10. kadencja, 21. posiedzenie, 1. dzień (06-11-2024)

    (Początek posiedzenia o godz. 10 min 03)

    (Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicemarszałkowie Krzysztof Bosak, Włodzimierz Czarzasty, Monika Wielichowska i Piotr Zgorzelski)

Marszałek:

    Dzień dobry państwu.

    Otwieram posiedzenie.

    (Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

    Na wstępie serdecznie witam przysłuchującą się naszym obradom grupę słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku ze Złotowa, którzy są tu na zaproszenie posła Henryka Szopińskiego. Chyba wszystkie roczniki uniwersytetu przyjechały, i jeszcze studia doktoranckie. Wspaniale, pozdrawiamy was serdecznie. (Oklaski)

    Na sekretarzy dzisiejszych obrad powołuję posłów Pawła Bliźniuka, Bartłomieja Dorywalskiego, Ryszarda Wilka i Aleksandrę Karolinę Wiśniewską.

    Panie ministrze, dzwonek mi zniknął - narzędzie miękkiej sugestii. Dziękuję bardzo. Już chciałem podzwonić, a nie mam czym. Mam jakiś mniejszy dzwonek, z demobilu, zobaczymy. Tamten chyba poszedł do remontu.

    (Wypowiedź poza mikrofonem)

    Będzie coraz mniejszy? Nie wielkość dzwonka świadczy o potędze czaru.

    W pierwszej części obrad sekretarzami będą posłowie Ryszard Wilk i Aleksandra Karolina Wiśniewska.

    Protokół i listę mówców prowadzić będą posłowie Ryszard Wilk i Bartłomiej Dorywalski.

    Protokół 20. posiedzenia Sejmu uważam za przyjęty.

    Wysoka Izbo! Informuję, że w związku z wygaśnięciem mandatu pani poseł Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej na podstawie art. 251 § 5 Kodeksu wyborczego postanowiłem o wstąpieniu na jej miejsce posła Roberta Jagły, który zgłosił się do ślubowania poselskiego.

    Proszę pana posła Roberta Jagłę o zbliżenie się do stołu prezydialnego, a panie i panów posłów proszę o powstanie.

    (Zebrani wstają)

    Odczytam teraz rotę ślubowania.

    ˝Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej˝.

    Pan poseł Robert Jagła.

    Poseł Robert Jagła:

    Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Stwierdzam, że pan poseł Robert Jagła złożył ślubowanie poselskie. Witamy, panie pośle. (Oklaski)

    Szanowni Państwo! Rada Ministrów przedłożyła projekty ustaw:

    - o zmianie ustawy budżetowej na rok 2024, druk nr 754,

    - o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024, druk nr 755,

    - o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych, druk nr 761.

    W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkty obejmujące pierwsze czytania tych projektów ustaw.

    Rada Ministrów przedłożyła projekty ustaw:

    - o Radzie Fiskalnej, druk nr 750,

    - o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, druk nr 760.

    W związku z tym, na podstawie art. 95b regulaminu Sejmu, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkty obejmujące pierwsze czytania tych projektów ustaw.

    Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przedłożyła sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, druk nr 749.

    W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.

    Komisja Finansów Publicznych przedłożyła sprawozdanie o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, druk nr 768.

    W związku z tym, na podstawie art. 95f regulaminu Sejmu, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.

    Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska przedłożył wniosek o uzupełnienie porządku dziennego o punkt obejmujący informację ministra obrony narodowej na temat raportu opublikowanego przez zespół ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej, w szczególności na temat wykazanych w nim nieprawidłowości w funkcjonowaniu podkomisji, oraz informację ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego na temat postępów w prowadzonych przez prokuraturę śledztwach dotyczących katastrofy smoleńskiej.

    W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o tę informację. Zapoznamy się z nią w piątek po wieczornym bloku głosowań.

    Właściwa komisja przedłożyła sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o służbie zagranicznej oraz ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, druk nr 770.

    W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.

    Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, na podstawie art. 51 ust. 2 regulaminu Sejmu, zgłasza wniosek o przystąpienie do drugiego czytania tego projektu bez zachowania terminu określonego w art. 44 ust. 3 regulaminu Sejmu, a uzasadnia ten wniosek terminowością spraw regulowanych w projekcie.

    Będziemy głosować nad wnioskiem przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. Proszę o powrót na miejsca.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o przystąpienie do drugiego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o służbie zagranicznej oraz ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, druk nr 770, bez zachowania terminu określonego w art. 44 ust. 3 regulaminu Sejmu, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 418 posłów. 233 - za, 150 - przeciw, 35 się wstrzymało.

Wyniki głosowania

    Sejm wniosek przyjął.

    Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów podjąłem decyzję o skreśleniu z porządku dziennego bieżącego posiedzenia punktów:

    - Sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku wraz ze stanowiskiem Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, druki nr 482 i 718,

    - Sprawozdanie z działalności Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w roku 2023 wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, druki nr 646 i 668.

    Postaramy się rozpatrzyć te sprawozdania na kolejnym posiedzeniu.

    Teraz ważna rzecz. Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm wysłuchał 15-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowych oświadczeń w imieniu kół w łącznej dyskusji w pierwszych czytaniach projektów ustaw:

    - o zmianie ustawy budżetowej na rok 2024,

    - o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024.

    Zwracam uwagę, że na posiedzeniu Konwentu Seniorów zgłoszono sprzeciw wobec tej propozycji i zgłoszono wniosek o przeprowadzenie debaty krótkiej w tej dyskusji. Sprawę tę rozstrzygniemy w głosowaniu. Będziemy głosować nad propozycją przedstawioną przez Prezydium Sejmu. Jeżeli ta propozycja nie uzyska poparcia, uzyska poparcie wniosek o przeprowadzenie debaty krótkiej nad ustawami budżetowymi.

    Głosujemy nad propozycją zaopiniowaną przez Prezydium Sejmu.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem propozycji wysłuchania w łącznej dyskusji 15-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowych oświadczeń w imieniu kół, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw tej propozycji, a więc za propozycją debaty krótkiej?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 425 posłów. 248 - za, 177 - przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Wyniki głosowania

    Sejm propozycję Prezydium Sejmu przyjął.

    Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm wysłuchał 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowych oświadczeń w imieniu kół:

    - w dyskusji nad sprawozdaniem komisji o projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej,

    - nad informacją na temat raportu opublikowanego przez zespół ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej oraz prowadzonych w tej sprawie śledztw.

    Prezydium Sejmu proponuje również, aby Sejm wysłuchał 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół w dyskusjach nad pozostałymi punktami porządku dziennego.

    Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycje przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Szanowni Państwo! Informuję, że Konwent Seniorów jednomyślnie zaopiniował propozycję rozpatrzenia na bieżącym posiedzeniu informacji w sprawie katastrofalnego stanu finansów państwa po dziesięciu miesiącach rządów koalicji 13 grudnia, ogromnego deficytu budżetu państwa, dużo mniejszych od planowanych dochodów budżetu państwa na rok 2024, rozszczelnienia systemu finansów państwa, braku zgody Komisji Europejskiej na wyłączenie rosnących wydatków na cele obronne spod procedury nadmiernego deficytu oraz wyraźnego pogorszenia się sytuacji w polskiej gospodarce, o której przedstawienie wnosił Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

    Punkty porządku dziennego bieżącego posiedzenia będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością zaopiniowaną przez Prezydium i Konwent.

    Informacja w tej sprawie oraz harmonogram planowanych posiedzeń zespołów poselskich, a także wykaz ustaw, które Senat przyjął bez poprawek, dostępne są w Systemie Informacyjnym Sejmu.

    Proszę panią posłankę sekretarz o odczytanie komunikatów.

    Bardzo proszę.

Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Seria wniosków formalnych.

    W tym charakterze na naszej sali debiutuje koło Razem, nowe koło w naszym Sejmie.

    Pani posłanka Marcelina Zawisza, koło Razem, jako pierwsza.

    Bardzo proszę

Marszałek:

    Dziękuję bardzo pani przewodniczącej.

    Pan poseł Jarosław Sachajko, Republikanie.

    Bardzo proszę.

Marszałek:

    Bardzo dziękuję, panie pośle.

    Wniosek o przerwę...

    Pan poseł Piotr Głowski był pierwszy z wnioskiem przeciwnym.

    Bardzo proszę.

Marszałek:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Ponieważ został zgłoszony wniosek formalny o przerwę w obradach, poddaję go pod głosowanie.

    Głosujemy.

    Kto z pań i panów posłów jest za zarządzeniem w tej chwili przerwy w obradach, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 430 posłów. 190 - za, 238 - przeciw, 2 się wstrzymało.

Wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm wniosek o przerwę odrzucił.

    Jako kolejna z wnioskiem chce wystąpić pani poseł Katarzyna Czochara, Prawo i Sprawiedliwość.

    Bardzo proszę, pani poseł.

Marszałek:

    Szanowni Państwo! Został zgłoszony wniosek formalny o odroczenie posiedzenia.

    Poddaję go pod głosowanie.

    Kto z pań i panów posłów jest za odroczeniem posiedzenia, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Poseł Kownacki zagłosował w niestandardowym miejscu? Chyba tak, tak jest pogrążony w rozmowie z panem posłem Bejdą.

    Kończymy głosowanie.

    Głosowało 432 posłów. 189 - za, 238 - przeciw, 5 się wstrzymało.

Wyniki głosowania

    Sejm wniosek odrzucił.

    Pan poseł Sławomir Mentzen, Konfederacja.

    Bardzo proszę.

Marszałek:

    Dziękuję bardzo, panie pośle. Wniosek o przerwę był już przez tę Izbę rozstrzygnięty.

    W związku z powyższym zapraszam pana posła Sławomira Ćwika, Polska 2050.

    Bardzo proszę.

    Jest pan poseł Ćwik? Jest.

    (Wypowiedź poza mikrofonem)

    W imieniu Lewicy?

    (Wypowiedź poza mikrofonem)

    Tak, ale moment, chwila. Panie pośle, najpierw pan poseł Ćwik, później pan.

    Bardzo proszę.

Marszałek:

    Wniosek przeciwny o stwierdzenie kworum. Widzę tutaj dwoje posłów, którzy bardzo gwałtownie domagają się możliwości zgłoszenia wniosku przeciwnego w tej sprawie. Ktoś zaproponował ˝Kamień, nożyce˝. To pan poseł Tułajew? Bardzo ciekawa, bardzo dobra propozycja.

    To była pani poseł Gembicka. A pan, panie pośle?

    (Poseł Maciej Konieczny: Wniosek przeciwny do wniosku o...)

    Powiem szczerze, że zaspał pan przy wniosku o odroczenie. Tam była możliwość. Nikt nie złożył wniosku przeciwnego, to bardzo mnie martwi. Bardzo nie chciał pan po prostu złożyć wniosku w sprawie odroczenia.

    Pani poseł Gembicka.

    Pana też wysłuchamy w drodze wyjątku. Siódme podejście do wniosku przeciwnego.

    (Wypowiedź poza mikrofonem)

    Pan poseł Szczepański za chwilę będzie mówił, będzie składał wniosek formalny, więc spokojnie.

    Bardzo proszę, pani poseł Gembicka.

Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł... Ale pół minuty, dobrze? Bo już poza trybem panu daję prawo.

    Pan poseł Konieczny.

Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Wiesław Szczepański w imieniu klubu Lewicy.

    Bardzo proszę.

    A za chwilę przystąpimy do stwierdzenia kworum.

Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    (Głos z sali: Wniosek przeciwny.)

    Nie, nie było tu...

    (Głos z sali: Nie ma już.)

    (Poseł Katarzyna Czochara: Wniosek... Ja chciałam odnieść się do wypowiedzi.)

    Rozumiem, tylko że chcecie państwo odnieść się do wypowiedzi, ale nie został złożony wniosek formalny, a bardzo twardo pilnujemy reguły.

    (Poseł Katarzyna Czochara: Bardzo proszę, panie marszałku.)

    Rozumiem, że pani prosi, pani poseł. Staram się...

    (Poseł Barbara Bartuś: Sprostowanie pani poseł...)

    (Poseł Piotr Zgorzelski: Siadać już.)

    Miała pani prawo...

    (Poseł Katarzyna Czochara: Zostałam źle zrozumiana.)

    Rozumiem, że została pani źle zrozumiana, ale ja tego niestety nie dostrzegłem. W którym momencie została pani źle zrozumiana?

    (Poseł Katarzyna Czochara: Że zostały wnioski wypłacone.)

    Toczycie państwo w tej chwili...

    (Poseł Katarzyna Czochara: ...200 tys. zł.)

    Proszę posłuchać mnie, pani poseł. Toczycie tutaj debatę merytoryczną. Rozumiem, że jedna strona uważa, że druga strona kłamie. Regulamin Sejmu nie zabrania kłamać. Kłamać zabrania etyka.

    (Poseł Katarzyna Czochara: Ale ja nie powiedziałam, że pan poseł kłamał.)

    Więc ja rozumiem...

    (Poseł Katarzyna Czochara: Chcę uszczegółowić, jak wygląda sytuacja powodzian.)

    Ale to jest dyskusja merytoryczna. Zrozumiała...

    (Poseł Katarzyna Czochara: Panie marszałku, sytuacja jest bardzo ważna.)

    Ona jest szalenie ważna.

    (Poseł Katarzyna Czochara: Pan mi nie daje możliwości zabrać głosu w tej sprawie.)

    Ale ma pani tę możliwość, np. w ramach pytań bieżących, które na tej sesji Sejmu również wasz klub zgłosił. Może pani zapytać, może pani uzyskać odpowiedź.

    (Poseł Katarzyna Czochara: Chciałam teraz zabrać głos.)

    Nie może pani zabrać w tej chwili głosu, pani poseł. Nie ma takiego trybu, w którym mógłbym pani na to pozwolić.

    (Poseł Katarzyna Czochara: Jest taki tryb. Pan ten tryb dokładnie zna.)

    Nie ma. Nie, pani poseł. Bardzo serdecznie dziękuję. Proszę wrócić na miejsce. Dziękuję bardzo.

    Na tym zakończyliśmy...

    (Poseł Katarzyna Czochara: Wysoka Izbo...)

    Pani poseł, proszę opuścić mównicę. Poproszę o formułę przywoływania do porządku, bo chyba inaczej nie dojdziemy do ładu z panią poseł.

    (Wypowiedź poza mikrofonem)

    Pani poseł, proszę opuścić mównicę. Pani poseł, przywołuję panią do porządku po raz pierwszy.

    (Poseł Katarzyna Czochara: Proszę udzielić mi głosu. Chcę odnieść się do wypowiedzi.)

    Nie, pani poseł. Pani poseł, proszę opuścić mównicę. To jest moja ostatnia prośba i za chwilę przystąpię do działań regulaminowych. Proszę opuścić mównicę. To nie jest Sejm szlachecki z XVII w., to jest Sejm X kadencji Rzeczypospolitej Polskiej.

    (Poseł Antoni Macierewicz: Boi się pan prawdy.)

    Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    Szanowni Państwo! Po tych gorących emocjach bardzo proszę państwa o powstanie.

    (Zebrani wstają)

    Dotarła do nas informacja o śmierci posła IV kadencji pana Benedykta Sucheckiego, który pełnił mandat zdobyty w okręgu płockim. Zmarły z zaangażowaniem pracował m.in. w Komisji Finansów Publicznych, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy - Prawo spółdzielcze. Uczcijmy pamięć naszego zmarłego kolegi minutą ciszy.

    (Poseł Robert Telus: Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...)

    (Posłowie: ...a światłość wiekuista niechaj mu świeci.)

    (Poseł Robert Telus: Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.)

    (Posłowie: Amen.)

    Dziękuję państwu bardzo.

    Przed nami głosowanie stwierdzające kworum.

    Proszę państwa o naciśnięcie przycisku w celu potwierdzenia swojej obecności na posiedzeniu.

    Dziękuję bardzo.

    Obecnych mamy 432 posłów, nieobecnych 28.

Wyniki głosowania

    Stwierdzam, że mamy kworum, więc możemy dalej procedować.

    Zanim przystąpimy do kolejnego punktu porządku dziennego, chciałbym pozdrowić Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego z Warszawy z wychowawcą Januszem Dąbrowskim. Są tu na zaproszenie pani posłanki Bożeny Żelazowskiej. (Oklaski) Bardzo się cieszą z tego, że zostali zauważeni i pozdrowieni przez was, posłów.

    Serdecznie państwu dziękuję.

    Na tym zakończyliśmy poranne głosowania proceduralne.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 1. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (druki nr 674 i 734).

    Za jakieś 30 sekund do minuty poproszę panią poseł Katarzynę Kierzek-Koperską o przedstawienie sprawozdania komisji.

    (Przerwa w posiedzeniu od godz. 10 min 32 do godz. 10 min 36)

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Wznawiam obrady.

    Bardzo proszę posłów, którzy nie będą uczestniczyć w tej chwili w dyskusji, a mają jeszcze jakieś sprawy do omówienia, o opuszczenie sali i kontynuowanie rozmów w kuluarach. Jeszcze raz bardzo proszę posłów, którzy kontynuują rozmowy, o opuszczenie sali i kontynuowanie rozmów w kuluarach. Bardzo o to proszę. Nie chciałbym wymieniać z nazwiska. Tak będzie nam łatwiej. Chcemy już rozpocząć pierwszy punkt.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 1. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (druki nr 674 i nr 734).

    Proszę panią poseł Katarzynę Kierzek-Koperską o przedstawienie sprawozdania komisji.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję, pani poseł.

    Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół.

    Otwieram dyskusję.

    Jako pierwszy głos zabierze poseł Sylwester Tułajew, klub PiS.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zapraszam pana posła Pawła Bliźniuka, klub Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle. Dzięki.

    Zapraszam do zabrania głosu pana posła Norberta Pietrykowskiego, Polska 2050 - Trzecia Droga.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Teraz bardzo proszę o zabranie głosu panią poseł Agnieszkę Marię Kłopotek, klub PSL - Trzecia Droga.

    Proszę bardzo, pani poseł.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Zapraszam panią poseł Darię Gosek-Popiołek, klub Lewicy.

    Proszę bardzo, pani poseł.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Zapraszam do wystąpienia w imieniu klubu Konfederacja pana posła Krzysztofa Szymańskiego.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Do zabrania głosu zapraszam pana posła Adriana Zandberga, koło Razem.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Na tym koniec wystąpień klubowych.

    Przechodzimy do pytań. Zgłosiło się 9 posłów. Czy ktoś jeszcze pragnie się zapisać? Jeżeli nie, to zamykam listę.

    Ustalam czas na zadanie pytania na 2 minuty.

    Zapraszam jako pierwszą panią poseł Izabelę Bodnar, Polska 2050 - Trzecia Droga.

    Ze względu na to, że są to 2 minuty, bardzo proszę o dyscyplinę czasową, tak żeby to faktycznie były 2 minuty, a nie 2,5-3 minuty.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Zapraszam panią poseł Dorotę Marek, klub Koalicja Obywatelska.

    Proszę bardzo, pani poseł.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Zapraszam pana posła Andrzeja Śliwkę, klub PiS. Pana posła nie ma na sali.

    To zapraszam posła Artura Szałabawkę, także klub PiS.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zapraszam pana posła Krzysztofa Haburę, klub Koalicja Obywatelska.

    Proszę bardzo.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zapraszam panią poseł Małgorzatę Pępek, klub Koalicja Obywatelska.

    Proszę bardzo, pani poseł.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Zapraszam pana posła Sylwestra Tułajewa, klub PiS.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zapraszam pana posła Marcina Porzucka, klub PiS.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zapraszam pana posła Jerzego Meysztowicza, klub Koalicja Obywatelska.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zapraszam pana posła Norberta Pietrykowskiego, Polska 2050 - Trzecia Droga.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zapraszam pana posła Andrzeja Śliwkę, klub PiS, który w międzyczasie dotarł do nas na salę i jest gotów, by zadać swoje pytanie.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Lista posłów zapisanych do pytań została wyczerpana.

    W tej chwili czas na odpowiedź rządu.

    Zapraszam podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów pana ministra Jarosława Nenemana, by udzielił odpowiedzi.

    Proszę bardzo, panie ministrze.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję, panie ministrze.

    Czy jest na sali i chce zabrać głos sprawozdawca komisji pani poseł Katarzyna Kierzek-Koperska? Nie widzę.

    Zamykam dyskusję.

    Ponieważ w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, marszałek Sejmu kieruje ten projekt ustawy ponownie do Komisji Finansów Publicznych w celu przedstawienia sprawozdania.

    Teraz będziemy przechodzić do kolejnych punktów.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktów 2. i 3. porządku dziennego:
   2. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2024 (druk nr 754).
   3. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 (druk nr 755).

    Druk nr 754 można odszukać na stronach Sejmu, jeśli ktoś jest zainteresowany. Mówiąc prościej, chodzi o nowelizację budżetu.

    Ponieważ pan minister finansów do nas jedzie i musimy na niego zaczekać, żeby mógł dla nas wystąpić, ogłaszam 5 minut przerwy.

    (Przerwa w posiedzeniu od godz. 11 min 39 do godz. 11 min 50)

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Wznawiam obrady.

    Kontynuujemy rozpatrywanie punktów 2. i 3. porządku dziennego.

    Dotarł do nas pan minister finansów Andrzej Domański, a zatem proszę pana ministra o przedstawienie uzasadnienia projektów ustaw zawartych w drukach nr 754 i 755.

    Proszę bardzo, panie ministrze.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Sejm ustalił, że w łącznej dyskusji nad tymi punktami porządku dziennego wysłucha 15-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowych oświadczeń w imieniu kół.

    Otwieram dyskusję.

