10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)
Oświadczenia.
Poseł Ewa Leniart:
Szanowna pani marszałek, Wysoka Izbo, chciałabym wyrazić stanowczy protest przeciwko działaniom dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które doprowadziły do usunięcia z wystawy głównej prezentowanej w tym muzeum wizerunków oraz informacji o świętym męczenniku, franciszkaninie o. Maksymilianie Kolbem, bł. rodzinie Ulmów z Markowej i rtm. Witoldzie Pileckim.
Przywołane sylwetki polskich bohaterów z okresu II wojny światowej to przedstawiciele naszego narodu, polskiego oporu wobec niemieckiego okupanta, który z pogwałceniem prawa 1 września 1939 r. dokonał agresji na naszą ojczyznę, a następnie rozpoczął okupację polskich ziem i brutalne zniewolenie polskiego narodu. Zarówno bł. Ulmowie, św. o. Kolbe, jak i rtm. Pilecki to Polacy, którzy nie godzili się na bezprawie oraz okupację ojczyzny. Ich postawa to przejaw wielkiej odwagi, człowieczeństwa i bezinteresownej ofiarności dla drugiego człowieka. Bohaterska postawa rtm. Pileckiego, walczącego o wolność Polski z okupantem niemieckim i sowieckim, to wzór męstwa i szlachetności. Tacy bohaterowie zasługują na pamięć i naśladowanie, stając się wzorem i autorytetem dla przyszłych pokoleń Polaków.
Szczególne miejsce w sercach mieszkańców Podkarpacia zajmuje wyniesiona na ołtarze bł. rodzina Ulmów z Markowej. Oddając życie w obronie bliźnich, stała się symbolem szlachetnej postawy (Dzwonek) tysięcy Polaków, którzy w obliczu niemieckiego terroru rozpalili iskrę człowieczeństwa. Nie może być zgody na próbę minimalizowania ofiar i znaczenia Polaków, którzy w czasie zagłady zachowali się w sposób szlachetny i godny naśladowania po wsze czasy. Cześć polskim bohaterom z czasów II wojny światowej: św. Maksymilianowi Kolbemu, rtm. Witoldowi Pileckiemu i bł. siedmioosobowej rodzinie Wiktorii i Józefa Ulmów. (Oklaski)
(Poseł Barbara Bartuś: Cześć i chwała bohaterom.)
Przebieg posiedzenia