10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)

6. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 406 i 467).

Poseł Łukasz Ściebiorowski:

    Dziękuję.

    Pani marszałek, panie ministrze, Wysoka Izbo, Polska jest ostatnim krajem, który nie implementował prawa unijnego dotyczącego prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz rozpowszechniania transmisji prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne, w tym transmisji on-line.

    Mimo odnotowanego opóźnienia rząd Mateusza Morawieckiego zablokował dalszą możliwość implementacji tego prawa, co spowodowało skargi Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co z kolei powodowało poważne ryzyko w zakresie naliczania kar dziennych, jakie mogły być nałożone na Polskę. Pojawiła się więc konieczność przyjęcia ustawy, o której mówimy. Przesłanką są oczywiście nie tylko kwestie finansowe, ale również dostosowanie polskiego rynku muzycznego do postępującego rozwoju technologicznego i konieczność dostosowania przepisów do zmieniających się sposobów rozpowszechniania treści, a także wzmocnienie pozycji i sytuacji polskich artystów na rynku muzycznym i zwłaszcza filmowym również w odniesieniu do wspólnego rynku europejskiego. Wprowadzenie w życie nowelizacji ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych jest bowiem istotne zarówno dla dostosowania prawa krajowego do wymagań unijnych, jak i dla wprowadzenia szeregu udogodnień dla twórców, którzy od lat wskazują na konieczność tych zmian.

    Procedowanie nad ustawą wywołało bardzo duże zainteresowanie środowiska artystów, a zwłaszcza muzyków i filmowców, ale też dziennikarzy. Świadczy to o tym, jak istotna jest ta nowelizacja przepisów i jak bardzo oczekiwana. Zdajemy sobie przy tym sprawę, że nie wszystkie oczekiwania, często bowiem są sprzeczne ze sobą, będą spełnione i wyrażone w konkretnych rozwiązaniach prawnych. (Dzwonek) Kluczem jest w tej sytuacji słowo ˝kompromis˝. Najważniejsze pozostaje to, że implementujemy prawo dotyczące korzystania z tantiem w Internecie i wpisujemy do tej ustawy prawo twórców i wykonawców audio-video oraz wykonawców utworów muzycznych do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania dzieł w Internecie, a formę ich poboru proponujemy pozostawić do decyzji zainteresowanych. Nowe rozwiązanie nie wpłynie na indywidualnych odbiorców, jeżeli chodzi o dostęp do treści.

    Ostatnie zdanie, pani marszałek.

    Szanowne posłanki i szanowni posłowie, mamy możliwość przyjąć dobre prawo, które poprawi warunki funkcjonowania w świecie cyfrowym twórców, artystów i producentów. Stworzyliśmy prawo, które nie stanowi przeregulowania tej kwestii, co z pewnością pozytywnie wpłynie na całą polską kulturę, a zwłaszcza branże filmową i muzyczną. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia