10. kadencja, 35. posiedzenie, 1. dzień (20-05-2025)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody (druki nr 1171 i 1228).
Poseł Sprawozdawca Elżbieta Burkiewicz:
Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić Wysokiej Izbie sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody, druk nr 1171.
Na podstawie art. 37 ust. 1 oraz art. 40 ust. 1 regulaminu Sejmu marszałek Sejmu skierował w dniu 16 kwietnia 2025 r. rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w celu przeprowadzenia pierwszego czytania. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 8 maja 2025 r. Podczas posiedzenia komisji zgłoszono dwa wnioski mniejszości.
Projekt ustawy przewiduje powołanie nowego organu, który przejmie zadania Państwowej Rady Ochrony Przyrody w zakresie wydawania opinii dotyczących konwencji o międzynarodowym handlu gatunkami dzikiej fauny i flory zagrożonymi wyginięciem, czyli tzw. CITES. Celem tej zmiany jest usprawnienie procesu opiniowania oraz dostosowanie struktur organizacyjnych do aktualnych potrzeb ochrony przyrody. Komisja przeanalizowała projekt ustawy pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami oraz zobowiązaniami międzynarodowymi Polski w zakresie ochrony przyrody, kompetencji nowego organu i jego relacji z istniejącymi instytucjami ochrony środowiska, potencjalnych skutków organizacyjnych i finansowych wynikających z likwidacji PROP i powołania nowego organu.
Projekt ustawy nadaje nowe brzmienie art. 61 ustawy, uwzględniając zarówno dotychczasowe regulacje, jak i nowe przepisy dotyczące procedury wydawania dokumentów CITES, opiniowania wniosków przez organy naukowe oraz wydawania dokumentów przez ministra właściwego do spraw środowiska. Obecne przepisy nie regulują szczegółowo procedury wydawania opinii przez PROP. Projektowana ustawa wprowadza szczegółowe regulacje w tym zakresie, zgodne z przepisami rozporządzenia Rady nr 338/97.
Zgodnie z proponowanym art. 61 ust. 2 funkcję organu naukowego przejmie nowo utworzona Komisja do spraw CITES. Dotychczasowa rola PROP okazała się nieefektywna, ponieważ PROP pełni przede wszystkim funkcje opiniodawczo-doradcze w szerokim zakresie ochrony przyrody. PROP zrzesza specjalistów z różnych dziedzin, jednak nie zapewnia sprawnego opiniowania wniosków CITES. Powołanie Komisji do spraw CITES pozwoli na skrócenie czasu wydawania dokumentów oraz usprawni postępowania administracyjne prowadzone przez ministra właściwego do spraw środowiska. Projekt ustawy szczegółowo reguluje zasady funkcjonowania komisji. Będzie to organ opiniodawczy działający przy ministrze właściwym do spraw środowiska. Komisja będzie liczyć od 5 do 10 członków powoływanych i odwoływanych przez ministra. Skład komisji, podobnie jak dotychczasowego organu naukowego, PROP, ustala minister właściwy do spraw środowiska.
Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy, uznając, że proponowane zmiany przyczynią się do bardziej efektywnej ochrony przyrody oraz lepszego wypełniania zobowiązań wynikających z konwencji CITES. W związku z powyższym komisja wnosi, aby Wysoki Sejm uchwalił załączony projekt ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia