10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)

6. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 406 i 467).

Poseł Henryk Szopiński:

    Pani marszałek, Wysoka Izbo, panie ministrze, nie będę wchodził w szczegóły tej ustawy, ale chciałbym wzmocnić głos, który wielokrotnie padał z tej mównicy. Zaproponowany projekt ustawy to przede wszystkim z mozołem wypracowany kompromis, kompromis, który pewnie nikogo nie zadowala, ale to mądry kompromis, który stanowi ważny przełom w pracach nad i tak znacznie opóźnioną implementacją dyrektywy DSM.

    Jak pewnie większość z nas podczas prac nad ustawą w komisji miałem, i nadal mam, wątpliwości co do niektórych przyjętych zapisów, ale wierzę w zapewnienia ministerstwa, że wkrótce i tak do tego wrócimy i będziemy to w szczegółach poprawiać. Cieszę się, że podczas tego posiedzenia Sejmu przyjmiemy ustawę, na którą od 3 lat czeka szeroko pojęte środowisko twórców, środowisko, które bez tych uregulowań każdego dnia traci wymierne kwoty, dochody, a dotychczas w starciu z tzw. big techami było, mam nadzieję, że już nie jest, na straconej pozycji.

    To, co cieszy najbardziej, to to, że ustawa w przygotowanym kształcie, cokolwiek by się stało, nadaje artystom, wykonawcom niezbywalne prawo do wynagrodzenia ze streamingu. Polska jest trzecim krajem Unii Europejskiej, który sankcjonuje takie uprawnienia artystów na poziomie ustawy. Warto o tym pamiętać. Dobrze, że kończymy już procedowanie, gdyż nie bez znaczenia jest upływający czas. Każdy dzień to kolejne pieniądze podatników płacone w postaci kar za opóźnienie we wdrażaniu tej dyrektywy, dlatego jestem przekonany, że większość tej Izby (Dzwonek) będzie głosowała za przyjęciem ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia