10. kadencja, 14. posiedzenie, 3. dzień (28-06-2024)

Oświadczenia.

Poseł Marcin Józefaciuk:

    Szanowny panie marszałku, Wysoka Izbo, szanowni państwo, 1 lipca obchodzimy Dzień Sejmu Polskiego. Uchwałę w tej sprawie podjęto 12 czerwca 2015 r. przez aklamację. Data ta upamiętnia zawarcie 1 lipca 1569 r. na Sejmie w Lublinie unii realnej, unii lubelskiej między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim.

    (Wypowiedź poza mikrofonem)

    Pan widocznie jeszcze nie zna podziału.

    Wynikiem tego porozumienia było powstanie państwa znanego jako Rzeczpospolita Obojga Narodów ze stolicą w Krakowie. Polska, Litwa. Miały wspólnego króla, herb, sejm, walutę oraz prowadziły spójną politykę zagraniczną i obronną. Sejm składający się z Senatu i Izby Poselskiej był centrum decyzyjnym państwa, Izba Poselska składała się z 77 posłów koronnych i 50 litewskich, natomiast Senat tworzyło 113 senatorów koronnych i 27 litewskich. Do kompetencji sejmu należało głównie stanowienie prawa i wyrażanie zgody na podatki.

    Dzień Sejmu Polskiego jest znakomitą okazją, by dowiedzieć się, jak on funkcjonuje, bo to w Sejmie podejmowane są decyzje odnośnie do życia całego społeczeństwa. Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce. Poseł by wiedział, jakby został. Składa się z 460 posłów, którzy tworzą kluby lub koła poselskie albo pozostają również niezrzeszeni. Pracami Sejmu kieruje marszałek wybrany na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu. Kadencja Sejmu RP trwa 4 lata i rozpoczyna się w dniu pierwszego posiedzenia nowo wybranych posłów, jej koniec przypada na dzień poprzedzający zebranie się następnej kadencji. Prawo do kandydowania w wyborach do Sejmu uzyskuje się w wieku 21 lat. Coraz więcej osób i grup zwiedza Sejm i go odwiedza, aby zobaczyć, jak pracują posłowie.

    Zapraszam serdecznie, aby odwiedzić tę świątynię prawodawstwa, zarówno w trakcie posiedzenia, jak również poza nim, kiedy można zobaczyć o wiele więcej zakamarków. Cokolwiek by mówić, w polskim Sejmie jest niemal zawsze ciekawie, czasem absurdalnie, śmiesznie, niekiedy nawet (Dzwonek) groźnie, ale na nudę na pewno nie można narzekać. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia