10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)
1. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druki nr 209 i 247).
Poseł Paweł Jabłoński:
Dziękuję.
Panie marszałku, Wysoki Sejmie, jestem głęboko przekonany, że wnioskodawcy mają tutaj dobre intencje, przynajmniej ich zdecydowana większość. Bo ochrona ofiar, ochrona szczególnie kobiet, ale też wszystkich ofiar przestępstw, zwłaszcza tak obrzydliwych jak zgwałcenie, to jest coś, co - jak myślę - wszystkich nas na tej sali naprawdę łączy.
Problem jednak polega na tym, że państwo macie trochę złudne przekonanie, że zmiana tego czy innego przepisu spowoduje, że oto nagle rozwiążemy problem, który tkwi zupełnie gdzie indziej. Pani poseł Dolniak - pani sędzia, przecież pani świetnie wie, jak to wygląda. Niedawno, zdaje się, że 2-3 lata temu były takie statystyki publikowane. Nawet 40% wyroków wydawanych przez sądy za przestępstwo zgwałcenia to są wyroki w zawieszeniu, przy obecnych przepisach, które pozwalają sprawcę skazać na wieloletnie więzienie. Podnosiliśmy zresztą w poprzedniej kadencji te kary i cieszę się, że spora część tutaj także lewej strony głosowała razem z nami. (Dzwonek)
Naprawdę myślę, że trzeba zacząć od sędziów i prokuratorów, a nie usuwać z systemu prawnego jednak bardzo istotną gwarancję procesową, jaką jest zasada ciężaru dowodu. Bo wbrew temu, co mówicie państwo, to będzie prowadziło do podważania zasady domniemania niewinności. To jest bardzo poważne ryzyko i, zgodnie z tym, co też mówiła pani poseł Dolniak, to prawda, że zdarzają się fałszywe oskarżenia, ale będzie ich znacznie więcej. Po co dodawać sobie kolejny problem, a jednocześnie nie rozwiązywać tego, który jest kluczowy, w sądach, w prokuraturach? Od tego trzeba zacząć.
Przebieg posiedzenia