    Jako pierwszego do głosu zapraszam pana posła Zbigniewa Kuźmiuka, klub PiS.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Zanim przejdziemy do drugiego wystąpienia klubowego, chciałbym serdecznie przywitać uczniów z Rudy Śląskiej - także tych, którzy są w strojach górnośląskich, pielęgnując lokalne tradycje (Oklaski) - ze Szkoły Podstawowej nr 22 oraz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka, którzy goszczą w Sejmie na zaproszenie pani poseł Urszuli Koszutskiej. Życzymy dobrych wrażeń z obrad nad nowelizacją budżetu. (Oklaski)

    Czas na wystąpienie reprezentującego klub Koalicji Obywatelskiej posła Janusza Cichonia.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zanim przejdziemy do kolejnego wystąpienia klubowego, chciałbym przywitać delegację przedsiębiorców z Lublina, którzy goszczą u nas na zaproszenie posła Bartłomieja Pejo i przysłuchują się naszym obradom. (Oklaski)

    Teraz zapraszam do wystąpienia pana posła Sławomira Ćwika, Polska 2050 - Trzecia Droga.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zanim przejdziemy do następnego wystąpienia klubowego, chciałbym przywitać kolejną delegację goszczącą u nas podczas obrad - delegację samorządu miasta i gminy Wolbórz z burmistrzem Andrzejem Jarosem na czele. Witamy serdecznie. Również życzymy dobrych wrażeń z obrad nad nowelizacją budżetu państwa. (Oklaski)

    Zapraszam do wystąpienia panią poseł Agnieszkę Kłopotek, PSL - Trzecia Droga.

    Proszę bardzo, pani poseł.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Zapraszam do wystąpienia klubowego pana posła Tomasza Trelę, klub Lewicy.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zapraszam do kontynuowania wystąpienia klubowego Lewicy pana posła Tadeusza Tomaszewskiego.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie.

    Pan poseł Sławomir Mentzen, Klub Poselski Konfederacja.

    Zapraszam.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Zanim zaproszę pana posła Witolda Tumanowicza, chciałem przywitać gości. Na zaproszenie pana posła Zbigniewa Kuźmiuka przybyli do Sejmu uczniowie szkoły podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Natolinie koło Radomia, uczniowie niepublicznej szkoły podstawowej nr 1 w Radomiu oraz wolontariusze Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka w Radomiu wraz z opiekunami. (Oklaski) Witamy was serdecznie.

    Bardzo proszę pana posła Witolda Tumanowicza, koło poselskie Konfederacja.

    Proszę bardzo.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie.

    Oczywiście macie państwo klub, pomyliłem się, przepraszam.

    Koło Poselskie Razem - pan poseł Adrian Zandberg.

    Zapraszam cię, Adrianie.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie.

    Pan poseł Jarosław Sachajko, koło Republikanie.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Do zadawania pytań zgłosiły się 32 osoby.

    Czy ktoś z państwa chciałby się jeszcze dopisać do listy?

    Jeżeli nie, zamykam listę.

    Ustalam czas na zadanie pytania - 1 minuta.

    Bardzo proszę pana posła Marka Gróbarczyka z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość o zabranie głosu.

    Dzień dobry.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie.

    Pani poseł Gabriela... Przepraszam, coś tu się wydarzyło.

    Pani poseł Krystyna Skowrońska nagle weszła do gry.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Pani poseł, dziękuję bardzo, dziękuję serdecznie.

    Pan poseł Bartosz Romowicz, Polska 2050.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Michał Pyrzyk, PSL - Trzecia Droga.

    Bardzo proszę.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Tadeusz Tomaszewski, klub parlamentarny Lewicy.

    (Poseł Tadeusz Tomaszewski: Po minutce mamy, tak?)

    Po minutce mamy, tak.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Sławomir Mentzen, Klub Poselski Konfederacja. Nie ma.

    Pan poseł Jarosław Sachajko, koło Republikanie.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Władysław Dajczak, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Patryk Jaskulski, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Roman Fritz, klub parlamentarny Konfederacja.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Artur Szałabawka, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    W Świnoujściu nie wybudowaliście tunelu, bo ten tunel budowały trzy rządy.

    (Poseł Jakub Rutnicki: I fundusze europejskie.)

    M.in. również pan prezydent Świnoujścia, pan poseł Liberadzki. Trzy rządy to robiły i proponowałbym być obiektywnym w tej sprawie.

    Pani poseł Małgorzata Pępek, Koalicja Obywatelska.

    Bardzo proszę.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pani poseł Barbara Bartuś, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

    (Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Panie marszałku...)

    Panie pośle, niech pani poseł Barbara Bartuś powie...

    (Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Tak, ja wiem, ale pani poseł oskarżyła mnie o to, że uciekłem, a jestem.)

    Właśnie, no dobrze. Pani poseł, pan poseł nie uciekł, jest.

    (Głos z sali: Jest. Brawo!)

    Sprostował. Super, że pan jest.

    (Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Panie marszałku, ale wie pan, kto uciekł? Uciekł pan minister Domański, a ja jestem.)

    Nie dość, że pan poseł nie uciekł, to jeszcze jest spostrzegawczy.

    Proszę bardzo, pani poseł.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie, pani poseł.

    Zanim poproszę pana posła Krzysztofa Haburę, chciałem przywitać pana burmistrza Wiesława Muszyńskiego z Włodawy, który przyjechał na moje zaproszenie wraz ze swoimi przyjaciółmi. Witamy, panie burmistrzu. (Oklaski)

    (Poseł Jakub Rutnicki: Brawo!)

    Panie pośle, proszę bardzo.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Czesław Hoc, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie.

    Pani poseł Zofia Czernow, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Władysław Kurowski, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Janusz Cichoń, Koalicja Obywatelska. Nieobecny.

    Pan poseł Zbigniew Dolata. Nieobecny.

    Pan poseł Bartłomiej Dorywalski. Obecny.

    Proszę bardzo.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Jakub Rutnicki, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    No dobrze.

    (Poseł Jakub Rutnicki: To właśnie są fakty.)

    (Głos z sali: Koń by się uśmiał.)

    (Poseł Jakub Rutnicki: Kłamstwo wychodzi.)

    Po tej krótkiej, nieplanowanej przerwie bardzo proszę pana posła Andrzeja Śliwkę, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie, panie pośle.

    Pani poseł Iwona Małgorzata Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Jarosław Krajewski, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Krzysztof Czarnecki, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Andrzej Kosztowniak, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Pan poseł Grzegorz Lorek.

    Bardzo proszę.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Zbigniew Bogucki.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Mariusz Krystian, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Sylwester Tułajew. Jest - witam.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie, panie pośle.

    Pan poseł Jacek Bogucki, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, się zbliża.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Bardzo proszę podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia pana ministra Jerzego Szafranowicza o zabranie głosu.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję, panie ministrze.

    Bardzo proszę sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów pana ministra Marcina Łobodę.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie.

    Bardzo proszę podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów panią minister Hannę Majszczyk o zabranie głosu.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie, pani minister.

    Zamykam dyskusję.

    W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy zawartego w drukach nr 754 i 755. Do głosowania nad tym wnioskiem przystąpimy w bloku głosowań.

    Zanim przejdziemy do następnego punktu, chciałbym przywitać... Otóż na zaproszenie pana posła Marka Sowy... Jest pan poseł? No dobrze. Przyjechała do nas młodzież ze szkół średnich w powiecie myślenickim. Witam was serdecznie. (Oklaski)

    (Poseł Anna Sobolak: Panie marszałku, korzystając z okazji, może jeszcze jedno powitanie.)

    Korzystając z okazji, jak pani poseł mi powiedziała, chciałem również przywitać Małgorzatę Matusiak, starostę powiatu trzebnickiego, która wraz z samorządowcami, działaczami i działaczkami odwiedziła nas na zaproszenie pani posłanki Anny Sobolak. Witam was serdecznie. (Oklaski)

    Dawno nie dostałem oklasków. Częściej będę tu bywał. (Oklaski)

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 4. porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (druk nr 741).

    Bardzo proszę podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów pana ministra Jarosława Nenemana o przedstawienie uzasadnienia projektu ustawy.

    Zapraszam pana ministra.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół.

    Otwieram dyskusję.

    Bardzo proszę pana posła Janusza Kowalskiego z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość o zabranie głosu.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Marek Sowa, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.

    Bardzo proszę.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Bardzo dziękuję.

    Pan poseł Rafał Kasprzyk, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pani poseł Jolanta Zięba-Gzik, PSL - Trzecia Droga.

    Bardzo proszę.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Łukasz Litewka, klub parlamentarny Lewica.

    Bardzo proszę.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Witold Tumanowicz, klub sejmowy Konfederacja.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Jarosław Sachajko, koło Republikanie. Jest.

    Tak się zmartwiłem, że pana nie ma.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    15 osób zgłosiło się do zadania pytania.

    Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze się zgłosić?

    Jeżeli nie, zamykam listę.

    Ustalam czas na zadanie pytania na minutę.

    Bardzo proszę pana posła Andrzeja Śliwkę z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość o zabranie głosu. Ale chyba pana posła nie ma.

    Pan poseł Jerzy Meysztowicz, Koalicja Obywatelska. Z panem posłem Śliwką na wagarach.

    Pani poseł Zofia Czernow, Koalicja Obywatelska.

    Zapraszam.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję serdecznie.

    Pan poseł Marcin Porzucek, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Witold Tumanowicz, Konfederacja.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Bartosz Romowicz, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękujemy bardzo.

    Pani poseł Małgorzata Pępek, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pani poseł Danuta Jazłowiecka, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pani poseł Bożena Lisowska, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Poseł Janusz Kowalski, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Krzysztof Ciecióra, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Piotr Uruski, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Jarosław Sachajko, Republikanie.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Michał Pyrzyk, PSL - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję.

    Pan poseł Tadeusz Tomaszewski, klub parlamentarny Lewica.

    Bardzo proszę.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Bardzo proszę podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów pana ministra Jarosława Nenemana o zabranie głosu.

Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję bardzo.

    Zamykam dyskusję.

    Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, proponuje, aby Sejm skierował rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, zawarty w druku nr 741, do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Proszę państwa, ogłaszam przerwę do godz. 16, kiedy będzie blok głosowań.

    Dziękuję państwu serdecznie i uprzejmie.

    (Przerwa w posiedzeniu od godz. 15 min 44 do godz. 16 min 05)

Marszałek:

    Panie pośle Sachajko... Mam prośbę do pana posła Jarosława Sachajki. Czy mogę pana prosić na chwilę do siebie?

    Dobry wieczór, dzień dobry. Wznawiam obrady.

    Na początku bardzo serdecznie pozdrawiam druhny i druhów z młodzieżowych drużyn pożarniczych z powiatu dąbrowskiego w województwie małopolskim. Są tu na zaproszenie posła Wiesława Krajewskiego. Witamy was serdecznie, mając nadzieję, że skutecznie ugasicie ogień emocji, który za chwilę zapłonie w tej Izbie. (Oklaski)

    Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, przedłożyło wnioski w sprawie wyboru nowego składu osobowego Komisji do Spraw Unii Europejskiej, druk nr 784, a także w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych, druk nr 783.

    W związku z tym po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkty obejmujące rozpatrzenie tych wniosków.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 1. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.

    Dodatkowe sprawozdanie komisji to druk nr 734-A.

    Przystępujemy do trzeciego czytania.

    Proszę panią posłankę Katarzynę Kierzek-Koperską o przedstawienie dodatkowego sprawozdania komisji.

    Bardzo proszę.

Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Jak państwo słyszą, komisja wnosi o uchwalenie projektu ustawy z druku nr 734.

    Komisja przedstawia również w dodatkowym sprawozdaniu poprawki, nad którymi głosować będziemy w pierwszej kolejności.

    W 1. poprawce do art. 58 wnioskodawcy proponują dodać ust. 6.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Głosujemy.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem 1. poprawki, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 431 posłów. 234 - za, 181 - przeciw, 16 się wstrzymało.

Wyniki głosowania

    Sejm poprawkę przyjął.

    W 2. poprawce do art. 59 wnioskodawcy proponują dodać ust. 8.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Głosujemy.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem 2. poprawki, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 431 posłów. 234 - za, 182 - przeciw, 15 się wstrzymało.

Wyniki głosowania

    Sejm poprawkę przyjął.

    W 3. poprawce wnioskodawcy proponują inne brzmienie art. 137 ust. 3.

    Z tą poprawką łączy się poprawka 8.

    Głosować nad nimi będziemy łącznie.

    Komisja wnosi o ich przyjęcie.

    Głosujemy.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawek 3. i 8., zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 436 posłów. 238 - za, 182 - przeciw, 16 się wstrzymało.

Wyniki głosowania

    Sejm poprawki przyjął.

    W 4. poprawce wnioskodawcy proponują dodać art. 140a.

    Z tą poprawką łączą się poprawki 5. i 6.

    Głosować nad nimi będziemy łącznie.

    Komisja wnosi o ich przyjęcie.

    Głosujemy.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawek 4., 5. i 6., zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 436 posłów. 254 - za, 182 - przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Wyniki głosowania

    Sejm poprawki przyjął.

    W 7. poprawce wnioskodawcy proponują inne brzmienie art. 145 pkt 2 lit. b.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Głosujemy.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem 7. poprawki, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 435 posłów. 237 - za, 182 - przeciw, 16 się wstrzymało.

Wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm poprawkę przyjął.

    W 9. poprawce do art. 152 wnioskodawcy proponują inne brzmienie ust. 1.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Głosujemy.

    Kto z państwa posłów jest za przyjęciem 9. poprawki, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 435 posłów. 237 - za, 182 - przeciw, 16 się wstrzymało.

Wyniki głosowania

    Sejm poprawkę przyjął.

    Teraz będziemy głosować nad całością projektu ustawy.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem w całości projektu ustawy w brzmieniu z druku nr 734, wraz z przyjętymi poprawkami, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 433 posłów. 236 - za, 188 - przeciw, 9 się wstrzymało.

Wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.

    Jeszcze pozdrowienia dla grupy, która akurat jest z nami na sali, z Zespołu Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła II w Inowrocławiu, która przybyła na zaproszenie pani posłanki Magdaleny Łośko. Witamy was serdecznie. (Oklaski)

    Będziemy głosować nad nowelizacją budżetu.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 2. porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2024.

    W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu, który poddam pod głosowanie.

    Odrzucenie tego wniosku oznaczać będzie, że Sejm, zgodnie z propozycją zaopiniowaną przez Prezydium Sejmu, skierował ten projekt ustawy do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia.

    Rozumiem, że jest pytanie.

    (Głos z sali: Ale pytanie do wniosku o odrzucenie?)

    Pan poseł Kuźmiuk, tak?

    Bardzo proszę.

Marszałek:

    Będziemy głosować nad jednym i nad drugim.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy zawartego w druku nr 754, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 438 posłów. 199 - za, 239 - przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm wniosek odrzucił, a tym samym skierował ten projekt do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia.

    Proponuję na podstawie art. 39 ust. 3 regulaminu Sejmu, aby komisja przedstawiła sprawozdanie w terminie umożliwiającym rozpatrzenie go na bieżącym posiedzeniu.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    (Poseł Barbara Bartuś: Sprzeciw!)

    Ale sprzeciw słyszę.

    A więc przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem propozycji przedstawienia przez komisję sprawozdania w terminie umożliwiającym rozpatrzenie go na bieżącym posiedzeniu, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    (Głos z sali: Nie działa.)

    Tak, widzę, że nie działa. Ale zaraz będzie działał. Już działa.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 438 posłów. 240 - za, 198 - przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Wyniki głosowania

    Sejm propozycję przyjął.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 3. porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024.

    W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu, który poddam pod głosowanie.

    Odrzucenie tego wniosku oznaczać będzie, że Sejm zgodnie z propozycją zaopiniowaną przez Prezydium Sejmu skierował ten projekt ustawy do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia.

    Głosujemy.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy zawartego w druku nr 755, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 437 posłów. 200 - za, 237 - przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm wniosek odrzucił, a tym samym skierował ten projekt do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia.

    Analogicznie proponuję na podstawie art. 39 ust. 3 regulaminu Sejmu, aby komisja przedstawiła sprawozdanie w terminie umożliwiającym rozpatrzenie go na bieżącym posiedzeniu.

    (Głos z sali: Sprzeciw!)

    Sprzeciw słyszę. Już nawet nie pytam.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem propozycji przedstawienia przez komisję sprawozdania w terminie umożliwiającym rozpatrzenie go na bieżącym posiedzeniu, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 439 posłów. 238 - za, 201 - przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Wyniki głosowania

    Sejm propozycję przyjął.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 5. porządku dziennego: Wybór nowego składu osobowego Komisji do Spraw Unii Europejskiej (druk nr 784).

    Prezydium Sejmu, na podstawie art. 148a ust. 10 regulaminu Sejmu, przedłożyło wniosek w sprawie wyboru nowego składu osobowego Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

    Czy ktoś z państwa chce zabrać głos w sprawie przedstawionej propozycji?

    Nikt się nie zgłasza.

    W związku z powyższym przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku w brzmieniu z druku nr 784, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 436 posłów. 418 - za, 12 - przeciw, 6 się wstrzymało.

Wyniki głosowania

    Sejm podjął uchwałę w sprawie wyboru nowego składu osobowego Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 6. porządku dziennego: Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr 783).

    Prezydium Sejmu, na podstawie art. 20 ust. 1 regulaminu Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, przedłożyło wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.

    Czy ktoś z państwa chce zabrać głos w sprawie przedstawionych propozycji?

    Nikt się nie zgłasza.

    Przystępujemy więc do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku w brzmieniu z druku nr 783, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 434 posłów. 242 - za, 190 - przeciw, 2 się wstrzymało.

Wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.

    Dziękuję państwu bardzo. Zakończyliśmy blok głosowań.

    Zarządzam 2 minuty przerwy, a po tej przerwie przejdziemy do rozpatrzenia punktu 7. porządku dziennego tego posiedzenia.

    (Przerwa w posiedzeniu od godz. 16 min 20 do godz. 16 min 23)

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Uprzejmie proszę państwa posłów o przeniesienie rozmów do kuluarów, bo chcielibyśmy rozpocząć procedowanie nad kolejnym punktem, ale nie jest to możliwe przy takim harmiderze.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 7. porządku dziennego: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk nr 611).

    Proszę panią poseł Annę Marię Żukowską o przedstawienie uzasadnienia projektu ustawy, a państwa posłów raz jeszcze proszę o przeniesienie rozmów w kuluary.

    Bardzo proszę, pani poseł.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Proszę panią poseł Dorotę Łobodę o kontynuację przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowych oświadczeń w imieniu kół.

    Otwieram dyskusję.

    Pierwszą do głosu zapraszam panią poseł Lidię Burzyńską, Prawo i Sprawiedliwość.

    Zapraszam.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią poseł Monikę Rosę, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszamy panią poseł Żanetę Cwalinę-Śliwowską, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią poseł Ewę Szymanowską, która będzie kontynuować przedstawianie stanowiska klubu Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam panią poseł Urszulę Nowogórską, Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.

    (Poseł Włodzimierz Skalik: Liczymy na was.)

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Zapraszam panią poseł Joannę Wichę, klub Lewica.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Zapraszam panią poseł Karinę Bosak, Konfederacja.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią posłankę Paulinę Matysiak, koło Razem.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Marka Jakubiaka, Republikanie.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Wysoka Izbo! Mamy 38 parlamentarzystów, którzy zapisali się do pytań.

    (Głos z sali: Chciało więcej.)

    (Poseł Piotr Uściński: Dlaczego tak mało?)

    Jeśli jeszcze dla danego klubu są wolne miejsca, to jest ten czas, żeby się dopisać.

    (Poseł Barbara Bartuś: Ale to nie jest rządowy projekt.)

    Wyznaczam czas - 1 minuta.

    Jako pierwszego do zadania pytania zapraszam pana posła Piotra Uścińskiego, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Bardzo dziękuję.

    Decyzją Prezydium w tym punkcie zostaną zadane 43 pytania. Dla klubu Prawa i Sprawiedliwości pytań jest przewidzianych 17, dla Koalicji Obywatelskiej - 14, dla Polski 2050 - 3, dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - 3, dla Lewicy - 2, dla Konfederacji - 2, dla Razem - 1 i dla Republikanów - 1.

    (Poseł Piotr Uściński: Uśmiechnięta demokracja.)

    Zapraszam, panie pośle.

    Minuta.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam panią poseł Izabelę Bodnar, Polska 2050 - Trzecia Droga.

    Zapraszam, pani poseł.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam panią posłankę Darię Gosek-Popiołek, klub Lewica.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Romana Fritza, Konfederacja.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Panie pośle, dziękuję bardzo. Po pierwsze, to nie jest projekt rządowy, tylko to jest projekt poselski. Tak tylko przypominam. Po drugie, to nie jest projekt o aborcji, tylko o dekryminalizacji aborcji. (Poruszenie na sali) To po drugie.

    (Poseł Włodzimierz Skalik: Jeden pies.)

    (Głos z sali: Proszę nie cenzurować posłów.)

    A po trzecie, jest bardzo krótki, jednostronicowy. Warto do niego zajrzeć. (Oklaski)

    Zapraszam.

    (Głos z sali: O zabijaniu.) (Dzwonek)

    Zapraszam panią posłankę Marcelinę Zawiszę, Razem.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Zapraszam pana posła Andrzeja Gawrona, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    To jeszcze musi pan złożyć na moje ręce.

    (Głos z sali: Nie musi.)

    Nie musi. Dobra.

    Zapraszam panią poseł Elżbietę Polak, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią poseł Barbarę Oliwiecką, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam panią poseł Dorotę Olko, klub Lewica.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam pana posła Witolda Tumanowicza, Konfederacja.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Zapraszam pana posła Zbigniewa Boguckiego, Prawo i Sprawiedliwość.

