10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)
6. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 406 i 467).
Poseł Franciszek Sterczewski:
Szanowna pani marszałek, Wysoka Izbo, szanowni artyści i artystki obecne na galerii, polscy twórcy i twórczynie od 5 lat czekają na implementację unijnej dyrektywy o tantiemach. Nareszcie przyszedł dzień, w którym Sejm podejmuje ten temat. Nareszcie prawo będzie mogło bronić twórców przed zachłannością wielkich korporacji medialnych.
W przygotowanie tych przepisów zaangażowani byli nie tylko politycy, ale wiele instytucji i stowarzyszeń, a także zdeterminowani artyści i artystki. To wasz i nasz w sumie wielki sukces. To pokazuje też, że zarówno praca organiczna, jak i presja mają sens. Nareszcie prawo nie powstaje w próżni, ale w dialogu z obywatelami i obywatelkami. To dzięki ich pomysłom i doświadczeniom możemy stworzyć przepisy najbardziej dla nich korzystne.
Polskim twórcom należą się tantiemy z tytułu utrwalenia i eksploatacji ich dzieł w Internecie. Cieszę się, że do muzyków i aktorów zapisanych w projekcie dołączono także twórców literatury, publicystyki, dzieł naukowych. Głęboko liczę, że ta treść ustawy również będzie podtrzymywana w Senacie. I mam nadzieję, że to wstęp do projektów na jeszcze większą skalę. Potrzebujemy ustawy o zawodzie artysty, która zabezpieczy tę grupę socjalną. Idziemy więc dalej. Polska musi zadbać o swoich artystów i artystki, bo silna kultura to silne państwo. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia