10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)

7. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (druki nr 419 i 419-A).

Poseł Jolanta Zięba-Gzik:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga mam zaszczyt zaprezentować stanowisko klubu dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

    Projekt ustawy ma na celu wprowadzenie dodatkowych stawek podatku w przypadku sprzedaży lokalu w krótkim okresie od jego zakupu. Projekt ma na celu opodatkowanie tzw. flipowania mieszkań, czyli zjawiska polegającego na zakupie mieszkań w niskiej cenie, a następnie szybkiej odsprzedaży z zyskiem.

    Według uzasadnienia projektu ustawy działalność fliperów przyczyniła się do tego, że aktualnie w dużych polskich miastach osoby chcące praktycznie zaspokoić swoje potrzeby na rynku wtórnym mają bardzo utrudnione możliwości. Z perspektywy sprzedających korzystniej jest zawrzeć transakcję z fliperem, który najczęściej dysponuje gotówką i dąży do szybkiej finalizacji.

    Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży nieruchomości ciąży na kupującym. Podstawowa stawka w przypadku zbycia nieruchomości obecnie wynosi 2%. W projektowanej ustawie proponuje się, aby w art. 7 ust. 1 wprowadzone zostały trzy nowe stawki dotyczące umowy sprzedaży nieruchomości stanowiących lokale mieszkalne: 10% w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem roku od jego zakupu, 6% w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego w okresie od roku, jednak przed upływem 2 lat od jego zakupu, a 4% w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego w okresie od 2 lat, jednak przed upływem 3 lat od jego zakupu.

    W proponowanej ustawie zakłada się także nałożenie wyższego podatku na samych fliperów w momencie zakupu przez nich trzeciego mieszkania i kolejnych w cyklu 5-letnim. W przypadku zakupu trzeciego mieszkania umowa byłaby objęta stawką 3%, w przypadku czwartego mieszkania byłoby to 4%, a w przypadku piątego i kolejnych byłaby to stawka 5%. Podwyższenie stawek ma uderzyć we flipy, czyli w szybki obrót mieszkaniami. Jednym słowem, biznes ma stać się nieopłacalny. Czy jednak tak się stanie? Czy ceny mieszkań spadną, czy właśnie ten podatek nie zostanie przerzucony na kupujących? Według ekspertów wyrzucenie fliperów z rynku nie przełoży się na ceny mieszkań.

    Wokół projektu ustawy nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. Nie mówimy, że jest to projekt zły, ale na pewno wymaga dopracowania. Dlatego klub Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga jest za dalszym procedowaniem nad projektem ustawy w komisjach. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia