10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)
6. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 406 i 467).
Poseł Dominika Chorosińska:
Pani marszałek, Wysoka Izbo, panie ministrze, nie trzeba czekać do września. Forum prawa autorskiego jest bezdyskusyjnie dobrym pomysłem, ale pewne rzeczy można zrobić już dziś. Proponuję zmianę art. 69 ustawy z 1994 r., a więc sprzed 30 lat względem tego zapisu. To jest szmat czasu w świecie filmu. Proszę o uzupełnienie, o poszerzenie katalogu zawodów o zawód reżysera obsady, twórcy scenografii, twórcy kostiumów oraz autora montażu. Wszyscy twórcy zasługują na tantiemy, nie dzielmy ich.
(Poseł Urszula Augustyn: 8 lat było na to, trzeba było to zrobić.)
Tantiemy to tylko niewielka część, to kropla w morzu potrzeb artystów. Ustawa o statusie artysty zawodowego to jest to, co istotnie może zmienić sytuację artystów.
(Poseł Małgorzata Niemczyk: Co pani robiła przez 8 lat?)
Rozumiem, że pan Mieszkowski był długo nieobecny, więc może jest troszeczkę niezorientowany. Ustawa o statusie artysty zawodowego trafiła do pana marszałka Hołowni 27 listopada, również z ponaglaniem, z wnioskami o to, aby jak najszybciej przystąpiono do procedowania.
(Poseł Urszula Augustyn: Wtedy był jeszcze wasz rząd, pani poseł.)
Nic takiego nie nastąpiło, więc proszę zmienić adres.
Chciałam bardzo podziękować pani dyrektor departamentu (Dzwonek) prawa autorskiego Katarzynie Falkowskiej-Gołębiewskiej za pracę nad projektem, nad którym obecnie pracujemy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Poseł Łukasz Ściebiorowski: Czym jest pół roku wobec 3 lat?)
Przebieg posiedzenia