10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (druki nr 430 i 468).
Poseł Sprawozdawca Bartosz Zawieja:
Wielce Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ustawa ta, zgodnie z art. 9 Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych, ma poszerzyć dostępność, a także umożliwić osobom z niepełnosprawnościami samodzielne funkcjonowanie i pełny udział we wszystkich sferach życia. Ustawa ma na celu poprawę warunków życia oraz funkcjonowania obywateli ze szczególnymi potrzebami, którzy są narażeni na marginalizację bądź dyskryminację nie tylko z uwagi na niepełnosprawność, ale także obniżony poziom sprawności wywołany chociażby wiekiem lub chorobą.
Celem projektowanej nowelizacji ustawy jest m.in. zmiana art. 66 pierwotnie przyjętej w 2019 r. ustawy polegająca na wydłużeniu czasowego zachowania mocy przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ustawy - Prawo budowlane, w tym zwłaszcza rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z 60 miesięcy do 84 miesięcy. Wydłużenie okresu, w jakim zachowują moc ww. przepisy wykonawcze, pozwoli na dokończenie prac nad nowym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które jest niezwykle istotne z punktu widzenia prowadzenia całego procesu przygotowawczego dotyczącego inwestycji, zwłaszcza pod kątem zgłaszania wszelkiego rodzaju zmian, do czego ustawa ma doprowadzić, przy zapewnieniu uczestnikom tego procesu odpowiedniego vacatio legis oraz możliwości przeprowadzenia szczegółowych analiz i uzgodnień z przedstawicielami poszczególnych branż celem opracowania optymalnych regulacji. Na podstawie upoważnienia zawartego w art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z 1994 r. - Prawo budowlane są wydawane przepisy techniczno-budowlane, do których zalicza się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie, oraz warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych. Brak tych przepisów lub opóźnienie w zakresie ich wydania będą miały negatywny wpływ na cały proces inwestycyjno-budowlany, również jeśli chodzi o jego uczestników.
Następna poprawka, poprawka w zakresie dodania art. 1a, jest podyktowana koniecznością wydłużenia terminu przewidzianego na spełnienie przez dokumenty publiczne kategorii trzeciej określonych w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń tych dokumentów przed fałszerstwem. Jednym z dokumentów tego typu jest chociażby karta parkingowa, w stosunku do której niezbędne jest dostosowanie jej wzoru do wymogów europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami. Wymogi te zostały określone w projekcie nowej dyrektywy ustanawiającej europejską kartę osoby z niepełnosprawnością. Podjęcie przedmiotowych działań zmierzających do wprowadzenia nowego wzoru tejże karty dopiero po wejściu w życie dyrektywy unijnej jest więc zasadne ze względu na konieczny nakład pracy oraz środki finansowe niezbędne do zapewnienia produkcji tego dokumentu. W związku z tym wymagane jest wydłużenie terminu wydawania kart parkingowych na podstawie przepisów dotychczasowych do dnia 12 lipca 2026 r. Okres ten pozwoli na opracowanie i wprowadzenie nowego wzoru karty parkingowej zgodnego z europejskim wzorem, w tym ze stosownymi zabezpieczeniami.
Kolejna aktualizacja. Celem poprawki w zakresie dodania art. 1b jest zmiana kwoty limitu wydatków budżetu państwa dotyczącej zasilania Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z przeznaczeniem na realizację zobowiązań tego funduszu względem kredytobiorców bezpiecznego kredytu 2%, którym kredytu tego udzielono na podstawie wniosków złożonych w poprzednim roku. Pilna potrzeba dokonania tejże zmiany wiąże się z koniecznością zrealizowania zobowiązań funduszu na początku IV kwartału br., przy czym kwota dostępnych środków wzrasta z kwoty 941 mln zł do kwoty 1190 mln zł.
Uwzględniając powyższe, proszę Wysoką Izbę o zaakceptowanie tej nowelizacji wraz z poprawkami. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia