10. kadencja, 14. posiedzenie, 1. dzień (26-06-2024)
5. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa (druki nr 471 i 471-A).
Poseł Paweł Suski:
Dziękuję.
Pani Marszałek! Panie Premierze! Wysoka Izbo! Szanowny panie pośle, ten wniosek o uchwałę można było przedstawić w ramach wniosków formalnych, nie przy procedowaniu nad tym projektem.
Wysoka Izbo, co nas przywiodło dzisiaj do tego projektu? Na pewno sytuacja na wschodniej granicy, która się zaostrzyła diametralnie, natomiast również niestety 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, wasza nieudolność, bałagan, marnotrawienie pieniędzy publicznych, kompletny chaos (Gwar na sali, dzwonek) i bezgraniczne zadłużanie państwa polskiego.
(Głos z sali: To jest ta koncyliacja.)
Szanowni państwo, koncyliacja? O czym państwo mówicie, o jakiej koncyliacji? Zarzucacie nam w tej chwili jakieś niekompetentne ruchy ze strony ministerstwa przy tworzeniu zespołu, a sami nie potrafiliście przy megaustawie, specustawie o obronie Ojczyzny... Powołaliście specjalnie superwicepremiera do spraw bezpieczeństwa państwa...
(Poseł Piotr Kaleta: I było dobrze.)
...który tę jedną, jedyną ustawę wprowadził, nie robiąc nic w zakresie szczegółowych zasad użycia broni i środków przymusu bezpośredniego, które są niezwykle istotne i które dziś nas tutaj przywiodły.
Wysoka Izbo, musimy pamiętać, że ten aspekt jest regulowany również w innych aktach prawnych. Dlatego ta ustawa, przygotowana tak szybko, ale i skrupulatnie, zmienia aż 10 aktów prawnych. W 10 ustawach w pierwszym czytaniu musimy dokonać zmian, żeby zabezpieczyć żołnierzy na czas pokoju w zakresie użycia broni i środków przymusu bezpośredniego, jak również ochrony prawnej, jakiej żołnierze oczekują. Te kwestie właśnie reguluje przedstawiony przez rząd premiera Donalda Tuska, dziś omawiany projekt - projekt niestety sprzątający nieudaczność PiS-u w tej materii, ponieważ uporządkowanie tego tematu było dla was zbyt skomplikowane. (Gwar na sali, dzwonek) Zmieniamy ustawę o Policji, ustawę o Straży Granicznej, zmieniamy Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego, zmiany są też w ustawie o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w ustawie o żandarmerii, w ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, w ustawie o działaniach antyterrorystycznych, w ustawie o obronie Ojczyzny i w Kodeksie postępowania cywilnego.
Wysoka Izbo, dla żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji na pewno kluczowe znaczenie będą miały zaproponowane przepisy dotyczące zasad użycia broni. Jedną z głównych zmian jest wprowadzenie do Kodeksu karnego kontratypu - ta nazwa powinna się w przestrzeni publicznej pojawić, bo jest to niezwykle istotne - czyli wyłączenia odpowiedzialności za przestępstwo popełnione w warunkach szczególnych. W dodanym art. 25a Kodeksu karnego proponujemy zapis: Nie popełnia przestępstwa żołnierz, funkcjonariusz Policji lub Straży Granicznej, który z naruszeniem zasad stosowania środków przymusu bezpośredniego lub użycia broni lub innego uzbrojenia albo użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej wydaje rozkaz ich zastosowania, użycia lub wykorzystania albo je stosuje, wykorzystuje lub ich używa, w związku z wykonywaniem czynności lub zadań służbowych, w celu - to są trzy warunki - odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza, funkcjonariusza lub innej osoby, przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza, funkcjonariusza lub konieczności przeciwstawienia się osobie niepodporządkowującej się wezwaniu do natychmiastowego porzucenia broni, materiału wybuchowego lub innego niebezpiecznego przedmiotu, którego użycie może zagrozić życiu, zdrowiu lub wolności tego żołnierza, funkcjonariusza lub innej osoby, lub która usiłuje bezprawnie odebrać broń żołnierzowi. Chodzi o broń bądź materiał wybuchowy lub inny niebezpieczny przedmiot, którego użycie może zagrażać życiu, zdrowiu lub wolności tego żołnierza. Wszystkie te okoliczności wiąże wymaganie działania natychmiastowego. To jest niezwykle istotne, ponieważ właśnie na kanwie braku tych regulacji doszło do zatrzymania żołnierzy wykonujących obowiązki i używających broni palnej w celu odstraszania. (Dzwonek) Ten element podlegał debacie publicznej i był najbardziej istotny z punktu widzenia zmian w przywoływanych przeze mnie przepisach.
Pani marszałek, Wysoka Izbo, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska w pełni popiera przedstawiony, przedłożony projekt i proponuje przekazanie go do komisji celem dalszego procedowania. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia