10. kadencja, 5. posiedzenie, 2. dzień (08-02-2024)
7. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pan premier Donald Tusk oraz wiceprezes Rady Ministrów Władysław Kosiniak-Kamysz wyznaczyli priorytety dla nowego rządu w dziale: polityka obronna państwa. I ten priorytet jest zdecydowany i będzie realizowany. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, w jakiej sytuacji jesteśmy. Nie chodzi o to, żeby kogoś straszyć, ale też nie chodzi o to, żeby uspokajać. Sytuacja międzynarodowa, która ma miejsce, jest bardzo poważna. Polska stoi przed bardzo poważnymi wyzwaniami i wszyscy ponad podziałami powinniśmy się zgodzić co do tych priorytetów.
Odpowiadając na pytanie pana posła Szewińskiego, powiem, że budżet obronny będzie tylko zwiększany, budżet na transformację armii będzie tylko zwiększany. W ciągu najbliższych dni będą państwo mogli się zapoznać ze szczegółami. Część tych informacji będzie dzisiaj przekazana przez premiera Kosiniaka-Kamysza o godz. 16 na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej.
Jeżeli chodzi o kwestie pytań, o których pan poseł Szewiński wspominał, problemem jest to, że w ciągu ostatnich kilku lat nie prowadzono normalnej procedury przetargowej, dlatego że było już na to zwyczajnie za późno. Jeżeli przez 6 lat działalności Antoniego Macierewicza, a potem pana ministra Błaszczaka de facto proces modernizacji armii stanął, to rzeczywiście było tak, że wtedy kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, trzeba było w pełnym pośpiechu dokonywać zakupu sprzętu wojskowego. I to się odbywa. To się odbywa też dzisiaj. Ogromna większość tych kontraktów jest zawierana w ramach tzw. pilnej potrzeby operacyjnej, co jest oczywiście procedurą ważną, ale powinno być zawsze procedurą wyjątkową. Bo wtedy kiedy jest ona realizowana, to zazwyczaj - a tak było w przypadku realizacji tych planów przez pana Błaszczaka - nie mamy offsetu, nie mamy zwiększenia liczby miejsc pracy dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, nie mamy transferu technologii i całego tego pakietu, który wiąże się zazwyczaj z kupnem sprzętu za tak ogromne pieniądze. Żeby nie być gołosłownym: w roku 2015 udział zamówień ze strony ministerstwa obrony w polskim przemyśle zbrojeniowym wynosił 75%, a w roku 2023 ten udział to 35%. Jak państwo popatrzą na te dane, to zobaczą, że kaskadowo schodziliśmy rok po roku i transferowaliśmy pieniądze za granicę, zamiast zostawiać je w polskim przemyśle zbrojeniowym. To jest osobny temat, jeżeli chodzi w ogóle o Polską Grupę Zbrojeniową, pewnie w ciągu najbliższych tygodni tam też zajdą zmiany, natomiast Polska Grupa Zbrojeniowa w całości podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych i tam proszę kierować te pytania. (Dzwonek)
Jeśli chodzi o wszystkie inne pytania, wszystkie te wątki i szczegóły, będziemy udzielać odpowiedzi dzisiaj o godz. 16. Zapraszam wszystkich państwa posłów, którzy są zainteresowani tematyką obronności państwa, bo myślę, że będzie tam naprawdę bardzo, bardzo, bardzo dużo interesujących informacji, które pokazują obraz tego, w jakim miejscu jesteśmy.
Pamiętajmy też, że poruszamy się w trybie jawnym. My będziemy chcieli także w trybie niejawnym przygotować materiał dla Komisji Obrony Narodowej, bo musimy sobie zdawać sprawę, że to są tematy o najwyższej wrażliwości. Możemy sobie pozwolić - tak jak tutaj, na mównicy, ale też w komisji - tylko na prezentację pewnego wycinka, różnego rodzaju błędów, ale też korzystnych rzeczy, które się wydarzyły, jednak oczywiście z poszanowaniem kwestii wrażliwych. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia