10. kadencja, 35. posiedzenie, 1. dzień (20-05-2025)
6. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wypowiedzeniu Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu, sporządzonej w Oslo dnia 18 września 1997 r. (druk nr 1261).
Poseł Grzegorz Macko:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Bardzo dobrze, że dziś omawiamy projekt ustawy o wypowiedzeniu przez Polskę konwencji ottawskiej. Trwanie przy jej zapisach w obecnej sytuacji geopolitycznej byłoby daleko idącą naiwnością. Warto dodać, że projekt uchwały zobowiązującej rząd Donalda Tuska do wypowiedzenia konwencji ottawskiej znalazł się w tej Izbie już rok temu. Złożył go poseł Michał Dworczyk wraz z grupą posłów Prawa i Sprawiedliwości. Uchwała ta trafiła jednak do sejmowej zamrażarki. Należy też pamiętać, że stosowny projekt przedstawił klub Konfederacji. Dopiero kiedy wokół tego tematu zaczęła tworzyć się presja ze strony nie tylko mediów, ale przede wszystkim wojskowych i ekspertów, to temat ruszył. Dobrze ostatecznie się stało, że większość rządząca pod presją podjęła tę inicjatywę. Lepiej późno niż wcale.
A do pana ministra mam jedno pytanie. Jakie kroki podjął rząd w celu rozpoczęcia masowej produkcji min przeciwpiechotnych po planowanym wypowiedzeniu konwencji ottawskiej? Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia