10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)

5. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa (druki nr 471 i 471-A).

Poseł Piotr Paweł Strach:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Najważniejsze jest bezpieczeństwo, jednak bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa. Historyczna terminologia mówi, że politycy, rządy, parlamenty dzielą się na jastrzębie i gołębie. My w Polsce 2050 bardziej chcemy być jak sowy - chcemy być mądrzy, przewidujący i odpowiedzialni. Dlatego trzeba wyważyć, kiedy i jak chcemy nadać nowe uprawnienia różnym służbom mundurowym, służbom specjalnym, które bronią naszego bezpieczeństwa, ale jednocześnie powinniśmy chronić podstawowe prawa obywatelskie i wartości konstytucyjne. Ktoś spyta dlaczego. Ponieważ to one nas odróżniają od tych reżimów, przed którymi się bronimy. To one nas czynią cywilizacją Zachodu, o której wspominał pan premier.

    To są nasze wartości, dla których chcemy czuć się bezpiecznie, o które walczymy i w których świecie chcemy, aby żyły nasze dzieci.

    Bardzo dobrze, że ta ustawa przede wszystkim daje narzędzia naszym żołnierzom, aby czuli, że państwo o nich myśli, że ich wspiera. Dobrze, że dookreślono zasady wyłączania bezprawności czynów związanych z użyciem broni przez funkcjonariuszy i żołnierzy. Dobrze, że wprowadzamy nowy tryb przeciwdziałania wojnie hybrydowej, o której mówił pan premier, a mianowicie definiujemy operację wojskową w czasie pokoju. Jednocześnie z satysfakcją przyjmujemy jako Polska 2050, że postulaty naszych przedstawicieli zostały uwzględnione, a mianowicie dookreślono, w jakich sytuacjach rząd będzie mógł ogłaszać operację wojskową w czasie pokoju oraz że zarządzenie MON-u o użyciu broni i środków przymusu w trakcie takiej operacji będzie jawne.

    Uważamy - trzymając się zasady, że bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa - że prace nad projektem ustawy, o którym mówimy, powinny być prowadzone w dwóch komisjach: Komisji Obrony Narodowej, bo ona dotyczy bezpieczeństwa, oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, bo dla nas to jest najważniejsze, tego bronimy. Uważamy również, że należy rozważyć wprowadzenie w tej ustawie jakichś form kontroli parlamentarnej. Musimy zachować balans, aby władza wykonawcza w postaci Rady Ministrów oraz prezydenta zachowała konstytucyjną zasadę, że to parlament, Sejm i Senat, kontroluje działania władzy wykonawczej.

    Na końcu jeszcze raz powtórzę: bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa. Polska 2050 oczywiście poprze ten projekt. Zachęcam wszystkich do rzetelnej pracy nad nim w komisjach. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia