10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)

6. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 406 i 467).

Poseł Adrian Zandberg:

    Panie ministrze, jeszcze dosłownie kilka zdań. Problemem nie jest to, czy w ogóle jest możliwe kopiowanie, problemem jest właśnie ten wymiar. Chciałem powiedzieć, w czym problem. W przypadku wydawnictw naukowych, zwłaszcza w naukach humanistycznych i społecznych, to, o czym pan mówił, czyli zysk autora, nie istnieje, ponieważ jeżeli ktoś pisze artykuł do czasopisma naukowego, to nie dostaje za ten artykuł ani złotówki i przekazuje prawa autorskie przy publikacji. A więc ta zmiana, o której pan mówił, w przypadku znacznej części publikacji w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, ale sądzę, że sięga to szerzej, jeżeli chodzi o produkcję naukową, broni wyłącznie interesu wydawnictw, a nie realnych autorów. To jest pierwsza sprawa.

    A druga rzecz jest taka, że to 3% po prostu w przypadku znacznej części humanistyki i nauk społecznych powoduje, że ten przepis staje się martwy, bo na potrzeby dydaktyki akademickiej, ale podejrzewam, że także w wielu innych formach użycia edukacyjnego (Dzwonek), to oznacza...

    Wicemarszałek Dorota Niedziela:

    Dziękuję, panie pośle.

    Poseł Adrian Zandberg:

    ...że z tego przepisu nie da się skorzystać.

    (Poseł Urszula Augustyn: Komisja jest od tego.)

    (Poseł Piotr Adamowicz: Komisja.)

    Naprawdę podnieśmy te normy. Dziękuję.


Przebieg posiedzenia