czytaliśmy wpis od pani minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, współautorki tego projektu, z czego jesteśmy oczywiście bardzo dumni, wpis, który dostała od deweloperów, od organizacji deweloperskiej. Przecież zadaniem tej ustawy ma być dostarczenie informacji o cenach mieszkań, a nie zapewnienie narzędzi do analizy rynku w jakichś przedziałach czasowych. Ależ nie, drodzy państwo, właśnie celem tej ustawy ma być dostarczenie precyzyjnych narzędzi do analizy rynku. No i w końcu UOKiK jako rozjemca, jeden z najbardziej zaufanych polskich urzędów centralnych, który zawsze staje po stronie konsumentów - i to jest jego wielki atut, choć nie jedyny atut...

    Złożymy poprawkę do tej ustawy. Warto o tym powiedzieć już dziś. Dlatego że jeżeli w ogóle można mówić o jakichś osiągnięciach Sejmu poprzedniej kadencji i rządu poprzedniej kadencji, to były to osiągnięcia cyfryzacyjne. M.in. w 2021 r. Sejm Rzeczypospolitej uchwalił fantastyczną ustawę o otwartych danych, taką ustawę, która zapewniła funkcjonowanie portalu dane.gov.pl. Na tym portalu znajdują się wszystkie dane produkowane przez administrację publiczną, i to w formacie, który pozwala na dowolne przetwarzanie tych danych. My, drodzy państwo, zobowiążemy deweloperów, aby oprócz informowania na swoich stronach internetowych o cenach mieszkań, przesyłali te informacje również do portalu dane.gov.pl w formacie, którego wymaga ten portal.

    Ogromne ukłony dla byłego ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, z którym tę poprawkę konsultowałem. Wiadomo, że znamy się nie od dziś i że łączy nas zamiłowanie do tematów cyfryzacyjnych. W ten sposób dane o cenach mieszkań pojawią się nie tylko na stronach www, na stronach internetowych - pan poseł Król mówił tutaj, że będą one zapisane czcionką siódemką czy czcionką ósemką, że będą nieczytelne - ale będą również na rządowym portalu, przejrzystym, otwartym, w formacie, który będzie umożliwiał ich maszynowe przetwarzanie.

    Bez danych jesteś tylko kolejną osobą, która dysponuje wyłącznie swoją opinią - pisał Mark Twain wiek temu. Już wtedy wiedział, jak ważne dla nowoczesnej gospodarki są dane. Gdyby nie było danych, wszystkie algorytmy nie mają sensu. Bez danych z prostym zadaniem nie poradzi sobie żadna sztuczna inteligencja. Ta ustawa jest o przejrzystości danych, po to, żebyśmy ty, ty i ja mieli (Dzwonek) lepszą informację o cenach mieszkań. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia