10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)

2. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (druki nr 430 i 468).

Poseł Karolina Pawliczak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Naprawiamy po raz kolejny prawodawstwo pozostawione nam przez poprzednie rządy, nadrabiamy stracony czas i dostosowujemy przepisy do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej i wymogów zawartych w przepisach Unii Europejskiej.

    Celem projektowanej ustawy jest zmiana art. 66 niniejszej ustawy polegająca na wydłużeniu czasowego zachowania w mocy przepisów wykonawczych wydanych na podstawie Prawa budowlanego - w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z 60 miesięcy do 84 miesięcy. Wydłużenie tego okresu, w jakim zachowają moc ww. przepisy wykonawcze, pozwoli na dokończenie prac nad nowym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Te warunki są niezwykle ważne i istotne z punktu widzenia prowadzenia procesu inwestycyjnego, budowlanego, przy jednoczesnym zapewnieniu uczestnikom tego procesu odpowiedniego vacatio legis oraz możliwości przeprowadzenia szczegółowych analiz i uzgodnień z przedstawicielami poszczególnych branż celem opracowania optymalnych regulacji.

    Na podstawie upoważnienia zawartego w art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane są wydawane przepisy techniczno-budowlane, do których zalicza się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie, oraz warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych. Brak lub opóźnienie w zakresie wydania tych przepisów będą miały swój negatywny wpływ na cały ten proces. Z uwagi na techniczny i skomplikowany charakter tych aktów wykonawczych powodujący przedłużanie się prac, a także z uwagi na konstytucyjną zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, zachodzi konieczność przedłużenia tego okresu.

    Przepisy obowiązującego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, utracą moc z dniem 20 września 2024 r. Dlatego też nowe rozporządzenie powinno wejść w życie przed 20 września tego roku. Jest to bardzo krótki okres, gdy ma się na uwadze specyfikę projektowanych przepisów, jak również konieczność co najmniej 3-miesięcznej, w przypadku uwag nawet 6-miesięcznej, notyfikacji technicznej tego aktu.

    Podkreślenia wymaga fakt, że przepisy określające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, są kluczowe dla szeroko rozumianego budownictwa i niezwykle skomplikowane, a co za tym idzie, wymagają dogłębnych analiz i uzgodnień.

    Złożona również na posiedzeniu komisji poprawka jest podyktowana koniecznością wydłużenia terminu przewidzianego na spełnienie przez dokumenty publiczne kategorii trzeciej wymagań określonych w ustawie z 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych. Dotyczy to wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń tych dokumentów przed fałszerstwem. Jak wynika z informacji przekazanych przez emitentów dokumentów publicznych, zasadne jest wykorzystanie posiadanej jeszcze przez nich znacznej liczby blankietów dokumentów kategorii trzeciej, niespełniających wymagań odnośnie do określonych w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych minimalnych zabezpieczeń tych dokumentów przed fałszerstwem. Blankiety te po upływie terminu obecnie wyznaczonego na dostosowanie przedmiotowych dokumentów do wymagań nie będą mogły być już wykorzystane do wytwarzania i musiałyby zostać zniszczone w sposób uniemożliwiający ich nieuprawnione wykorzystanie, co mogłoby być traktowane jako działanie nieoszczędne i niegospodarne.

    Celem poprawki jest również zmiana kwoty limitu wydatków budżetu państwa dotyczącej zasilenia rządowego funduszu mieszkaniowego z przeznaczeniem na realizację zobowiązań tego funduszu względem kredytobiorców bezpiecznego kredytu 2% udzielonego na podstawie wniosków złożonych w 2023 r. Pilna potrzeba dokonania zmiany wiąże się z koniecznością zrealizowania zobowiązań funduszu na początku IV kwartału 2024 r.

    Biorąc pod uwagę dobro podejmowanych spraw, traktując je w wymiarze zarówno technicznym, jak i naprawczym, liczę na pozytywne przyjęcie niniejszego projektu również przez stronę opozycyjną tej Izby. Panie marszałku, wnoszę również w imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska niniejszą poprawkę. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia