10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (druki nr 430 i 468).
Poseł Piotr Uściński:
Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawię oświadczenie dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Ta ustawa wprowadza obowiązek przygotowania nowych warunków technicznych i w związku z tymi nowymi warunkami technicznymi miałoby wygasnąć rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Ustawa weszła w życie już kilka lat temu, ten obowiązek został ustalony. My faktycznie jakiś czas temu przedłużyliśmy termin obowiązywania obecnych warunków ze względu na pewną skomplikowaną sytuację. Po pierwsze, pandemia COVID i związany z nią kryzys gospodarczy, a później wojna na Ukrainie. To wszystko, ta nieprzewidywalność przyszłości, te zachwiania w różnych dziedzinach gospodarki, m.in. w budownictwie, spowodowało, że podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania obecnych warunków technicznych. Niemniej jednak wiemy, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma przygotowane rozwiązania dotyczące nowych warunków technicznych. To są rozwiązania, które z pewnością pomogą osobom niepełnosprawnym w tym, żeby mogły godnie żyć, żeby mogły korzystać z obiektów, z budynków w sposób jak najbardziej godny, ludzki, żeby mogły po prostu mieć dostęp do budynków. Chciałem bardzo serdecznie podziękować pracownikom ministerstwa za to, że te warunki zasadniczo są opracowane.
W tej chwili, panie ministrze, troszeczkę mam takie wrażenie, że gdybyśmy chcieli uzasadnić, dlaczego kolejny raz przedłużamy obowiązywanie tych warunków, to trzeba byłoby powiedzieć, że pan minister musi trochę świecić oczami za swojego poprzednika, pana ministra Kukuckiego, który przez parę miesięcy urzędowania w ministerstwie zajmował się raczej samorządową kampanią wyborczą i nie podjął w ogóle tego tematu. Z tego powodu ministerstwo już się nie wyrobi do września z przygotowaniem odpowiedniego rozporządzenia, z notyfikacją. To jest nieco inne uzasadnienie niż to, które my mieliśmy, przedłużając obowiązywanie warunków technicznych, bo faktycznie na rynku budowlanym była bardzo trudna sytuacja, a przedłużenie obowiązywania obecnych warunków miało nam ustabilizować sytuację na tym trudnym rynku. Teraz ten rynek się stabilizuje, wobec czego wydaje mi się, że ten termin 2 lat jako termin przedłużenia obecnych warunków jest zbyt długi, można to zrobić szybciej. Oczywiście my jako Prawo i Sprawiedliwość poprzemy to rozwiązanie ze względu na to, że już nie ma wyjścia. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której obecne warunki by wygasły, a nie byłoby nowych. Ale te 2 lata to nie wiem, czy nie jest zbyt długi okres.
Szanowni państwo, do tej krótkiej ustawy wczoraj w komisji zostały zgłoszone poprawki. Pytanie do pana ministra, czy nie obawia się tego, że ta strona sali nie przegłosuje tych poprawek, bo przecież wielokrotnie posłowie protestowali, a jeszcze bardziej protestował Senat Rzeczypospolitej Polskiej z większością Platformy Obywatelskiej, przeciwko wprowadzaniu poprawek do ustaw w takim trybie. Nawet jeżeli Sejm uchwali tę ustawę, to pytanie, czy Senat nie będzie chciał tych poprawek wyrzucić ze względu na tryb ich wprowadzania. A poprawki dotyczą... Jedna dotyczy przedłużenia obowiązywania obecnych blankietów, m.in. dotyczących kart parkingowych. Tutaj nie ma z naszej strony jakiegoś oporu, natomiast sposób wprowadzenia tej poprawki budzi wątpliwości. Druga sprawa to jest dołożenie do naszego rozwiązania, kredytu 2%, dodatkowych 249 mln zł. Tę poprawkę, to rozwiązanie oczywiście klub Prawa i Sprawiedliwości poprze. To są pieniądze wydane na rozwiązanie, które jest bardzo dobre, służy polskim obywatelom.
Szanowni państwo, Wysoka Izbo, my tę ustawę poprzemy, aczkolwiek mamy uwagi do trybu wprowadzania tych rozwiązań. Bardzo serdecznie dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia