10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)

Oświadczenia.

Poseł Marcin Józefaciuk:

    Szanowna pani marszałek, Wysoka Izbo, 21 z 27 państw Unii Europejskiej uznaje związki partnerskie i pozwala zawierać ślub lub związek obywatelom niezależnie od płci. My jesteśmy w grupie z Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Litwą, a Łotwa w listopadzie wyjdzie z tej grupy. Dotyczy to par zarówno jednopłciowych, jak i tych tzw. tradycyjnych.

    O co chodzi ze związkami partnerskimi? Zmiana nazwiska, wspólnota majątkowa, wspólne rozliczanie podatków i zwolnienie z podatku od spadku, dziedziczenie z mocy prawa, prawo do pochówku partnera lub partnerki, możliwość pozyskiwania informacji o stanie zdrowia, decydowanie o leczeniu, renta po zmarłym, wzajemne wsparcie, dbanie o siebie i o swoje dobro. Ten katalog nie jest jeszcze zamknięty.

    Pragnę podkreślić, że związek partnerski to nie jest to samo co małżeństwo. Adopcja dziecka to nie jest to samo co jego przysposobienie. Konstytucja nie zakazuje zawierania związków partnerskich. Religia nie zakazuje zawierania związków partnerskich. Akt notarialny nie zabezpieczy praw osób żyjących wspólnie. Związki partnerskie to nie jest sprawa światopoglądowa.

    Mam trzy pytania, retoryczne chyba. Czy umożliwienie zawierania związków partnerskich zmusi do rozwodów pary tradycyjne? Raczej nie. Czy ustawa o związkach partnerskich utrudni życie tym, którzy wzięli lub wezmą ślub? Raczej nie. Jakim tradycyjnym wartościom zagrozi przyznanie praw wymienionych wyżej? Prawo do pochówku? Prawo do informacji medycznej? Prawo do dziedziczenia? Chyba żadnym. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia