10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)
7. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (druki nr 419 i 419-A).
Poseł Sylwester Tułajew:
Dziękuję.
Pani marszałek, Wysoka Izbo, rzeczywiście jest problem. Ale czy ta ustawa ten problem rozwiąże? Podstawowe pytanie, jakie się nasuwa, brzmi: Czy przyjęcie tej ustawy spowoduje, że w Polsce będzie więcej mieszkań? Oczywiście, że nie. Ta ustawa nie sprawi, że będzie więcej mieszkań dostępnych na rynku. Ta ustawa nie zagwarantuje mieszkań szczególnie młodym małżeństwom, młodym rodzinom.
Zapisy projektu są tak naprawdę nie do przyjęcia, a już szczególnie zapisy autopoprawki. W ust. 8 proponujecie, że na wniosek sprzedającego naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości może wydać decyzję o odstąpieniu od stosowania stawki podatku. Na jakiej podstawie może wydać decyzję? Przecież takie zapisy nie mogą zostać uchwalone (Dzwonek) przez Wysoką Izbę. Muszą być to zapisy precyzyjne. Przecież gdybyśmy dzisiaj przyjęli takie zapisy mówiące o dobrowolności, to jeden naczelnik urzędu skarbowego będzie przyznawał taką decyzję, będzie odstępował od nałożenia podatku, a drugi będzie mówił, że nie, podatek powinien być zapłacony.
Ust. 9 mówi o tym, że decyzja, o której wspominam, może zostać wydana wyłącznie w przypadku uzasadnionym ważnym interesem sprzedającego. Ważny interes sprzedającego to za mało. To trzeba jasno określić, bardzo precyzyjnie określić warunki, na jakich naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję. Nie może, ale wydaje decyzję. Dlatego te przepisy są nie do przyjęcia jako zupełnie nieszczegółowe, niejednoznaczne, które z całą pewnością spowodują wielkie problemy, wielkie komplikacje i zainteresowanie innych instytucji i służb. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia