10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)
Oświadczenia.
Poseł Kazimierz Gołojuch:
Szanowna pani marszałek, Wysoki Sejmie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 28 lipca 2023 r. podjął uchwałę ustanawiającą obecny rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. Wcześniej, 16 marca 2016 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę towarzyszącą otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej, w której oddaliśmy hołd wszystkim rodakom, którzy z naruszeniem życia ratowali Żydów skazanych na zagładę, a szczególnie tym, którzy w odwecie za udzieloną pomoc zginęli z rąk niemieckiego okupanta.
Hołd dla sprawiedliwych Polaków jest jednocześnie wyraźnym przypomnieniem całemu światu, że w odróżnieniu od okupowanej zachodniej Europy na ziemiach polskich za nawet najmniejszą pomoc Żydom groziła kara śmierci. Dodam, że przywołane przeze mnie uchwały zostały przyjęte przez wszystkie kluby parlamentarne bez głosów sprzeciwu. Dzisiaj z tej mównicy sejmowej na usta ciśnie się pytanie do rządu, również marszałka Sejmu, minister kultury, jak mogło dojść do tego, że z wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunięto ekspozycje poświęcone (Dzwonek) bł. rodzinie Ulmów, św. Maksymilianowi Marii Kolbemu oraz rtm. Witoldowi Pileckiemu. Należy podkreślić, że sąd apelacyjny prawomocnie stwierdził, iż nie należy usuwać tego, co zostało dodane do pierwotnej wystawy. Przecież bł. rodzina Ulmów, św. Maksymilian Maria Kolbe i rtm. Wiktor Pilecki to postacie bardzo bliskie wszystkim Polakom. To, co zostało zrobione obecnie w Muzeum II Wojny Światowej, to barbarzyństwo dokonane na narodowej pamięci i działania antypolskie.
Wnoszę, aby fragmenty ekspozycji dotyczące bł. rodziny Ulmów, św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz rtm. Pileckiego natychmiast zostały przywrócone. Cześć i chwała bohaterom. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia