10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)
(Początek posiedzenia o godz. 10 min 09)
(Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicemarszałkowie Włodzimierz Czarzasty, Piotr Zgorzelski, Monika Wielichowska i Dorota Niedziela)
Marszałek:
Dzień dobry państwu.
Otwieram posiedzenie.
(Marszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)
Na sekretarzy dzisiejszych obrad powołuję posłów Roberta Gontarza, Weronikę Smarduch, Małgorzatę Gromadzką oraz Łukasza Kmitę.
W pierwszej części obrad sekretarzami będą posłowie Robert Gontarz i Weronika Smarduch.
Protokół i listę mówców prowadzić będą posłowie Robert Gontarz oraz Łukasz Kmita.
Protokół 13. posiedzenia Sejmu uważam za przyjęty.
(Zebrani wstają)
Wysoka Izbo! W dniu 15 czerwca br. zmarła Zofia Wilczyńska, nauczycielka, działaczka społeczna, posłanka na Sejm X kadencji, a także II, III i IV kadencji. Uczcijmy jej pamięć chwilą ciszy.
(Chwila ciszy)
(Głos z sali: Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie...)
(Posłowie: ...a światłość wiekuista niechaj jej świeci.)
(Głos z sali: Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.)
(Posłowie: Amen.)
Dziękuję państwu bardzo.
Na początku posiedzenia witam naszych gości, których dziś pewnie będziemy mieli wielu w związku z naszym posiedzeniem. Klub Seniora z gminy Brochów przyjechał na zaproszenie posła Mirosława Adama Orlińskiego. Jesteście państwo? Tutaj jesteście. Ojej, ale liczna delegacja. Cieszymy się, że jesteście z nami. (Oklaski) Są też wolontariusze ze stowarzyszenia Polska2050 z regionu świętokrzyskiego. Poseł Rafał Kasprzyk ich zaprosił. Też liczna grupa. Cieszymy się bardzo. Witamy was w Sejmie. (Oklaski)
Wysoka Izbo! Informuję, że w związku z wygaśnięciem mandatów państwa posłów: Grzegorza Brauna, Waldemara Budy, Borysa Budki, Michała Pawła Dworczyka, Kamili Gasiuk-Pihowicz, Małgorzaty Gosiewskiej, Dariusza Jońskiego, Marcina Kierwińskiego, Michała Koboski, Marleny Magdaleny Maląg, Jagny Marczułajtis-Walczak, Arkadiusza Mularczyka, Piotra Müllera, Mirosławy Nykiel, Jacka Protasa, Joanny Scheuring-Wielgus, Michała Szczerby, Krzysztofa Śmiszka, Stanisława Tyszki, Marty Wcisło oraz Bogdana Andrzeja Zdrojewskiego na podstawie art. 251 § 5 Kodeksu wyborczego postanowiłem o wstąpieniu na ich miejsce odpowiednio: Michała Połuboczka, Włodzimierza Tomaszewskiego, Urszuli Koszutskiej, Grzegorza Macki, Mariusza Popielarza, Jarosława Krajewskiego, Krzysztofa Piątkowskiego, Marii Koźlakiewicz, Bożenny Hołowni, Lidii Czechak, Jerzego Meysztowicza, Anny Paluch, Michała Kowalskiego, Macieja Tomczykiewicza, Katarzyny Królak, Piotra Kowala, Magdaleny Roguskiej, Marty Stożek, Krzysztofa Szymańskiego, Bożeny Lisowskiej oraz Krzysztofa Mieszkowskiego, którzy zgłosili się do ślubowania poselskiego.
Proszę państwa posłów o zbliżenie się do stołu prezydialnego, a Wysoką Izbę proszę o powstanie.
(Posłowie wstają)
Jesteśmy w komplecie?
Odczytam teraz rotę ślubowania, a następnie będę wymieniał nazwiska nowych posłów.
˝Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej˝.
Poseł Michał Połuboczek.
Poseł Michał Połuboczek:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Włodzimierz Tomaszewski.
Poseł Włodzimierz Tomaszewski:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Urszula Koszutska.
Poseł Urszula Koszutska:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Grzegorz Macko.
Poseł Grzegorz Macko:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Mariusz Popielarz.
Poseł Mariusz Popielarz:
Ślubuję.
Marszałek:
Poseł Jarosław Krajewski.
Poseł Jarosław Krajewski:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Krzysztof Piątkowski.
Poseł Krzysztof Piątkowski:
Ślubuję.
Marszałek:
Poseł Maria Koźlakiewicz.
Poseł Maria Koźlakiewicz:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Bożenna Hołownia.
Poseł Bożenna Hołownia:
Ślubuję.
Marszałek:
Poseł Lidia Czechak.
Poseł Lidia Czechak:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Jerzy Meysztowicz.
Poseł Jerzy Meysztowicz:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Anna Paluch.
Poseł Anna Paluch:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Michał Kowalski.
Poseł Michał Kowalski:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Maciej Tomczykiewicz.
Poseł Maciej Tomczykiewicz:
Ślubuję.
Marszałek:
Poseł Katarzyna Królak.
Poseł Katarzyna Królak:
Ślubuję.
Marszałek:
Poseł Piotr Kowal.
Poseł Piotr Kowal:
Ślubuję.
Marszałek:
Poseł Magdalena Roguska.
Poseł Magdalena Roguska:
Ślubuję.
Marszałek:
Poseł Marta Stożek.
Poseł Marta Stożek:
Ślubuję.
Marszałek:
Poseł Krzysztof Szymański.
Poseł Krzysztof Szymański:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Bożena Lisowska.
Poseł Bożena Lisowska:
Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.
Marszałek:
Poseł Krzysztof Mieszkowski.
Poseł Krzysztof Mieszkowski:
Ślubuję.
Marszałek:
Dziękuję państwu bardzo. (Oklaski) Witamy w Sejmie, witamy w naszym gronie. Dobrej pracy.
Stwierdzam, że pan poseł Michał Połuboczek, pan poseł Włodzimierz Tomaszewski, pani poseł Urszula Koszutska, pan poseł Grzegorz Macko, pan poseł Mariusz Popielarz, pan poseł Jarosław Krajewski, pan poseł Krzysztof Piątkowski, pani poseł Maria Koźlakiewicz, pani poseł Bożenna Hołownia, pani poseł Lidia Czechak, pan poseł Jerzy Meysztowicz, pani poseł Anna Paluch, pan poseł Michał Kowalski, pan poseł Maciej Tomczykiewicz, pani poseł Katarzyna Królak, pan poseł Piotr Kowal, pani poseł Magdalena Roguska, pani poseł Marta Stożek, pan poseł Krzysztof Szymański i pani poseł Bożena Lisowska oraz pan poseł Krzysztof Mieszkowski złożyli ślubowanie poselskie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przypominam państwu, że dzisiaj w związku ze ślubowaniem do godz. 12 można składać wnioski o zmiany w składach osobowych komisji sejmowych i o uzupełnienie składów osobowych komisji sejmowych. Będziemy nad tymi wnioskami głosować o godz. 15 w bloku głosowań.
