10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)
17. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (druk nr 1112).
Poseł Arkadiusz Sikora:
Pani Marszałek! Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Lewicy mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Szanowni Państwo! Potrzeba posiadania własnego mieszkania jest jednym z podstawowych pragnień młodych i nie tylko młodych ludzi. W naszej kulturze jest to bardzo zakorzenione. Młodzi ludzie, zakładając własną rodzinę, opierają jej prawidłowe funkcjonowanie, ale przede wszystkim powiększenie tej rodziny w dużej mierze właśnie na możliwości zakupu lokalu. Własne M to przede wszystkim stabilizacja, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz wewnętrznego spokoju. Oczywiście w dzisiejszych czasach ceny mieszkań są gigantyczne, a koszty pozyskania kapitału kredytu mieszkaniowego za pośrednictwem banków są bardzo wysokie. Nie wspominam o innych ograniczeniach nakładanych przez banki. Nie ułatwia to oczywiście zakupu własnego mieszkania. Skutecznie proces zakupu mieszkań młodym ludziom niestety blokuje obecna polityka Narodowego Banku Polskiego oraz Rady Polityki Pieniężnej. Na czele tych organów stoi bowiem były funkcjonariusz PiS-u prof. Adam Glapiński. Wbrew wskaźnikom makroekonomicznym oraz potrzebom młodych ludzi polityka utrzymywania nieuzasadnionych, wysokich stóp procentowych powoduje, że coraz mniej osób młodych stać na własne pierwsze mieszkanie.
Problem pozyskania kapitału na zakup własnego mieszkania nie jest jedynym problemem osób chcących dokonać jego kupna. Innym, także ważnym tematem jest sam proces zakupu, który niejednokrotnie ze strony sprzedającego jest dokonywany w sposób nie do końca transparentny. Często jest tak, że po wstępnie uzyskanych informacjach dowiadujemy się o tzw. ukrytych kosztach bądź problemach prawnych związanych z własnością gruntów. Niejednokrotnie małym drukiem w umowie pojawiają się zapisy, które wcześniej nie były eksponowane, jak np. dodatkowe pomieszczenia czy miejsca parkingowe. Dlatego, aby uniknąć podobnych sytuacji, które niestety zdarzają się nagminnie, wprowadzenie proponowanych przepisów będzie w sposób transparentny pokazywało wszystkie koszty oraz pełną ofertę, która będzie dostępna na stronie internetowej dla każdego kupującego. Bez przykrych, kosztownych niespodzianek, które potencjalnie mogą pojawić się podczas podpisywania umowy.
Szanowni Państwo! Projekt, który został zgłoszony, wymaga doprecyzowania. Są zapisy, które nie do końca są jasne, które nie do końca tłumaczą oczekiwania nabywcy. Wydaje mi się, że w najbliższych dniach moglibyśmy popracować właśnie w komisjach nad tym projektem. Tak jak tutaj przedmówcy podkreślali, będą wprowadzane poprawki do tego projektu.
My jako Lewica oczywiście jesteśmy za tymi zmianami i będziemy pracować w komisjach właśnie nad tym, aby formuła sprzedaży mieszkań ze strony deweloperów była jak najbardziej przejrzysta, aby potencjalni nabywcy mogli bez problemu uzyskać najważniejsze informacje, które są potrzebne do zakupu tego mieszkania, i w tym kierunku będziemy dążyć. Lewica popiera projekt tej ustawy i popiera skierowanie go do kolejnego czytania. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia