10. kadencja, 21. posiedzenie, 1. dzień (06-11-2024)
1. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (druki nr 674 i nr 734).
Poseł Izabela Bodnar:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ustawa o opodatkowaniu jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych o globalnych obrotach 750 mln euro nakłada na nie obowiązek zapłaty podatku wyrównawczego, tak aby w danym kraju została uzyskana efektywna stawka podatkowa na poziomie minimum 15%.
Ta ustawa jest bardzo ważna i potrzebna, a przede wszystkim ma charakter obligatoryjny. Tak więc my tutaj nie dyskutujemy o tym, czy w ogóle musimy ją wdrożyć, ponieważ, owszem, musimy ją wdrożyć. Musimy jednak mieć jednocześnie świadomość tego, że pewnych doprecyzowań i uszczelnienia wymagają zapisy dotyczące ulg podatkowych dla firm, które zainwestowały w Polsce ogromne środki, zatrudniają tysiące ludzi, dla centrów badań i rozwoju realizujących jakże potrzebne inwestycje w nowe technologie, w technologie przyszłości, rozwój i innowacje. Te globalne, ogromne firmy, ci ogromni gracze pozwalają wykorzystać polski potencjał intelektualny naszych naukowców. Pozwalają nam mieć ambicje na to, aby w przyszłości Polska stała się europejską Doliną Krzemową. Wyrównywanie podatków spowoduje zaburzenie przywilejów podatkowych zarówno dla firm, które inwestują w badania i rozwój, jak i dla specjalnych stref ekonomicznych, o których tu już dosyć szeroko mówiono.
Przesyłam zatem uprzejmy apel do Ministerstwa Finansów, aby niezwłocznie wzorem krajów takich jak Hiszpania, Francja, Irlandia, Kanada, Nowa Zelandia czy nawet Australia wdrożyć gotowe mechanizmy rekomendowane przez OECD, dotyczące wyrównywania tych ulg, np. poprzez zwrotny kredyt podatkowy, tzw. qualified refundable tax credit. W przeciwnym wypadku polski rynek przestanie być konkurencyjny i zmierzymy się z ogromnym ryzykiem w zakresie wycofywania się międzynarodowych gigantów technologicznych z Polski. (Dzwonek) Zatem jest to niezwykle ważny aspekt wdrożenia tej ustawy. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia