10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (druki nr 430 i 468).
Poseł Andrzej Adamczyk:
Dziękuję bardzo.
Panie marszałku, Wysoka Izbo, szanowni państwo, na pewno ważne jest to, aby nie zatrzymać procesu inwestycyjnego. Istotna jest główna przesłanka tego projektu ustawy. Ważne jest to, aby zwiększyć pomoc państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe o ponad 200 mln zł. To jest ważne. Ważna jest zmiana dotycząca dokumentów publicznych. Tylko pytanie, dlaczego to wszystko dzieje się poza trybem konstytucyjnym. Bo przypomnę, że projekt ustawy obejmował zmianę tylko jednej ustawy, materia dotyczyła li tylko progów czy barier, których nie mogą pokonać osoby niepełnosprawne albo z których pokonaniem mają trudności, a wprowadzacie państwo inne rozwiązanie.
Mało tego, wprowadziliście dzisiaj poprawkę (Dzwonek) - ona będzie przedmiotem debaty Komisji Infrastruktury - która jest poprawką lobbystyczną. Dotyczy ona obszarów lotniczych. Dotyczy ona wszystkiego tego, co dzieje się w sytuacji, gdy lotniska sporządzają plany generalne dla obszaru lotniska. Czy państwo, zgłaszając tę poprawkę, przewidzieliście skutki finansowe? Czy jest prognoza dotycząca ewentualnych kosztów, jakie przy takich przepisach poszczególne lotniska będą musiały płacić przy ewentualnych zmianach obszarów ograniczonego użytkowania? Dla przypomnienia lotnisko w Poznaniu, panie ministrze, lotnisko Ławica zapłaciło już ponad 150 mln zł, jeśli chodzi o obszar ograniczonego zaufania. Jeżeli prawdą jest, że w Warszawie to mogą być miliardy złotych, a na innych lotniskach - też takie kwoty, to czy zdajecie sobie sprawę z tego, jakie skutki mają zmiany wprowadzane wbrew konstytucji? Bo przecież rozszerzanie projektu ustawy o tego typu poprawki to działanie niekonstytucyjne, realizowane przez tych, którzy konstytucję przez ostatnie 8 lat mieli na ustach. Bo w sercach? Wątpię. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)
Przebieg posiedzenia