Na 13. posiedzeniu Sejm nie przeprowadził głosowania nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy, druk nr 384.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący to głosowanie.
Szanowni Państwo! Rada Ministrów przedłożyła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji i Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa, druki nr 471 i 471-A.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący pierwsze czytanie tego projektu ustawy.
Proponuję, aby w tym przypadku Sejm wyraził zgodę na skrócenie terminu, o którym mowa w art. 37 ust. 4 regulaminu Sejmu.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Właściwa komisja przedłożyła sprawozdanie o projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw, druk nr 467.
W związku z tym, na podstawie art. 95e regulaminu Sejmu, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.
Szanowni Państwo! Właściwa komisja przedłożyła też sprawozdanie o projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, jest to druk nr 468.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.
Proponuję, aby w tym przypadku Sejm wyraził zgodę na skrócenie terminu, o którym mowa w art. 44 ust. 3 regulaminu Sejmu.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Właściwa komisja przedłożyła też sprawozdania w sprawie wniosków:
- o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł Katarzyny Lubnauer, druk nr 462;
- o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, druk nr 461.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkty obejmujące rozpatrzenie tych sprawozdań.
Wysoka Izbo! Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm wysłuchał:
- 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowego oświadczenia w imieniu koła w dyskusjach nad:
- sprawozdaniem komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
- sprawozdaniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z realizacji w 2023 r. ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców;
- 3-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i koła w dyskusjach nad sprawozdaniami komisji o projektach ustaw o ratyfikacjach dokumentów międzynarodowych.
Prezydium Sejmu proponuje także, aby Sejm wysłuchał 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu koła w dyskusjach nad pozostałymi punktami porządku dziennego.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycje przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Informuję też państwa, że Konwent Seniorów jednomyślnie zaopiniował propozycję rozpatrzenia na bieżącym posiedzeniu informacji w sprawie nowego otwarcia Programu Inwestycyjnego CPK jako spójnego podejścia do rozwoju krajowej infrastruktury transportowej, o której przedstawienie wnosi Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni.
Punkty porządku dziennego bieżącego posiedzenia będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością zaopiniowaną przez Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.
Informacja w tej sprawie oraz harmonogram planowanych posiedzeń zespołów poselskich dostępne są już w Systemie Informacyjnym Sejmu.
Proszę bardzo panią poseł sekretarz o odczytanie komunikatów.
Sekretarz Poseł Weronika Smarduch
Marszałek:
Bardzo dziękuję.
Wnioski formalne.
Czy muszę zapowiadać? Pan poseł Jarosław Sachajko, Kukiz’15.
Bardzo proszę.
Marszałek:
Rozumiem, że pani poseł Gembicka zgłasza wniosek przeciwny - czyli żeby ludzie nie wchodzili na stronę Sachajko.pl. (Wesołość na sali, oklaski) To jest przedmiotem wniosku?
(Poseł Anna Gembicka: Żeby wchodzili na Gembicka.pl.)
A, żeby wchodzili na Gembicka.pl. Dobrze. Rozumiem, że pani jest... Ale ma pani takie bardzo negatywne nastawienie, pani poseł. Zawsze wychodzi kolega, wnioskuje o przerwę, a pani nigdy nie chce przerwy.
(Poseł Anna Gembicka: Ja właśnie chcę skomentować.)
Dobrze. Czyli pani jest przeciwko przerwie?
Bardzo proszę.
Marszałek:
Pani poseł, pani - wierszem, może ja też: ˝Miłość w swej prostej i nieśmiałej mowie/ powie najwięcej, kiedy najmniej powie˝. (Wesołość na sali, oklaski)
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Dziękuję. Dobrze, że nie prymas, tylko prymus, panie pośle Rau. Bardzo się cieszę z tego, że tak pan ocenia moje kompetencje.
Zgłoszony został wniosek formalny o przerwę w obradach.
Poddaję go pod głosowanie.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za zarządzeniem przerwy w obradach, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
(Głosy z sali: Nie działa!)
Czy wszyscy już wrócili na miejsca? Bo mam doświadczenie, że jak wrócą na miejsca, to zaczyna działać.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 420 posłów. 188 - za, 231 - przeciw, 1 się wstrzymał.
Sejm wniosek odrzucił.
Kolejny wniosek formalny chce zgłosić pan poseł Mariusz Błaszczak, Prawo i Sprawiedliwość.
(Poseł Jakub Rutnicki: Rakietę znalazłeś, Błaszczak, już? W lesie jest pod Bydgoszczą. Poszukałeś?)
Bardzo proszę, pan poseł Błaszczak.
Marszałek:
Szanowni państwo, pierwsza informacja. To nie jest wniosek formalny - to, co zrobił pan poseł Błaszczak...
(Głos z sali: Nitras, do roboty.)
...dlatego że jest wniosek o zmianę w sposobie prowadzenia dyskusji, ale to nie jest dyskusja, to są wnioski formalne, więc tu nie ma materii do wniosku przeciwnego.
Informacja dla pana przewodniczącego Błaszczaka. Państwa projekt czy projekt przez was pilotowany, projekt obywatelski, rzeczywiście jest jeszcze w trakcie analiz. Mówiłem o tym wczoraj... (Poruszenie na sali)
(Poseł Barbara Bartuś: A to nie jest zamrażarka, tak?)
Ale poczekajcie chwilę. Rozumiem, że chcecie mówić, ale chciejcie też czasem posłuchać.
Projekt ma termin rozpatrywania, czyli tę datę graniczną, do 7 września. Powiedziałem, że będzie... (Poruszenie na sali)
Poczekajcie.
Będzie rozpatrywany w lipcu, na następnym posiedzeniu albo na jeszcze następnym. Projekty obywatelskie w naszej kadencji nie są mrożone, tylko są procedowane, bo ludzie się pod nimi podpisali. A jak zależało wam na tym, żeby zrobić to wcześniej, to mogliście tę inicjatywę zgłosić wcześniej, bo było wiadomo, co się szykuje, od bardzo wielu miesięcy.
(Głos z sali: Ale jako poselski był złożony wcześniej.)
Drodzy państwo, wszystko będzie zgodnie z prawem, porządkiem, a nadto ze sprawiedliwością, natomiast państwa projekt będzie czytany na następnym albo na jeszcze następnym posiedzeniu Sejmu. Dziękuję państwu za tak intensywne dbanie o ważną sprawę, której ten projekt dotyczy.
Następny wniosek formalny zgłosi pan poseł Berkowicz z Konfederacji.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Ale, panie pośle, nie ma materii do wniosku formalnego. Poseł Berkowicz przed chwilą też mnie prosił o możliwość złożenia wniosku przeciwnego. Tu nie ma wniosku formalnego.
(Poseł Sławomir Nitras: ...udzielił dwóch wniosków z jednego klubu. Wniosek przeciwny. Chciałem odpowiedzieć w sprawie poważnej.)
Dobrze, proszę dać mi chwilę. Najpierw poseł Berkowicz wygłosi wniosek. Zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie.
(Poseł Sławomir Nitras: Nie chcę w rządowym...)
Ale może pan poseł w rządowym. (Gwar na sali)
Proszę nie pokrzykiwać na pana posła, bo to się nie godzi.
Pan poseł Berkowicz.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Bartosz Zawieja w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej.
Bardzo proszę.
(Poseł Michał Wawer: Panie marszałku, był wniosek formalny o odroczenie.)
A, przepraszam.
To głosujemy.
(Poseł Kacper Płażyński: Panie marszałku, mam wniosek przeciwny.)
Moment.
Proszę bardzo, panie pośle.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Pan, panie pośle, w jakim trybie? Do wniosku?
(Poseł Kacper Płażyński: Do odroczenia.)
Do odroczenia.
Proszę bardzo.
Marszałek:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Szanowni państwo, zgłoszony został wniosek formalny... (Poruszenie na sali)
Zgłoszony został wniosek formalny o odroczenie posiedzenia.
Poddaję teraz ten wniosek pod głosowanie.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za odroczeniem posiedzenia, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 420 posłów. 189 - za, 231 - przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Stwierdzam, że Sejm wniosek odrzucił.
(Głos z sali: Pan marszałek tak lubi komentować, a teraz ani słowa?)
O udzielenie głosu poprosił jeszcze pan wiceprezes Rady Ministrów Krzysztof Gawkowski.
Bardzo proszę, panie premierze.
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
Marszałek:
Dziękuję bardzo, panie premierze.
O możliwość zabrania głosu poprosiła też pani minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
(Poseł Barbara Bartuś: Ale sprostowanie.)
(Głos z sali: Byłem wymieniony z nazwiska.)
Ja wiem, że był pan wymieniony, panie pośle, ale nie...
(Poseł Jakub Rutnicki: Kara, kara porządkowa.)
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Wiem, ale sprostowanie nie przysługuje wtedy, kiedy jest się wymienionym z nazwiska. Sprostowanie jest innego rodzaju mechanizmem. Pan premier...
(Głos z sali: Ale było źle zrozumiane...)
Nie, pan premier wyraził swoją opinię polityczną, na którą miał...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Ale moment, drodzy panowie. Nie prowadzimy w tym momencie w Sejmie debaty.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
W trybie art. 186, który mówi, że marszałek Sejmu udziela głosu członkom Rady Ministrów oraz innym...
(Poseł Jakub Rutnicki: Kara. Zakłócają porządek.)
...poza kolejnością mówców zapisanych do głosu, ilekroć tego zażądają. To właśnie miało miejsce.
(Głos z sali: Ale nie wolno mu kłamać.)
Ale do tego będzie mógł pan się odnieść w czasie innych punktów porządku dziennego w skardze, którą pan złoży do Komisji Etyki Poselskiej, jeżeli poczuł się pan źle potraktowany. W tej chwili jesteśmy...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
A ja jestem marszałkiem Sejmu. Gratuluję pani funkcji w komisji regulaminowej. (Oklaski) Informuję panią poseł...
(Poseł Przemysław Czarnek: Strach przed prawdą.)
(Poseł Mariusz Błaszczak: Jeszcze jedna rzecz. Minister odnosił się do mojej wypowiedzi.)
Ale informuję pana posła, że nie prowadzimy w tym punkcie porządku dziennego debaty. Debata będzie miała miejsce w innym...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Panie pośle, nie potrzebuję suflera. Radzę sobie.
(Poseł Mariusz Błaszczak: Sejm niemy, nie mylić z głuchym.)
(Głos z sali: Błaszczak, gdzie masz rakietę?)
Bardzo proszę o to, żeby pani poseł...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Tak, tak jest, była. Tak, dobrze. I pamięta pani, że w tej wykładni to marszałek Sejmu podejmuje decyzję, czy ta wypowiedź mieści się w tym kanonie, czy też się nie mieści. Ja, kiedy państwa ministrowie w trybie art. 186 przychodzili na tę mównicę i opowiadali rzeczy, od których krew gotowała mi się w żyłach, cierpliwie tego słuchałem. Proszę więc teraz - prawo jest równe dla wszystkich - pozwolić nam stosować art. 186. Dziękuję bardzo.
A teraz proszę o zabranie głosu panią minister Paulinę Hennig-Kloskę.
(Poseł Piotr Kaleta: O, teraz będzie uczta intelektualna.)
(Głosy z sali: Podwyżka, podwyżka.)
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Serdecznie pozdrawiam...
(Poseł Mariusz Błaszczak: Pani minister zadała mi pytanie.)
Ale, jak pan wie, panie pośle, bo jest pan doświadczonym parlamentarzystą, pytania w sprawach bieżących mamy w planie jutro.
(Poseł Mariusz Błaszczak: Ale pani minister zadała mi pytanie. Staram się odpowiedzieć.)
(Poseł Barbara Bartuś: No to teraz sprostowanie.)
Ale pani minister, jak pan wie, korzystała z trybu przysługującego pani minister. Pan minister, pan przewodniczący, od jakiegoś czasu ministrem nie jest.
(Poseł Mariusz Błaszczak: Na ostatnim posiedzeniu Sejmu... Pan interpretuje reguły wedle własnego uznania.)
Czy mógłbym prosić pana posła, żeby udzielił odpowiedzi na pytanie pani minister w trybie prywatnej rozmowy, która na pewno zaraz w kuluarach się zawiąże?
(Poseł Mariusz Błaszczak: Chciałem oficjalnie, panie marszałku.)
(Poseł Barbara Bartuś: Ale, panie marszałku, nie dał pan sprostować.)
Szanowni państwo, serdecznie pozdrawiam Zespół Pieśni i Tańca ˝Rodlanie˝ (Oklaski) działający przy Domu Polskim - Centrum Idei Rodła w Zakrzewie, który jest tu na zaproszenie pana posła Henryka Szopińskiego.
(Poseł Barbara Bartuś: Wszyscy źle zrozumieli pana posła.)
Ale, pani poseł, moje serce krwawi zawsze, kiedy poseł jest źle zrozumiany - zawsze. Natomiast muszę pilnować porządku w tej Izbie i procedowania w pewnych ramach. Rozumiem, że państwo zawsze na posiedzeniu, na początku posiedzenia, macie dużo emocji i że chcecie zająć wiele czasu dyskusjami politycznymi.
(Poseł Mariusz Błaszczak: Przepraszam państwa, nie mogę odpowiedzieć na zadane pytanie. Bardzo mi przykro.)
(Poseł Barbara Bartuś: Panie marszałku, sprostowanie to było zawsze święte prawo.)
Musimy spróbować te emocje jakoś skanalizować i to właśnie staramy się czynić.
Jeszcze dwie informacje porządkowe. Po pierwsze, pan poseł Rau prosił, żeby do protokołu zostało stwierdzone, że to nie on nazwał mnie prymusem, ponieważ za prymusa mnie nie uważa. (Oklaski) A ja cieszę się z tego, że nasza relacja jest symetryczna, panie pośle, i dobrze zbilansowana, jeśli chodzi o wzajemne oceny.
Natomiast druga kwestia. Bardzo proszę państwa też o uwzględnienie jej w swoim harmonogramie. Dzisiaj, jak wiecie, po tym krótkim bloku głosowań, dotyczącym zmian w komisjach, o godz. 15, będzie procedowana ustawa w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa, ustawa, o której wielu z nas mówi dużo i od dawna, związana z sytuacją na granicy. Bardzo państwa proszę o możliwie dużą frekwencję na sali wtedy, bo gniew społeczny, który płynie do nas, do Kancelarii Sejmu, w związku z tymi sytuacjami, kiedy na sali jest nas mało, narasta. Bądźmy, jeżeli tylko możemy i pozwalają nam na to inne zajęcia, wtedy tutaj.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Aha, ja pana też nie widziałem w bardzo wielu miejscach wtedy, kiedy ja tutaj byłem, a pan nie był uprzejmy wtedy zajmować tego miejsca. Chętnie to sobie wyjaśnimy.
(Poseł Piotr Kaleta: Nitras chciał coś powiedzieć.)
Natomiast teraz, drodzy państwo, po zakończeniu wstępnej części naszych obrad, przystąpimy do rozpatrzenia punktu 1. porządku dziennego.
Myślę, że nastąpią 2 minuty przerwy na reorganizację frekwencji na sali.
A później poproszę panią poseł Elżbietę Annę Polak o przedstawienie sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny.
Są to druki nr 209 i 247.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 10 min 55 do godz. 10 min 57)
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dzień dobry państwu.
Wznawiam obrady.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 1. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druki nr 209 i 247).
Bardzo proszę panią poseł Elżbietę Annę Polak o przedstawienie sprawozdania komisji.
Ale zanim udzielę pani głosu, proszę państwa, mam taki apel. Halo, halo. (Gwar na sali, dzwonek) Proszę państwa, jak zwykle na początku te osoby, które nie będą brały udziału w tej chwili w posiedzeniu, bardzo proszę, żeby nie przeszkadzały osobom referującym sprawę. Tę samą prośbę mam do państwa ministrów. Bardzo proszę.
Proszę bardzo, pani poseł.
Poseł Sprawozdawca Elżbieta Anna Polak
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowego oświadczenia w imieniu koła.
Otwieram dyskusję.
Bardzo proszę pana posła Grzegorza Lorka z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość o zabranie głosu.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
To było po prostu przerażające.
Pani posłanka Monika Rosa, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pani posłanka Dorota Dolniak, Koalicja Obywatelska.
(Głos z sali: Barbara.)
Barbara, przepraszam, Dolniak.
Jeszcze jest czas? Okej, bo nie widać. Przepraszam bardzo.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Aleksandra Leo, Polska 2050 - Trzecia Droga.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Jolanta Zięba-Gzik, PSL - Trzecia Droga.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pani posłanka Anita Kucharska-Dziedzic, klub parlamentarny Lewicy.
Bardzo proszę.
Poseł Anita Kucharska-Dziedzic
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Uzyska pani oczywiście to prawo, pani posłanko.
Pan poseł Witold Tumanowicz, Konfederacja.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Marek Jakubiak, Kukiz’15.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Chciałem serdecznie powitać grupę seniorów z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Trzemeszna. Witam państwa bardzo serdecznie. (Oklaski) Miło, że zaprosił was pan poseł Tadeusz Tomaszewski, który pewnie też gdzieś tam jest. No właśnie. Witam również pana posła.
Proszę państwa, 19 osób zgłosiło się do zadania pytania i zabrania głosu.
Ustalam czas zadawania pytań bądź zabierania głosu na 1 minutę.
Bardzo proszę, pani marszałkini Monika Wielichowska, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Pani poseł Małgorzata Gromadzka, Koalicja Obywatelska.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Sylwia Bielawska, Koalicja Obywatelska.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Ja będę za.
Pani poseł Iwona Maria Kozłowska, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Jacek Karnowski, Koalicja Obywatelska.
Panie prezydencie, zapraszam.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Marcin Porzucek, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Katarzyna Osos, Koalicja Obywatelska.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Witold Tumanowicz, Konfederacja.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Grzegorz Lorek, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pani posłanka Klaudia Jachira, Klub Parlamentarny Koalicja Obywaelska.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Paweł Bliźniuk, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Andrzej Gawron, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Jest pan poseł? Nie ma chyba. Jest.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Pan poseł Marcin Józefaciuk, Koalicja Obywatelska.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Zbigniew Bogucki, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Poseł Patryk Jaskulski.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pani poseł Małgorzata Pępek, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Pani posłanka Katarzyna Maria Piekarska, Koalicja Obywatelska.
Bardzo proszę.
Poseł Katarzyna Maria Piekarska
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pani posłanka Barbara Dolniak, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pani poseł Barbara Okuła, Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Mariusz Krystian, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Pan poseł Paweł Jabłoński, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Poproszę sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pana ministra Arkadiusza Myrchę o wypowiedź.
Zapraszam, panie ministrze.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Bardzo proszę przedstawicielkę wnioskodawców panią posłankę Anitę Kucharską-Dziedzic o zabranie głosu.
Poseł Anita Kucharska-Dziedzic
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Zamykam dyskusję.
Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań.
Chciałem bardzo serdecznie podziękować sprawozdawcom. Chciałem bardzo serdecznie podziękować pani posłance Anicie Kucharskiej-Dziedzic za konsekwentną cierpliwość w sprawie tej ustawy.
Chciałem przywitać osoby z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Tuliszkowa. Bardzo was serdecznie witam. (Oklaski) Przyjechaliście państwo na zaproszenie pana posła Ryszarda Bartosika. Chciałem także przywitać osoby z warsztatów terapii zajęciowej Arkadia z Torunia. Witam was serdecznie. (Oklaski)
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 2. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (druki nr 430 i 468).
Bardzo proszę pana posła Bartosza Zawieję o przedstawienie sprawozdania komisji. (Gwar na sali)
Panie posłanki, teraz to już bym prosił bardzo uprzejmie...
Proszę bardzo, panie pośle.
Poseł Sprawozdawca Bartosz Zawieja
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowego oświadczenia w imieniu koła.
Otwieram dyskusję.
Bardzo proszę, pan poseł Piotr Uściński, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Ja również.
Pani poseł Karolina Pawliczak, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Kamil Wnuk, Polska 2050.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Marek Sawicki, PSL.
Dzień dobry, panie ministrze.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Pani posłanka Paulina Matysiak, klub parlamentarny Lewica.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Pan poseł Roman Fritz przedstawi stanowisko klubu Konfederacja.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Szanowni Państwo Posłowie! Czy ktoś chciałby się jeszcze dopisać do listy zadających pytanie? Jeżeli nie, to zamykam listę i ustalam czas na zadanie pytania - 1 minuta.
Jako pierwsza głos zabierze pani poseł Małgorzata Pępek, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Pani poseł Karolina Pawliczak, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Na galerii znajdują się goście pani poseł Ewy Kołodziej ze Związku Górnośląskiego z Rudy Śląskiej, Radzionkowa, Bierunia, Siemianowic Śląskich oraz Katowic, z dzielnic: Załęże, Osiedle Witosa i Osiedle Tysiąclecia oraz z Brynowa. Bardzo serdecznie pozdrawiamy. (Oklaski)
Bardzo proszę pana posła Andrzeja Adamczyka o zabranie głosu.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Piotr Uściński, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Zbigniew Bogucki, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pan poseł Tadeusz Tomaszewski, Lewica.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pan poseł Janusz Kowalski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Proszę teraz o wystąpienie sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii pana ministra Jacka Tomczaka.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Jacek Tomczak
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Zamykam dyskusję.
W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, proponuję, aby Sejm ponownie skierował ten projekt do Komisji Infrastruktury w celu przedstawienia sprawozdania.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 3. porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 437).
Proszę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pana Tomasza Chróstnego o przedstawienie uzasadnienia projektu ustawy.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję, panie prezesie.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu kubów i 3-minutowego oświadczenia w imieniu koła.
Otwieram dyskusję.
Jako pierwsza głos zabierze pani poseł Małgorzata Wassermann, która przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Pani poseł Weronika Smarduch przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Pan poseł Sławomir Ćwik przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pan poseł Mirosław Adam Orliński przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Stanowisko klubu Lewica przedstawi pani poseł Marcelina Zawisza.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Głos zabierze pan poseł Przemysław Wipler, który przedstawi stanowisko klubu Konfederacja.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Zanim przystąpimy do pytań, a właściwie jednego pytania, przywitajmy wspólnie grupę pracowników Urzędu Gminy w Potęgowie w województwie pomorskim, którzy przybyli wraz z wójtem tej gminy panem Dawidem Litwinem na zaproszenie pana posła Bartosza Romowicza. Witamy bardzo serdecznie. (Oklaski)
Teraz w wydaniu solowym, bo mamy tylko jedno pytanie, bardzo prosimy panią poseł Małgorzatę Pępek, która rozpoczyna turę pytań i jednocześnie ją kończy.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
W międzyczasie dopisał się do listy pytających pan poseł Przemysław Wipler, którego teraz zapraszamy na mównicę, ale dopisała się też pani poseł.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pani poseł Małgorzata Wassermann, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Zapraszam prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pana Tomasza Chróstnego do udzielenia odpowiedzi na zadane pytania.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję panu prezesowi.
Zamykam dyskusję.
Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, proponuje, aby Sejm skierował rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw, zawarty w druku nr 437, do Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w celu rozpatrzenia.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Na podstawie art. 95b regulaminu Sejmu marszałek Sejmu wyznacza termin przedstawienia sprawozdania komisji do dnia 22 lipca 2024 r.
Ogłaszam przerwę do godz. 15.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 14 min 08 do godz. 15 min 03)
Marszałek:
Wznawiam obrady.
Szanowni Państwo! Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, przedłożyło wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych, druk nr 488.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego wniosku.
Są dwa, nie: trzy zgłoszenia z wnioskami formalnymi, wysłuchamy ich jeszcze przed głosowaniami.
Pan poseł Sachajko, Kukiz’15.
Proszę bardzo.
Marszałek:
Panie pośle, dziękuję bardzo.
Myślę, że do rozstrzygania spraw parkingowych bardziej właściwym gremium, właściwą sytuacją jest rozmowa z szefem Kancelarii Sejmu. Jeżeli potrzebuje pan takiej rozmowy, bardzo chętnie pana umówię, natomiast wybaczy pan, ale przeprowadzanie śledztw i dochodzeń w sprawie niesubordynacji przepustkowej posłów nie należy do moich obowiązków. Otrzymałem bardzo jasny sygnał od komendanta Straży Marszałkowskiej, mamy bardzo jasne wymagania w związku z remontami, które trwają, i sprawami bezpieczeństwa.
Rozumiem, że jest to żywotny problem, ale jest mi trochę wstyd dzisiaj przed tymi, którzy nas obserwują, że zajmujemy czas Wysokiej Izby i setek tysięcy Polaków problemem, czy poseł ma gdzie zaparkować, czy też nie ma. (Oklaski) Wydaje mi się bowiem, że jak poseł chce gdzieś zaparkować, to sobie poradzi, tak jak każdego dnia radzą sobie setki tysięcy mieszkańców Warszawy, którzy nie mogą wjeżdżać za ten szlaban. (Oklaski)
(Poseł Jarosław Sachajko: Zostałem, panie marszałku, źle zrozumiany.)
Dziękuję uprzejmie, panie pośle.
(Poseł Jarosław Sachajko: Sprostowanie muszę...)
Rozumiem to, ale niestety teraz zabierze głos pan poseł Grzegorz Adam Płaczek z Konfederacji.
Bardzo proszę.
Marszałek:
Dziękuję, panie pośle.
Zgłosił pan poseł wniosek formalny o przerwę w obradach.
Poddaję teraz ten wniosek...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Jeszcze chwilę, panie pośle.
Poddaję ten wniosek pod głosowanie.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za zarządzeniem przerwy w obradach, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 406 posłów. 187 - za, 218 - przeciw, 1 się wstrzymał.
Sejm wniosek odrzucił.
W imieniu klubu PiS pan poseł Marcin Warchoł.
Proszę bardzo.
Marszałek:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Pan przewodniczący Urbaniak chciał zabrać głos w sprawie komisji.
Marszałek:
Dziękuję bardzo, panie przewodniczący.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 4. porządku dziennego: Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr 488).
Prezydium Sejmu, na podstawie art. 20 ust. 1 oraz art. 148a ust. 12 regulaminu Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, przedłożyło wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Czy ktoś z pań i panów posłów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionych propozycji?
Nikt się nie zgłasza.
Przystępujemy więc do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku w brzmieniu z druku nr 488, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 414 posłów. 409 - za, nikt nie był przeciw, 5 się wstrzymało.
Sejm podjął uchwałę w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Proszę o 2 minuty organizacyjnej przerwy i przystąpimy do rozpatrzenia punktu 5. porządku dziennego. A więc za 2 minuty, o godz. 15.15, wznawiamy posiedzenie i będziemy zajmować się ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej.
Zarządzam 3 minuty przerwy.
A korzystając z tego, że jest przerwa, chciałbym jeszcze pozdrowić grupę mieszkańców Hajnówki i powiatu hajnowskiego. To wy jesteście, tak? (Oklaski) Przybyli tu na czele z Darią Walentyną Tyszko-Dubow na zaproszenie posła Krzysztofa Truskolaskiego. (Oklaski) Entuzjazm - wiadomo, od razu wiadomo, że Podlasie. Tak jest.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 15 min 12 do godz. 15 min 16)
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo proszę państwa posłów o przeniesienie rozmów w kuluary. Będziemy powoli kończyć przerwę i rozpoczynać punkt.
Wysoka Izbo! Wznawiam obrady.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 5. porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa (druki nr 471 i 471-A).
Proszę wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej pana Władysława Kosiniaka-Kamysza o przedstawienie uzasadnienia projektu ustawy wraz z autopoprawką. (Gwar na sali)
A państwa proszę o wyciszenie rozmów bądź przeniesienie ich w kuluary Sejmu.
Panie premierze, zapraszam. (Gwar na sali, dzwonek)
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję panu wicepremierowi.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowego oświadczenia w imieniu koła.
Zanim otworzę dyskusję, pozdrowię gości posłanki Ewy Kołodziej z Uniwersytetu WSB Merito w Chorzowie. Pozdrawiam państwa serdecznie. (Oklaski)
Otwieram dyskusję.
Pierwszy głos zabierze pan poseł Zbigniew Hoffmann, Prawo i Sprawiedliwość.
Zapraszam serdecznie.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Marcina Ociepę, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Pawła Suskiego, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Piotra Stracha, Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Andrzeja Grzyba, Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam panią posłankę Annę Marię Żukowską, Lewica.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Andrzeja Zapałowskiego, Konfederacja.
Poseł Andrzej Tomasz Zapałowski
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Konrada Berkowicza, Konfederacja.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam pana posła Marka Jakubiaka, Kukiz’15.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Chciałam serdecznie pozdrowić klub seniora z Jarczowa z wójtem Tomaszem Tyrką na czele, którzy odwiedzili dzisiaj Sejm na zaproszenie pana posła Jacka Czerniaka. Witamy państwa serdecznie. (Oklaski)
A Wysoką Izbę i państwa chciałam poinformować, że do pytań zapisało się 45 parlamentarzystów.
Wyznaczamy czas - 1 minuta.
Zamykam listę, więc jeśli ktoś jeszcze chce się zapisać, to jest właśnie ten moment.
Jako pierwszy do głosu zapisał się pan poseł Artur Szałabawka, Prawo i Sprawiedliwość.
Zapraszam, panie pośle.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Zbigniewa Boguckiego, Prawo i Sprawiedliwość.
Czy pan Bogucki się wybiera na mównicę, czy nie? To zapraszam serdecznie, pana kolej.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Panie pośle, dziękuję bardzo.
Zapraszam panią poseł Małgorzatę Gromadzką, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Jarosława Rzepę, Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Macieja Koniecznego, Lewica.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Witolda Tumanowicza, Konfederacja.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Jarosława Sachajkę, Kukiz’15.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję. (Gwar na sali, dzwonek)
Zapraszam panią poseł Monikę Pawłowską.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Władysława Dajczaka, Prawo i Sprawiedliwość.
Pan poseł się doczekał.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam panią poseł Iwonę Karolewską, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Radosława Lubczyka, Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam panią poseł Darię Gosek-Popiołek, Lewica.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Romana Fritza, Konfederacja.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam pana posła Grzegorza Lorka, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Dominika Jaśkowca, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Pawła Rychlika, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam panią poseł Klaudię Jachirę, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Tadeusza Tomaszewskiego, klub Lewica. Nie widzę pana posła.
Zapraszam pana posła Pawła Hreniaka, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Tomasza Kostusia, Koalicja Obywatelska. Nie widzę.
Zapraszam pana posła Marcina Ociepę, Prawo i Sprawiedliwość. Jest pan poseł, zapraszam.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Witolda Zembaczyńskiego. Nie widzę.
Zapraszam pana posła Mariusza Krystiana, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Adriana Witczaka, Koalicja Obywatelska. Nie widzę.
Zapraszam panią poseł Ewę Leniart, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Mateusza Bochenka, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Pawła Szrota, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam pana posła Pawła Suskiego, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Krzysztofa Szczuckiego, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam panią poseł Joannę Kluzik-Rostkowską, Koalicja Obywatelska.
Poseł Joanna Kluzik-Rostkowska
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Jarosława Zielińskiego, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Pawła Jabłońskiego, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Zbigniewa Kuźmiuka, Prawo i Sprawiedliwość.
Jest pan poseł? Nie widzę.
To zapraszam panią posłankę Annę Krupkę, Prawo i Sprawiedliwość.
(Poseł Anna Kwiecień: To miałabym być ja.)
Nie ma.
Zapraszam pana posła Janusza Kowalskiego, Prawo i Sprawiedliwość. Pan Janusz jest.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Dariusza Mateckiego, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
I zapraszam pana posła Krzysztofa Cieciórę, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
I zapraszam pana posła Piotra Kaletę, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
I zapraszam pana posła Szymona Pogodę, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
I zapraszam pana posła Arkadiusza Czartoryskiego, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
I zapraszam pana posła Jana Dziedziczaka, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Andrzeja Śliwkę, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Andrzeja Adamczyka, Prawo i Sprawiedliwość. Nie widzę pana posła.
Zapraszam panią poseł Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom, Prawo i Sprawiedliwość.
Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam panią posłankę Marcelinę Zawiszę, klub Lewica.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam panią poseł Annę Kwiecień, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam panią poseł Barbarę Bartuś. Pani poseł nie ma.
Zapraszam pana posła Marcina Przydacza, Prawo i Sprawiedliwość.
(Poseł Anna Kwiecień: Musiałam na to zwrócić uwagę, bo we wszystkich mediach...)
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Zapraszam wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Zapraszam, panie premierze.
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, panie premierze.
O głos poprosił i chce odpowiedzieć na pytania sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pan minister Czesław Mroczek.
Bardzo proszę.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
(Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeszcze ktoś coś?)
(Głos z sali: Ja jeszcze z tym zespołem.)
(Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz: Ale to już pan Mroczek.)
(Głos z sali: Ale naprawdę pełne poparcie.)
(Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz: Wiem, widzę i czuję je w każdym słowie.)
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie ministrze.
Pozwólcie państwo, że się przywitam, powiem: dzień dobry, bo było tak głośno, że nie zdążyłam. Witam państwa. Spędzimy dzisiaj czas do końca debaty i oświadczeń poselskich.
Zamykam dyskusję.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
W tej chwili marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, proponuje, aby Sejm skierował rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa, zawarty w druku nr 471 i 471-A, do Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w celu rozpatrzenia.
Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważała, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 6. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 406 i 467).
Proszę pana posła Macieja Wróbla o przedstawienie sprawozdania komisji.
Bardzo proszę, panie pośle.
Poseł Sprawozdawca Maciej Wróbel
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowego oświadczenia w imieniu koła.
Otwieram dyskusję.
Jako pierwszy pan poseł Piotr Gliński w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo.
W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej będzie występował pan poseł Piotr Adamowicz. Zapraszam.
Bardzo proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Urszulę Augustyn, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Zapraszam panią poseł Aleksandrę Leo, która zabierze głos w imieniu klubu Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Jako druga będzie wygłaszała oświadczenie pani poseł Barbara Okuła, Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję.
Zapraszam pana posła Michała Gramatykę, Klub Parlamentarny Polska 2050.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Tadeusza Samborskiego, Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam panią posłankę Darię Gosek-Popiołek, klub parlamentarny Lewica.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Jako drugą zapraszam panią posłankę Dorotę Olko, klub parlamentarny Lewica.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, pani poseł.
W imieniu klubu Konfederacja głos zabierze pan poseł Bartłomiej Pejo.
Zapraszam, panie pośle.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Na tym wyczerpaliśmy listę przemawiających w imieniu klubu.
Do pytań zapisało się 19 posłów.
Zamykam listę.
Ustalam czas na zadanie pytanie: 1,5 minuty.
Jako pierwszy pan poseł Łukasz Ściebiorowski, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam posła Witolda Tumanowicza, klub parlamentarny Konfederacja.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Grzegorza Lorka, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Klaudię Jachirę, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, pani poseł.
Zapraszam pana posła Mariusza Krystiana, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Zbigniewa Boguckiego, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Nie widzę pana posła.
Zapraszam pana posła Krzysztofa Cieciórę, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Paulinę Matysiak, klub parlamentarny Lewica.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Zapraszam pana posła Henryka Szopińskiego, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Urszulę Augustyn, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Zapraszam pana posła Krzysztofa Mieszkowskiego, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Bardzo miło widzieć pana posła na tej sali. Witam, bo widzę pana pierwszy raz.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Małgorzatę Niemczyk, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Zapraszam panią poseł Dominikę Chorosińską, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę, pani poseł.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Zapraszam, głos zabierze pan poseł Adrian Zandberg, klub parlamentarny Lewica.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle, ale myślę, że nie ma sensu straszyć senatorów, bo nie wypada.
(Poseł Adrian Zandberg: Nie, to tylko informacja.)
Zapraszam w tej chwili do głosu panią posłankę Marcelinę Zawiszę, klub parlamentarny Lewica.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, pani poseł.
Zapraszam pana posła Piotra Adamowicza, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Franciszka Sterczewskiego, klub parlamentarny Prawo i Spraw... Przepraszam bardzo, Koalicja Obywatelska. Przepraszam, panie pośle. Bardzo proszę.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Elżbietę Gapińską, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Jako ostatni zada pytanie pan poseł Maciej Wróbel, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, panie pośle.
Na tym wyczerpaliśmy listę posłów zapisanych do głosu.
O głos poprosił podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan minister Andrzej Wyrobiec.
Zapraszam, panie ministrze.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękujemy za tak dokładne odpowiedzi na pytania. Myślę, że ci, którzy są nieusatysfakcjonowani, jutro na posiedzeniu komisji zadadzą pytanie.
O głos w trybie sprostowania poprosił jeszcze pan poseł Zandberg.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, panie pośle. Bardzo dziękuję. Jutro komisja, pewnie pan się dowie, jak to jest.
Zamykam dyskusję.
W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, proponuję, aby Sejm ponownie skierował ten projekt do Komisji Kultury i Środków Przekazu w celu przedstawienia sprawozdania.
Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważała, że Sejm propozycję przyjął.
Nie słyszę sprzeciwu.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 7. porządku dziennego: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (druki nr 419 i 419-A).
Proszę panią poseł Dorotę Olko o przedstawienie uzasadnienia projektu ustawy.
Bardzo proszę, pani poseł.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowego oświadczenia w imieniu koła.
Otwieram dyskusję.
Jako pierwszy głos zabierze pan poseł Piotr Uściński, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Pawła Bliźniuka, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Rafała Kasprzyka, Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Jolantę Ziębę-Gzik, Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Adriana Zandberga, klub parlamentarny Lewica.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Witolda Tumanowicza, klub parlamentarny Konfederacja.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
A wniosek, panie pośle?
(Poseł Witold Tumanowicz: Już szykujemy.)
Dobrze, ustnie też można, ale bardzo prosimy, jeżeli pan może, żeby dostarczyć pisemny wniosek.
Oświadczenie w imieniu koła Kukiz’15 wygłosi pan poseł Jarosław Sachajko.
Zapraszam.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
O sprostowanie poprosił pan poseł Piotr Uściński, który został źle zrozumiany.
Bardzo proszę, panie pośle.
Czas - 1 minuta.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, panie pośle.
Na tym zakończyliśmy wystąpienia w imieniu klubów i w imieniu koła.
Otwieram dyskusję.
Mamy zapisanych do pytań 21 osób.
Zamykam listę.
Ustalam czas na 1 minutę.
Bardzo proszę, pani poseł Joanna Wicha, klub parlamentarny Lewica.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Zapraszam panią poseł Darię Gosek-Popiołek, klub parlamentarny Lewica. Nie widzę pani poseł.
Więc zapraszam pana posła Kamila Wnuka, Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga. Nie widzę.
Zapraszam panią poseł Żanetę...
(Poseł Kamil Wnuk: Przepraszam, jestem.)
Przepraszam bardzo.
Czyli pan poseł Kamil Wnuk, Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo.
Panie pośle Kowalski, pana słowa: nie kłóćcie się - to naprawdę wyjątkowa sytuacja, żeby je usłyszeć.
(Poseł Włodzimierz Skalik: Ale w koalicji, w koalicji.)
Zapraszam panią poseł Żanetę Cwalinę-Śliwowską, Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga. Nie widzę.
Zapraszam panią poseł Barbarę Oliwiecką, Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga. Nie widzę.
Zapraszam pana posła Witolda Tumanowicza, klub parlamentarny Konfederacja.
Zapraszam, panie pośle.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Klaudię Jachirę, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, pani poseł.
Mamy dzisiaj wyjątkowy wieczór, Konfederacja bije brawo pani posłance Jachirze.
(Poseł Klaudia Jachira: Ale Razem też biło dzisiaj brawo.)
Tak, bardzo się cieszę.
Chciałam panu posłowi powiedzieć, że jeszcze dziś nikomu nie obcięłam czasu. Każdy, kto chciał, miał swoją powieść do wypowiedzenia.
Bardzo się cieszę, gratuluję, pani poseł, to bardzo rzadka sytuacja.
(Poseł Włodzimierz Skalik: Rzadko sensownie pani poseł mówi.)
Zapraszam pana posła Zbigniewa Boguckiego, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Nie ma pana posła.
Pani poseł Małgorzata Tracz, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Zapraszam pana posła Janusza Kowalskiego, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Panie pośle Kowalski, ale jak to działa, że w 2023 r., w 2024 r. podatek nie działa, a w 2025 r. podatek będzie działał? Tego nie zrozumiałam z wypowiedzi.
(Poseł Janusz Kowalski: Jutro opublikuję, to zobaczą...)
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Krzysztofa Cieciórę, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, panie pośle.
Chciałam panu posłowi powiedzieć, że debata i rozmowa to nie kłótnia. Możemy się różnić.
(Poseł Krzysztof Ciecióra: No właśnie. Ja chciałem...)
A to, że jest godz. 20.40 i siedzimy na tej sali, to znaczy, że pracujemy. Nie trzeba krzyczeć, żeby pracować. Pan pracuje, ja pracuję, wszyscy tu pracujemy.
Zapraszam pana posła Piotra Pawła Stracha, Klub Parlamentarny Polska 2050. Nie ma.
Pan poseł Krzysztof Mulawa, klub parlamentarny Konfederacja. Nie ma.
Pani poseł Paulina Matysiak, klub parlamentarny Lewica. Jest pani poseł.
Zapraszam.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, pani poseł.
Zapraszam pana posła Andrzeja Adamczyka, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Jarosława Sachajkę, koło parlamentarne Kukiz’15.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Pawła Bliźniuka, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Artura Szałabawkę, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Romana Fritza, Klub Poselski Konfederacja.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Włodzimierza Skalika, Klub Poselski Konfederacja.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Tak zbliżamy się do końca listy zapisanych do głosu posłów.
Jako ostatni zabierze głos pan poseł Sylwester Tułajew, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Na prośbę pana ministra zapraszam podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów pana Jarosława Nenemana.
Bardzo proszę, panie ministrze.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję.
O głos poprosiła przedstawicielka wnioskodawców pani poseł Dorota Olko.
Zapraszam, pani poseł.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Do sprostowania zgłosiła się pani poseł Jachira.
Bardzo proszę, pani poseł. Ma pani minutę.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
W dyskusji złożono wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu.
Do głosowania nad tym wnioskiem przystąpimy w bloku głosowań.
Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie punktów porządku dziennego zaplanowanych na dzień 26 czerwca br.
I tak dotarliśmy do naszego ulubionego punktu, czyli do oświadczeń poselskich.
Zaraz sprawdzimy, ile mamy oświadczeń. Mamy 33 oświadczenia.
Zamykam listę chętnych do wygłoszenia oświadczeń.
Ustalam czas na 1,5 minuty.
Jeśli ktoś z państwa posłów chce złożyć oświadczenie na piśmie, to zapraszam.
Zaczynamy: pan poseł Roman Fritz, klub parlamentarny Konfederacja.
Bardzo proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Włodzimierza Skalika, klub parlamentarny Konfederacja.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Panie pośle, oczywiście ma pan prawo do oświadczenia, tylko niepotrzebne są takie ostre słowa. Można powiedzieć, że można zdymisjonować pana doktora. Bo ˝precz z doktorem˝ to...
(Poseł Roman Fritz: To skrótowo.)
Pan poseł Andrzej Tomasz Zapałowski.
Bardzo proszę.
(Poseł Włodzimierz Skalik: Czas mi się kończył, pani marszałek, i...)
Ale ja oczywiście zawsze panu posłowi przedłużę czas.
Zapraszam pana posła Andrzeja Tomasza Zapałowskiego, klub parlamentarny Konfederacja.
Bardzo proszę, panie pośle.
Poseł Andrzej Tomasz Zapałowski
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Witolda Tumanowicza, klub parlamentarny Konfederacja.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Zapraszam do wygłoszenia oświadczenia pana posła Jacka Niedźwiedzkiego, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Artura Szałabawkę, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. (Oklaski)
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję.
Panie pośle, bardzo dziękuję za to oświadczenie. To oczywiście wzbudza uśmiechy, ale chcę panu powiedzieć, że w Sejmie właśnie jest dokładnie taka sama sytuacja. Wystąpiliśmy z wnioskiem i Kancelaria Sejmu przygotowuje zwiększenie liczby toalet dla posłanek.
(Poseł Artur Szałabawka: Pani minister, powinniśmy poruszyć ten temat, może dać przykład Unii Europejskiej, bo to jest nierówność. Jak jeździmy po Europie, to jest to samo.)
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Władysława Dajczaka, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Zbigniewa Boguckiego, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Zapraszam pana posła Krzysztofa Kubowa, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Monikę Pawłowską, posła niezależnego. Nie ma, nie widzę.
Zapraszam pana posła Łukasza Kmitę, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Nie widzę.
Zapraszam panią poseł Zofię Czernow, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska. Też nie widzę.
Zapraszam pana posła Antoniego Macierewicza, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Zapraszam pana posła Pawła Rychlika, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Nie widzę.
Zapraszam pana posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę, panie pośle.
Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Zapraszam panią poseł Agnieszkę Górską, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Nie widzę.
Pan poseł Andrzej Gawron, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Nie ma pana posła.
Pan poseł Waldemar Andzel, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Zapraszam, panie pośle.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Ewę Leniart, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Zapraszam, pani poseł.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Kazimierza Gołojucha, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Dariusza Mateckiego, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Zapraszam, pani poseł Barbara Bartuś, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Pani poseł, jeżeli pani myśli, że mnie nie było w tej Izbie przez ostatnie trzy kadencje, to się pani myli. Pamiętam, że pan poseł Terlecki, pan marszałek Terlecki dawał nam 1 minutę...
(Poseł Barbara Bartuś: W czasach pandemii zaczęło się.)
...więc proszę nie mówić, że było kiedykolwiek to robione. Maksymalnie jest 5 minut. Dałam 1,5 minuty. Czy pani poseł przedstawi mi jedną osobę z 22 oświadczeń dziś, której przerwałam wypowiedź? Każdemu dałam...
(Poseł Barbara Bartuś: To nie chodzi o to, to chodzi o możliwość.)
Proszę mnie wysłuchać. Każdy mógł swoją wypowiedź dokończyć. Więc proszę nie robić wrażenia, że komukolwiek się coś ogranicza. Dałam 1,5 minuty. Każdy z państwa przekroczył ten czas, tylko parę osób nie i każdemu dałam na to czas. Jeszcze raz pani przypominam, pan marszałek Terlecki dawał 1 minutę. Jeżeli pani tego nie pamięta, to proszę sobie przejrzeć archiwa.
(Poseł Barbara Bartuś: Pani marszałek, to nie znaczy, że to było zgodne z regulaminem, bo regulamin wprost mówi, że nie może być dłużej niż 5 minut. I później wprowadzono, a to stało się w okresie pandemii, na początku w ogóle nie było oświadczeń...)
Pani poseł, czy zapis ˝nie dłużej niż 5˝ mówi, że nie można dać 1,5? Czy to jest zapis, w przypadku którego nie wolno dać 1,5?
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Zapraszam pana posła Andrzeja Śliwkę, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Zapraszam pana posła Henryka Szopińskiego, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Arkadiusza Czartoryskiego, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Zapraszam pana posła Fryderyka Sylwestra Kapinosa, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Poseł Fryderyk Sylwester Kapinos
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam panią poseł Annę Baluch, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Zapraszam pana posła Marcina Józefaciuka, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam pana posła Krzysztofa Mulawę, klub parlamentarny Konfederacja.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Zapraszam pana posła Rafała Webera, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Zapraszam posła Sylwestera Tułajewa, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Bardzo proszę o przekazanie pani Bartuś, że pan mówił prawie o 3 minuty dłużej.
(Poseł Sylwester Tułajew: Dziękuję bardzo...)
Bardzo proszę, dotarliśmy do końca.
Zapraszam panią poseł Małgorzatę Golińską. Zapraszam, pani poseł. Ponieważ jest pani ostatnia, ma pani nieograniczony czas.
(Poseł Krzysztof Mulawa: Do 2 minut.)
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Chodzi o radę społeczną, która ma też brać udział w konsultacjach dotyczących m.in. planów gospodarowania lasami.
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Dotarliśmy do końca, zakończyliśmy oświadczenia poselskie.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo wszystkim dziękuję. Myślę, że spędziliśmy na tej sali trochę czasu, więc życzę dobrej nocy.
Zarządzam przerwę w posiedzeniu do jutra, tzn. do 27 czerwca 2024 r., do godz. 9.
Dobranoc państwu.
(Przerwa w posiedzeniu o godz. 22 min 17)