10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)

17. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (druk nr 1112).

Poseł Kamil Wnuk:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Drodzy Rodacy! Dziękuję za wszystkie głosy od lewej do prawej strony. Serdecznie państwu dziękuję za to, że wszyscy państwo chcecie pracować, dalej procedować nad tą ustawą, za to, że wszystkim wam zależy na tym, żeby tę sprawę naprawić, żeby naprawić tę sytuację, gdzie dzisiaj na rynku jedna strona ma większe możliwości, a druga ma niestety mniejsze. Dziękuję za wszystkie głosy, także te krytyczne, bo dzięki nim będziemy mogli w komisji wypracować wspólne rozwiązania, które będą do przyjęcia zarówno dla strony rządowej, jak i strony opozycyjnej.

    I pozwolę się odnieść w kolejności, zacznę od końca, od ministerstwa. Serdecznie dziękuję tutaj panu ministrowi za te słowa, że ta ustawa to jest bardzo dobry kierunek. Też tak uważamy, dlatego złożyliśmy projekt. Liczę tutaj na bardzo dobrą współpracę z ministerstwem, zresztą ona cały czas funkcjonuje. I zakładam, że będzie ono czynnie uczestniczyć w pracach w następnym, w drugim czytaniu. Oczywiście wszelkie uwagi przyjmujemy i są one do konsultacji. Natomiast też nie ukrywam, że jest to projekt poselski, dlatego że niestety nie udało się wcześniej takiego projektu rządowego zrobić. Nam zależy na tym, żebyśmy jak najszybciej tę sytuację naprawili. Jeżeli chodzi o rynek pierwotny nieruchomości, to konsultacje społeczne jednoznacznie pokazały, że jest taka potrzeba. Na początek nie chcemy zbawić całego świata, tylko chcemy pomóc tym ludziom, którzy akurat chcą na rynku pierwotnym zakupić lokal mieszkalny bądź dom. Ta ustawa właśnie to kryterium spełnia i stąd też liczę, że tutaj uda się wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii ją przeprocedować.

    Dziękuję za wszystkie stanowiska. Idąc po kolei - stanowisko Prawa i Sprawiedliwości. Tutaj były pytania. Postaram się na te państwa pytania odpowiedzieć. W sumie większość tych kwestii, które państwo poruszyliście, jest w ustawie. Tutaj w państwa imieniu poseł Król się wypowiadał.

    Dziękuję bardzo serdecznie za głos pani poseł Niezgodzkiej, która na co dzień ciężko pracuje w zakresie mieszkalnictwa w wielu komisjach i zespołach. Wiem, że jest blisko tego tematu i jej poparcie wynika z tego, że zna bardzo dobrze temat, i za to serdeczne podziękowania.

    Poseł Gramatyka powiedział też o tym, że chcemy zrobić poprawkę, o tym, że te dane będą nie tylko na stronie dewelopera, ale także na specjalnej stronie rządowej, do której będą mieli dostęp wszyscy. I obowiązkiem w tym momencie tej strony sprzedającej będzie umieszczenie tych danych także na tej stronie rządowej, o czym też wspomniał minister, że takowa strona powstaje. Tak że to będzie dodatkowe zabezpieczenie. Będzie to procedowane podczas drugiego czytania. Liczę tutaj na zaangażowanie wszystkich posłów, bo to ma znaczenie.

    Dziękuję też za głos Lewicy, pana posła Sikory. To jest bardzo ważne. Też zachęcamy do pracy, bo dużo państwo mówicie na temat mieszkalnictwa, a na razie jakoś tych ustaw za dużo państwo nie zrealizowaliście. Liczymy, że wspólnie z Trzecią Drogą, ale także z innymi partnerami z koalicji 15 października, i nie będziecie tylko krytykować, w końcu zrobimy razem coś dobrego dla wszystkich mieszkańców. (Oklaski)

    Też bardzo dziękuję za głosy Konfederacji. Tutaj poseł Tumanowicz zgodził się tak naprawdę z naszą ustawą. Powiedział, że rzeczywiście nie ma równości, jeżeli chodzi o mieszkalnictwo na rynku, i że trzeba to zlikwidować. Poseł Tuduj powiedział, że bardziej interesują go te kary i dlaczego są takie wysokie. No właśnie dlatego są takie wysokie, żeby wyrównać szanse. I tutaj jest bardzo ważne, co o tym sądzą uczciwi deweloperzy. Deweloperzy jednoznacznie się wypowiedzieli, że popierają projekt tej ustawy, bo jeżeli ktoś jest uczciwy, jeżeli ktoś na rynku nie ma nic do ukrycia i chce sprzedać to mieszkanie po prostu po cenie takiej, za jaką je wystawił, to tutaj nie ma żadnego problemu. Tu właśnie chodzi o to, żeby z rynku wykluczyć oszustów, ludzi, którzy oszukują zarówno kupujących, jak i innych deweloperów, którzy po prostu budują, mają określoną marżę od początku do końca, która jest marżą rynkową, czy to w Warszawie, czy to w Sosnowcu, czy to w Białymstoku. I w tym momencie zrównują się szanse, bo jak ktoś oszukuje i robi rzeczy, na które dzisiaj prawo niestety pozwala, a ktoś inny od początku mówi, jaka jest cena... Ten drugi, który jest uczciwy, dzięki tej ustawie będzie miał większe szanse. A jak ktoś jest nieuczciwy, to zasługuje na jak największe kary i w tym momencie traci 10% obrotu za poprzedni rok... nie obciąży tych kupujących, ponieważ prawdopodobnie będzie miał problemy finansowe na tyle duże, że nie będzie niczego budował w ogóle. Dlatego w tej ustawie chodzi o to, żeby wynagradzać i promować uczciwych, a jednoznacznie pokazać tym nieuczciwym, że tak nie wolno. I nawet, moim zdaniem, może się okazać na jednym przykładzie, dwóch, trzech takich przykładach w Polsce, że nikt inny takiego czegoś nie będzie robił. Na to zresztą liczymy.

    Serdecznie dziękuję wszystkim posłom z Polski 2050 - Trzeciej Drogi, którzy tutaj wyrazili swoją opinię. (Oklaski) Wspólnie procedowaliśmy nad tą ustawą. Dziękuję wszystkim obecnym tutaj do końca.

    I odpowiadając na pytania - już w sumie odpowiedziałem chyba wcześniej - dziękuję Adasiowi Lubońskiemu, Marcinowi Skonieczce, Barbarze Oliwieckiej, Ewie Szymanowskiej, a także Rafałowi Kasprzykowi.

    Odpowiadam jeszcze na pytanie, które państwo zadaliście. Pan poseł Krystian z Prawa i Sprawiedliwości zadał pytanie, gdzie to się pojawi na stronie, jeżeli deweloper ma więcej stron niż jedną. Nie interesuje nas to, ile ma stron deweloper. Jeżeli ktoś ma 10 stron, to ma obowiązek na każdej stronie umieścić w tym momencie taką informację. To jest chyba normalne. Jak pan prowadzi np. pięć facebooków, to pan na wszystkich musi napisać, jak się nazywa, chyba że ma pan cztery hejterskie, jakieś trollowskie konta, na których pan się inaczej przedstawia. Ale ustawa będzie regulowała jednoznacznie, że jeżeli ktoś sprzedaje mieszkania na rynku pierwotnym, ma obowiązek na tej swojej stronie internetowej, jak ma jedną, to na jednej, jak ma 10, to na 10, umieścić takowe informacje. Tak samo, jeżeli chodzi o informacje w spotach reklamowych. Nie jest to żadnym problemem.

    (Poseł Mariusz Krystian: Tego nie ma.)

    Są inne rzeczy, inne towary, które się sprzedaje. I są zobowiązania mówiące o tym, że nawet np. podczas audycji radiowej czasami trzeba ten czas antonowy wykorzystać także przy sprzedaży. Podanie adresu strony internetowej nie jest jakimś większym problemem. Natomiast w momencie gdy dojdzie ta poprawka o tym, że informacja o tej cenie ma się pojawić także na stronie rządowej, to to jest duże rozwiązanie i wsparcie tej sytuacji.

    Pani poseł Niemczyk powiedziała o strefach relaksu, o tych słynnych deweloperskich placach zabaw. Szczerze mówiąc, to nie jest temat tej ustawy, ale w 100% się tutaj zgadzamy. Myślę, że to jest też kolejna sprawa dla nas wszystkich tutaj parlamentarzystów, żeby się tą kwestią zająć, żeby rzeczywiście w jakiś sposób to uregulować, by nie dochodziło do takich patologicznych sytuacji, że powstaje plac zabaw 2 m na 2 m, na którym jest piaskownica i huśtawka z widokiem na jakiś np. mur.

    (Poseł Marcin Skonieczka: Drzewo.)

    Takie rzeczy rzeczywiście się dzieją, ale to jest inny temat. To bardzo słuszna uwaga i myślę, że jako parlamentarzyści powinniśmy się tą sprawą w najbliższym czasie oczywiście zająć.

    Odpowiem teraz na państwa dalsze pytania. Pan poseł Józefaciuk pytał o historię zmian, o oceny. Już na te pytania odpowiadałem. To wszystko jest zawarte właśnie w projekcie ustawy. Ja na końcu, w podsumowaniu, w ostatnim zdaniu jeszcze na to odpowiem.

    Pani poseł Grygorcewicz pytała o kredyty i kwestie bankowe. To jest bardzo ważna sprawa, natomiast ona też nie jest ujęta w żaden sposób w tym projekcie ustawy z tego względu, że to jest dużo większy temat. Zależy nam bardzo na tym, żeby ten projekt ustawy jak najszybciej zrealizować, bo taka sytuacja na rynku pierwotnym jest już od bardzo długiego czasu. Smutne, że nie udało się poprzedniemu rządowi przez 8 lat, bo ta sytuacja trwa długo, nic w tej sprawie zrobić, ale cieszę się niezmiernie, że poprzedni rząd w tej kwestii chce pracować, że jest zainteresowany współpracą w tym zakresie. Liczę na to, że nasza koalicja 15 października i opozycja wspólnie ten temat podejmą. Chciałbym, żeby być może jeszcze przed wyborami prezydenckimi udało się ten temat podjąć. Może nawet jeszcze na koniec coś dobrego zrobi obecny prezydent i po prostu tę ustawę podpisze.

    Mieliśmy jeszcze pytanie od pani Czechak. Jeżeli chodzi o te pytania, które pani zadała, to wszystkie te kwestie są tak naprawdę zawarte w ustawie, poza rynkiem wtórnym. Rynku wtórnego ona nie obejmuje. Rzeczywiście ta ustawa mówi tylko o rynku pierwotnym. Pan minister przed chwilą mówił, że rząd przygotowuje dużo szerszy aspekt tej ustawy, w którym będzie ujęty rynek wtórny. Natomiast ja jeszcze raz powtórzę, że ta ustawa celowo jest węższa, żeby udało się w drodze kompromisu jak najszybciej wprowadzić ją w życie, żeby coś zaczęło się dziać. Ona w żaden sposób nie jest niezgodna z projektem rządowym. Uważam, że projekt rządowy może być szerszy, możemy dłużej nad nim procedować, dłużej się nim zajmować, żeby zrobić to na większą skalę. Natomiast na tym etapie chcemy zrobić coś dla ludzi, którzy kupują mieszkania, żeby pomóc im na tym rynku, żeby wreszcie było uczciwiej i transparentniej.

    Mieliśmy jeszcze pytanie pana posła Warwasa, który potem powiedział, że jest członkiem Komisji Infrastruktury. Myślę, że tutaj wspólnie będziemy nad tym tematem pracować w drugim czytaniu.

    Pani poseł jeszcze zadawała pytanie. Przepraszam, ale nie chcę państwa pominąć. Już kończymy.

    (Poseł Marcin Skonieczka: Jeszcze 4 minuty.)

    Pani poseł Kulpa zadała pytanie o najem mieszkań. Odniosę się do niego tylko tak: po pierwsze, ustawa to jest projekt poselski, a nie rządowy, tak że w imieniu rządu akurat nie mam kompetencji się wypowiadać. To po pierwsze. Po drugie, projekt nie jest o najmie, tylko o rynku pierwotnym i o kupnie. Wreszcie po trzecie, akurat o tym temacie mógłbym bardzo długo opowiadać, ale też nie mamy na to teraz chyba przestrzeni. Bo jeśli chodzi o najem mieszkań, czy to komunalnych, czy budownictwa społecznego, to jest to bardzo ważna kwestia dla mnie osobiście, ale też dla partii, które reprezentuję. I zrobimy właśnie to, czego państwo nie zrobiliście wcześniej. Naprawimy tę sytuację na rynku, by budownictwo społeczne było bardzo ważną częścią. Chodzi o to, by to nie był tak jak dotychczas 1% rynku, tylko naprawdę by była to alternatywa dla kogoś, kogo nie stać na zakup mieszkania. Bardzo pani dziękuję za to pytanie. Myślę, że może państwo dołączycie i wesprzecie nasze działania tym, co zrobiliście w swoich czasach, i że pani swoim doświadczeniem i wiedzą też nam pomoże.

    A więc podsumowując to wszystko...

    (Głos z sali: Panie pośle, proszę się nie spieszyć. Jeszcze 4 minuty.)

    Ja już podsumuję, bo nie chcę państwu czasu zabierać, a wiem, że jeszcze są oświadczenia. Wiem, że jeszcze tutaj wielu z państwa chce bardzo ważne kwestie poruszyć w ramach oświadczeń.

    (Poseł Bożena Lisowska: Nie, nie. Już wystarczy.)

    Dlatego pozwolę sobie na koniec jeszcze raz podsumować. Ustawa na ten moment jest tylko o rynku pierwotnym i reguluje cztery rzeczy. Po pierwsze, transparentne informacje na stronie internetowej dewelopera, a także na stronie rządowej. Po drugie, informacja o cenie za metr kwadratowy całości mieszkania, ale także wszystkie dodatkowe kwestie, które tutaj mają być ujęte. Po trzecie, informacja od początku do końca sprzedaży wraz z całą archiwizacją tej ceny, jeżeli ona się zmieniała, a więc historia tej ceny, informacja, jaka ona była w każdym momencie sprzedaży. Wreszcie po czwarte, wysoka kara UOKiK za niezrealizowanie tych zapisów ustawy. To tak w bardzo dużym skrócie.

    I jeszcze raz na końcu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim parlamentarzystom, od lewej do prawej strony, którzy wzięli udział w dyskusji. Liczę na to, że ten projekt państwo poprzecie. Liczę na to, że w drugim czytaniu oczywiście wypracujemy, jeżeli będziecie państwo tak uważali, jeszcze jakieś dodatkowe rozwiązania. Chodzi o to, żebyśmy jak najszybciej mogli ten projekt zrealizować i wesprzeć właśnie ten nasz rynek pierwotny. Nam jako parlamentarzystom powinno być trochę wstyd, że tak mało w tej kwestii robimy. Chodzi o to, by pokazać młodym ludziom, że nam na nich zależy, że realnie chcemy im pomóc, że zależy nam na transparentności i uczciwości w tej kwestii. Dziękuję. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)


Przebieg posiedzenia