    (Poseł Włodzimierz Skalik: Mają szczęście, że ich nikt nie wyskrobał.)

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Zapraszam panią posłankę Renatę Rak, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam panią poseł Barbarę Bartuś, Prawo i Sprawiedliwość.

    Zapraszam, pani poseł.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Zapraszam panią poseł Małgorzatę Tracz, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Jana Warzechę, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią poseł Iwonę Karolewską, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Władysława Kurowskiego, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią poseł Klaudię Jachirę, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Grzegorza Lorka, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle. To już drugi wniosek o odrzucenie z tego samego klubu.

    Zapraszam panią posłankę Sylwię Bielawską, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Pawła Szefernakera, Prawo i Sprawiedliwość. Jest pan poseł?

    (Głos z sali: Jest.)

    Zapraszam.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią posłankę Alicję Łepkowską-Gołaś, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Mariusza Krystiana, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią posłankę Jolantę Niezgodzką, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam posła Dariusza Mateckiego, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Zapraszam panią posłankę Katarzynę Osos, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią poseł Agatę Wojtyszek, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam pana posła Patryka Jaskulskiego, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Zapraszam pana posła Roberta Gontarza, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią poseł Małgorzatę Pęk, Koalicja Obywatelska. Nie widzę pani poseł.

    Zapraszam panią poseł Elżbietę Dudę, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Zapraszam panią poseł Urszulę Zielińską, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    (Poseł Roman Fritz: Pani minister, jak tam zbiorniki retencyjne? Działają?)

    (Poseł Urszula Sara Zielińska: Nie zbudowaliście, więc nie działają.)

    Zapraszam panią poseł Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Wydaje mi się, że ten projekt ustawy jest krokiem w kierunku poszanowania praw i godności kobiet i ich najbliższych, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach.

    (Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom: Proszę się zapisać do głosu, pani marszałek. Komentowanie słów posłów nie jest pani rolą. A o godności kobiet niech nie mówią kobiety, które nas uważają za bezmyślne istoty, które co 5 minut zachodzą w ciążę niechcianą. Mamy więcej godności.)

    (Głos z sali: Jakby pani miała edukację seksualną, toby pani wiedziała, że nie można co 5 minut zajść w ciążę.)

    Zapraszam pana posła Krystiana Łuczaka, Koalicja Obywatelska.

    Panie pośle, zapraszam serdecznie.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam pana posła Tadeusza Woźniaka, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam panią poseł Dominikę Chorosińską, jak już powiedziałam wcześniej, z Prawa i Sprawiedliwości.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszamy panią poseł Agnieszkę Górską, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Czas minął naprawdę.

    Zapraszam panią poseł Elżbietę Burkiewicz, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam pana posła Franciszka Sterczewskiego, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowni Państwo! W tym punkcie to było ostatnie pytanie.

    Zapraszam panią ministrę do spraw równości Katarzynę Kotulę.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo, pani minister.

    Pozwólcie państwo, że przywitam młodzież i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. prof. Jana Czochralskiego w Kcyni w województwie kujawsko-pomorskim, którzy odwiedzili dzisiaj Sejm na zaproszenie posłanki Iwony Kozłowskiej. Witamy was serdecznie. (Oklaski)

    Oddaję już głos panu ministrowi.

    Zapraszam sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pana Arkadiusza Myrchę. (Poruszenie na sali)

    (Głos z sali: Panowie strażnicy, nie przesadzajcie.)

    (Głos z sali: Aborcyjne dream teamy mogły się tam...)

    Panie pośle... (Gwar na sali, dzwonek)

    (Głos z sali: Interwencja poselska.)

    Zapraszam. Bardzo proszę, panie ministrze.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję, panie ministrze.

    Zapraszam do głosu panią poseł Annę Marię Żukowską.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią posłankę Dorotę Łobodę.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Zamykam dyskusję.

    Zgłoszony w dyskusji wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu zostanie rozstrzygnięty w bloku głosowań, które odbędą się w piątek późnym popołudniem.

    Zanim przejdziemy do kolejnego punktu, chciałabym serdecznie pozdrowić młodzież ze szkoły podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej, która odwiedziła dzisiaj Sejm na zaproszenie pani posłanki Anny Wojciechowskiej. Witamy was serdecznie. (Oklaski)

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 8. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (druki nr 445 i 733).

    Proszę pana posła Tadeusza Tomaszewskiego o przedstawienie sprawozdania komisji.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo dziękuję panu posłowi.

    Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół.

    Otwieram dyskusję.

    Jako pierwsza głos zabierze pani poseł Agnieszka Ścigaj, która przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję bardzo.

    Pani poseł Katarzyna Królak przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo dziękuję.

    Pani poseł Agnieszka Buczyńska przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo dziękuję.

    A teraz pani poseł Agnieszka Maria Kłopotek przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Tadeusz Tomaszewski przedstawi stanowisko klubu Lewica.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Zapraszamy pana posła Romana Fritza do przedstawienia stanowiska klubu Konfederacja.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo dziękuję panu posłowi, który zamyka listę mówców wygłaszających wystąpienia.

    Mamy zapisanych do pytań 19 osób.

    Kto z państwa posłów chciałby jeszcze się dopisać, bardzo proszę.

    Jeżeli nie ma chętnych, zamykam listę, ustalając czas na zadanie pytania - 1 minuta.

    Jako pierwszy pan poseł Henryk Szopiński, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Grzegorz Lorek, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Mariusz Krystian, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Pani poseł Bożena Lisowska, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo dziękuję.

    Pani poseł Lidia Czechak, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Głos zabierze pani poseł Wioletta Maria Kulpa, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Tadeusz Tomaszewski, Lewica.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję bardzo.

    Pani poseł Małgorzata Gromadzka, Koalicja Obywatelska. Nie ma.

    Pan poseł Paweł Masełko. Nie ma.

    Ale za to jest pani marszałek Barbara Dolniak.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Nie widzę pana posła Mulawy.

    Do mównicy już zmierza pan poseł Witold Tumanowicz, Konfederacja.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pani poseł Urszula Rusecka, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pan poseł Bartosz Romowicz, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Marcin Skonieczka, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Władysław Kurowski, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Pani poseł Józefa Szczurek-Żelazko, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pan poseł Patryk Jaskulski, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Zbigniew Bogucki, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pan poseł Kamil Wnuk, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Teraz zabierze głos podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pan minister Marek Krawczyk.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Głos teraz zabierze sprawozdawca komisji, jeżeli takie ma życzenie, pan poseł Tadeusz Tomaszewski.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Zamykam dyskusję.

    Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 9. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa (druki nr 702 i 736).

    Proszę pana posła Kamila Wnuka o przedstawienie sprawozdania komisji.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję bardzo za wystąpienie oraz złożoną poprawkę.

    Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół.

    Otwieram dyskusję.

    Jako pierwszy głos zabierze pan poseł Piotr Uściński, który przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo dziękuję.

    Teraz głos zabierze pan poseł Przemysław Witek, który przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Kamil Wnuk przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    To proszę bardzo, pan poseł Bartosz Romowicz, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo dziękuję.

    Stanowisko Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga przedstawi pan marszałek senior Marek Sawicki.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Piotr Kowal przedstawi stanowisko klubu Lewica.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo dziękuję.

    Głos zabierze pan poseł Michał Połuboczek, który przedstawi stanowisko klubu Konfederacja.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowni państwo, przystępujemy teraz do pytań.

    Zapisało się 12 osób.

    Jeżeli ktoś jeszcze chciałby się zapisać, to bardzo serdecznie zapraszam.

    Jeżeli nie, zamykam listę.

    Ustalam czas na zadanie pytania - 1 minuta.

    Jako pierwszy głos zabierze pan poseł Włodzimierz Tomaszewski, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Zapraszam na mównicę.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pan poseł Bartosz Romowicz, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo proszę.

    Pan poseł Włodzimierz Skalik, Konfederacja.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Piotr Paweł Strach, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pan poseł Rafał Kasprzyk, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pani poseł Magdalena Małgorzata Kołodziejczak, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo dziękuję.

    Pan poseł Paweł Śliz, pan przewodniczący, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pan poseł Kamil Wnuk, Polska 2050 - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pan poseł Rafał Weber, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pan poseł Krzysztof Mulawa.

    (Poseł Rafał Kasprzyk: Ale to nie mamy prowadzić waszego programu?)

    (Poseł Rafał Weber: Macie go rozwijać.)

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pan poseł Łukasz Kmita, Prawo i Sprawiedliwość, zamyka listę osób zapisanych do zadawania pytań.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Zapraszam teraz na mównicę sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej pana ministra Jacka Karnowskiego.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Bardzo dziękuję.

    Pan poseł Kasprzyk.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Tomaszewski i na tym zakończymy.

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Zamykam dyskusję.

    W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawkę, marszałek Sejmu kieruje ten projekt ustawy ponownie do Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w celu przedstawienia sprawozdania.

    Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie punktów porządku dziennego zaplanowanych na dzień 6 listopada br.

    Informuje, że zgłosili się posłowie w celu wygłoszenia oświadczeń poselskich.

    Czy ktoś z pań i panów posłów pragnie jeszcze wygłosić oświadczenie?

    Skoro nikt się nie zgłasza, listę posłów zgłoszonych do oświadczeń uważam za zamkniętą.

    Ustalam czas na wygłoszenie oświadczenia - 2 minuty.

    Jako pierwszy zabierze głos pan poseł Roman Fritz, Konfederacja.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Zapraszam pana posła Włodzimierza Skalika z Konfederacji, który był dzisiaj nadzwyczajnie aktywny, niestety w przeszkadzaniu podczas procedowania nad punktem, który dotyczył dekryminalizacji aborcji. Rozumiem emocje.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Andrzeja Zapałowskiego, Konfederacja.

    (Poseł Roman Fritz: Nieobecny.)

    Nieobecny, to zapraszam pana posła Witolda Tumanowicza z tegoż samego klubu.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Krzysztofa Szymańskiego, Konfederacja.

    (Poseł Roman Fritz: Nieobecny.)

    Nieobecny.

    To zapraszam panią poseł Annę Wojciechowską, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam pana posła Patryka Gabriela, Koalicja Obywatelska. Nie widzę.

    Zapraszam panią posłankę Katarzynę Królak, Koalicja Obywatelska. Nie widzę.

    Zapraszam pana posła Michała Kowalskiego, Prawo i Sprawiedliwość. Widzę.

    (Poseł Michał Kowalski: Dzień dobry.)

    Dobry wieczór.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam panią poseł Magdalenę Filipek-Sobczak, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Zapraszam panią poseł Annę Pieczarkę, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Szymona Giżyńskiego, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam panią poseł Barbarę Bartuś, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią poseł Agnieszkę Soin, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo. Oczywiście przyłączam się do podziękowań.

    Zapraszam panią poseł Annę Baluch, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią poseł Annę Kwiecień, Prawo i Sprawiedliwość. Nie widzę pani poseł.

    Zapraszam pana posła Bartłomieja Dorywalskiego, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam pana posła Zbigniewa Boguckiego, Prawo i Sprawiedliwość. Nie widzę pana posła.

    Zapraszam pana posła Fryderyka Kapinosa, Prawo i Sprawiedliwość. Jest pan poseł.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią poseł Teresę Pamułę, Prawo i Sprawiedliwość. Nie widzę pani poseł.

    Zapraszam panią posłankę Bożenę Lisowską, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zapraszam panią poseł Barbarę Grygorcewicz, Koalicja Obywatelska. Nie widzę.

    Zapraszam pana posła Dariusza Mateckiego, Prawo i Sprawiedliwość.

    (Część posłów skanduje: Darek! Darek! Darek!) (Dzwonek)

    Państwo posłowie...

    (Głos z sali: Pani marszałek...)

    (Głos z sali: Pozdrawiamy panią marszałek za ten uroczy i sympatyczny uśmiech.)

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Zapraszam panią poseł Agatę Wojtyszek, Prawo i Sprawiedliwość. Jest pani poseł?

    Zapraszam serdecznie.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam panią poseł Dorotę Marek, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Krzysztofa Cieciórę, Prawo i Sprawiedliwość. Nie widzę.

    Zapraszam pana posła Michała Pyrzyka, Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Rafała Webera, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Zapraszam pana posła Waldemara Andzela, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Szanowny panie pośle, byłam rano w Sejmie i melisa...

    (Poseł Waldemar Andzel: I uszanowała pani Donalda Trumpa? Nie.)

    Melisa chyba bardziej państwu by się przydała.

    Zapraszam pana posła Krystiana Łuczaka, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Bardzo dziękuję za ten ważny głos.

    Zapraszam panią poseł Klaudię Jachirę, Koalicja Obywatelska.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Pawła Sałka, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Krzysztofa Mulawę, Konfederacja.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Łukasza Kmitę, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Zapraszam pana posła Łukasza Mejzę, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Panie pośle, rozumiem pana chęć świętowania, ale mam nadzieję, że nie będzie to się odbywało w Sejmie ani w domu poselskim i nie będzie to zakłócało ciszy nocnej.

    (Poseł Łukasz Kmita: No jeżeli pani marszałek zaszczyci nas swoją obecnością...)

    Zapraszamy pana posła Włodzimierza Tomaszewskiego, Prawo i Sprawiedliwość.

    Do chodzenia po dachu również nie zachęcam.

    (Poseł Łukasz Kmita: A przyjmie pani zaproszenie pana posła Łukasza Mejzy?)

    Bardzo proszę, panie pośle, pana kolej.

    Poseł Tomaszewski, Prawo i Sprawiedliwość.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Zapraszam pana posła Andrzeja Zapałowskiego, Konfederacja.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję.

    Dotarł do nas pan poseł Krzysztof Szymański z Konfederacji.

    Zapraszam, panie pośle.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pozwólcie państwo, Wysoka Izbo, że dorzucę dzisiaj swoje oświadczenie poselskie.

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    To było ostatnie oświadczenie dzisiejszego dnia.

    A zatem na tym zakończyliśmy oświadczenia poselskie.

Teksty wystąpień niewygłoszonych:

Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Zarządzam przerwę w posiedzeniu do jutra, tj. do 7 listopada br., do godz. 9.

    Mówię głośno w kierunku panów parlamentarzystów, którzy chcą dzisiaj wznosić toasty, że prace zaczynamy jutro o godz. 9. Dziękuję bardzo.

    (Przerwa w posiedzeniu o godz. 22 min 04)