10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)

2. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (druki nr 430 i 468).

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Jacek Tomczak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Warunki techniczne dotyczą ponad 20 rozporządzeń. Przypomnę, że poprzednie przedłużenie tych warunków technicznych zostało wprowadzone w trybie poprawki w drugim czytaniu, w podobnym trybie jak część poprawek złożonych w trakcie prac nad tą ustawą.

    Wydłużenie tego okresu, co jest konieczne, wynika z tego, że prace nad tymi warunkami praktycznie zostały wstrzymane w 2022 r. Po zaopiniowaniu uwag, których było 1800, w 2023 r. praktycznie nie toczyły się prace. W związku z tym w wyniku tych zaniechań nie mamy przygotowanych warunków technicznych. Konieczne jest wydłużenie tego okresu, żeby móc teraz wznowić te prace i w trybie pilnym przygotować nowe warunki techniczne, żeby rynek mógł działać w oparciu o normy, które są niezbędne. Przepisy muszą zachować... Dzisiaj jedyną formą rozwiązania tego problemu jest przedłużenie obecnych warunków technicznych. Trudno sobie wyobrazić, by rynek budowlany funkcjonował bez norm technicznych - jest to po prostu niemożliwe.

    Jeśli chodzi o pozostałe kwestie, to zdajecie sobie państwo sprawę, że cały ten projekt z poprawkami jest de facto projektem, który dotyczy zaniechań poprzedniego rządu, które wynikają właśnie z nieprzygotowania norm technicznych, nieprzygotowania właściwych wzorów dokumentów czy kwestii kredytu bez limitu wydatków. W związku z tym, żeby państwo polskie wywiązało się z zobowiązań w stosunku do obywateli, my dzisiaj musimy zwiększyć ten limit. Musimy zwiększyć go w trybie pilnym, ponieważ gonią nas terminy. Polscy obywatele oczekują takich rozwiązań, oczekują, że państwo polskie w takich sprawach będzie wywiązywało się ze swoich zobowiązań.

    Jeśli chodzi o tryb złożenia poprawek do tego projektu, to mogę powiedzieć, że jest to standardowy tryb przyjęty przez poprzedników. W tym trybie zostały złożone także poprawki przedłużające rozporządzenie o warunkach technicznych. Z naszej perspektywy nie jest to wymarzony tryb, ale działamy pod presją czasu i w pełnej odpowiedzialności za zobowiązania państwa polskiego, które musimy realizować.

    Jeżeli chodzi o pytanie, czy pracują teraz jakieś zespoły, odpowiadam: tak, zespoły pracują nad warunkami technicznymi. Mamy zabezpieczone środki na ten cel. Zapewniam, że te prace przyspieszą. Postaramy się nawet w trybie szybszym, niż jest to przewidziane w tej zmianie, czyli dwuletnim, przygotować, opracować te warunki techniczne, poddać je pod dyskusję. Przypominam, że notyfikacja tych warunków może potrwać nawet pół roku, więc liczymy, że będziemy mogli procedować nad nimi i nad odpowiednim projektem już w przyszłym roku.

    Przy okazji zostały zadane pytania dotyczące ˝Mieszkania na start˝. Prace są na ukończeniu. Mamy już w SKRM-ie uwagi, więc za chwilę ... Podjęliśmy też zobowiązanie, że prace będą toczyły się w polskim Sejmie w drugiej połowie, tak się stanie. Za chwilę będziemy obradować nad tym projektem w polskim parlamencie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia