10. kadencja, 7. posiedzenie, 2. dzień (07-03-2024)

10. i 11. punkt porządku dziennego:


  10. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 208).
  11. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim (druk nr 227).

Poseł Marcin Skonieczka:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Jak było już powiedziane w poprzednich wystąpieniach, ten projekt dotyczy uchylenia przepisów wprowadzonych w poprzedniej kadencji Sejmu. To miało miejsce niecały rok temu, 13 kwietnia 2023 r. Wówczas w Sejmie procedowano nad rządowym projektem ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Tak jak już zostało to zauważone, te zmiany, które są przedmiotem dzisiejszej debaty, były wprowadzone podczas czytania projektu w komisji - to były komisje finansów i gospodarki. To były poprawki zgłoszone przez posłów bez jakichkolwiek konsultacji i bez wcześniejszych uzgodnień.

    Tutaj to określenie: wrzutka jest jak najbardziej adekwatne. W ten sposób wprowadzono te trzy zmiany. W ustawie o konsumenckiej pożyczce lombardowej dodano jeden artykuł, w ustawie - Kodeks cywilny dodano dwa artykuły, w ustawie o kredycie konsumenckim również dodano jeden artykuł. Wszystkie te poprawki miały takie brzmienie, zgodnie z którym rolników traktuje się jak konsumentów.

    Mam pytanie: Czy Wysoka Izba pamięta, kto wówczas zgłosił te poprawki? Wszystkie trzy poprawki zostały zgłoszone przez Koło Poselskie Kukiz’15 - Demokracja Bezpośrednia.

    (Poseł Jarosław Sachajko: Dokładnie.)

    (Poseł Krystyna Skowrońska: My też powiemy...)

    Mam pytanie: Jaki był cel tych poprawek? Wiemy już dzisiaj, że te poprawki rzeczywiście spowodowały problemy rolników. Rolnicy prowadzą działalność producencką, są profesjonalnymi przedsiębiorcami, są menadżerami, którzy ciągle podnoszą swoje kwalifikacje, którzy ciągle rozwijają produkcję, inwestują, również zaciągają kredyty, żeby te inwestycje zrealizować, ale także pozyskują dotacje ze środków Unii Europejskiej czy korzystają z preferencyjnych pożyczek i kredytów dotowanych z budżetu państwa. Te regulacje sprawiły, że nie można wobec nich stosować dedykowanych rozwiązań, a rolnictwo jest na tyle dużą i ważną branżą, że te dedykowane rozwiązania są potrzebne.

    Ja też prowadziłem rozmowy i okazuje się, że rzeczywiście wiele banków nie udziela obecnie rolnikom kredytów, bo te przepisy są skonstruowane tak, że dla banków to jest ryzykowne. Tę rolę przejęły na siebie banki spółdzielcze, które są blisko wsi i wspierają rolników, ale też widzą te problemy, widzą, że te zapisy długofalowo nie służą ani bankom, ani rolnikom, więc jak najszybciej trzeba dokonać ich korekty. Tak jak słusznie zauważono w uzasadnieniu projektu, te poprawki zaburzyły finansowanie, jeśli chodzi zarówno o udzielanie pożyczek, jak i udzielanie leasingu przez firmy zewnętrzne. Sprawiły też, że procesy inwestycyjne w rolnictwie są droższe i bardziej ryzykowne.

    Przy okazji tej debaty chciałem też zwrócić państwa uwagę na jeden istotny fakt. Od kilku miesięcy trwają protesty rolników. Bardzo często mieszkańcy miast mówią, że rolnicy protestują, a na protesty wyjeżdżają nowymi ciągnikami, dużymi, ładnymi, nowoczesnymi itd. Tak jest, rolnicy mają takie maszyny, bo muszą takie mieć, bo dzisiaj wymaga tego rynek. Bez tego nie byliby w stanie konkurować i wykonywać swojej pracy. W dużej mierze te nowoczesne maszyny są zakupione właśnie dzięki tym kredytom, które były zaciągane w poprzednich latach, są finansowane przez leasing. Nawet jeśli rolnik dostaje dotację, to na wiele lat bierze na siebie zobowiązania, które musi później wypełniać. Nie jest więc tak, że ten sprzęt, który widzimy w telewizji, to jest własność rolników - w dużej mierze są to maszyny, które zostały zakupione za pożyczone środki. Wielu rolników funkcjonuje tak, że praktycznie przez całe swoje życie rozwijają gospodarstwa rolne, bazując na kredytach, czy to na zakup ziemi, czy to na zakup maszyn, bo jeżeli tego nie robią, to nie są w stanie nadążyć za wymogami rynku.

    Bardzo ważne jest to, żeby nie blokować możliwości kredytowych rolników, bo bez tego nie będą oni w stanie się rozwijać i zachowywać konkurencyjności. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia