10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)

6. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 406 i 467).

Poseł Adrian Zandberg:

    Wysoka Izbo, panie ministrze, dobra robota. I dobra współpraca na posiedzeniu komisji. Dziękuję za akceptację poprawek, które przyniosły posłanki Razem.

    Ale muszę powiedzieć, że martwi mnie mocno ograniczenie wyjątku edukacyjnego określonego w art. 27 Prawa autorskiego: ta poprawka, te 3%, które pojawiło się trochę z zaskoczenia na posiedzeniu komisji, chodzi o możliwość zwielokrotnienia fragmentów większych utworów, czyli kilku, kilkunastu stron książki. Drodzy państwo, dla nauczycieli akademickich, dla studentów to może być bariera, która skończy się tak, że będą myśleć: jeśli chcesz się solidnie przygotować do zajęć, to musisz złamać prawo, robiąc kopie wykraczające poza limit. Wydaje mi się, że to nie jest dobry pomysł.

    Panie ministrze, mam pytanie, czy ministerstwo rozmawiało na temat tego obecnego nowego brzmienia, czyli to jest bodajże w art. 1 pkt 7 tego projektu, z Ministerstwem Edukacji Narodowej, z nauką i szkolnictwem wyższym, z akademikami? Myślę, że warto się nad tym pochylić.

    I druga sprawa, bo słyszałem niepokojące głosy, jakieś sugestie, że niektórym marzy się, żeby te dobre, postępowe poprawki, które udało się przyjąć na posiedzeniu komisji, obracać w Senacie. Chciałem uprzejmie (Dzwonek) powiedzieć tym, którzy o tym marzą, że obrady Senatu będą pod obserwacją społeczną i że jeśli pojawi się tam aktywność lobbystów dużych korporacji medialnych, to zostanie ona odnotowana wraz z nadaktywnością tych senatorów, którzy chcieliby zgłaszać poprawki w interesie korporacji medialnych. Dziękuję. (Oklaski)

    (Poseł Urszula Augustyn: Brzmi jak groźba.)


Przebieg posiedzenia