10. kadencja, 21. posiedzenie, 1. dzień (06-11-2024)
4. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (druk nr 741).
Poseł Jolanta Zięba-Gzik:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, druk nr 741.
W projektowanej ustawie ujednolicone zostaną przepisy podatkowe, co przyczyni się do większej przejrzystości i łatwiejszego stosowania prawa. Projekt ma charakter techniczny, a jego celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych oraz doprecyzowanie przepisów. Projektowane zmiany definiują autonomiczne kluczowe pojęcia ˝budynek˝ oraz ˝budowla˝. Takie doprecyzowanie przepisów ograniczy liczne spory interpretacyjne, które obciążały organy podatkowe. Wyraźne rozgraniczenie wprowadzone przez projekt ustawy pomoże określić, które obiekty powinny być opodatkowane jako budynki, a które jako budowle, co ma kluczowe znaczenie nie tylko dla sektora rolniczego, ale także podmiotów inwestujących w infrastrukturę.
Budynkiem będzie obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, który posiada fundamenty i dach. M.in. za budynek nie będzie uznawany obiekt służący do gromadzenia materiałów, którego podstawowym parametrem technicznym jest pojemność, np. zbiornik.
Doprecyzowane zostaną zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. Po zmianie wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych niezajęte na działalność gospodarczą będą opodatkowane jednakową stawką podatku.
Doprecyzowany zostanie także zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości budowli infrastruktury portowej. Rozstrzygnięto, że zwolnienie z podatku od nieruchomości odnosi się do budowli infrastruktury portowej w portach morskich lub przestrzeniach morskich. Dotyczy to także budowli infrastruktury, która zapewnia dostęp do portów morskich lub przestrzeni morskich oraz zajętych pod nie gruntów.
Zgodnie z zapisami w projekcie ustawy uszczelniony zostanie także pobór opłaty uzdrowiskowej, m.in. rada gminy będzie mogła nałożyć na inkasentów opłaty uzdrowiskowej obowiązek prowadzenia ewidencji osób, które zobowiązane są do płacenia tej opłaty, analogicznie jak to jest w przypadku przepisów dotyczących opłaty miejscowej.
Jeżeli chodzi o proponowane zmiany w ustawie o opłacie skarbowej, to pozwoli to na lepsze zarządzanie opłatami szczególnie w kontekście zmian kompetencji organów. Przepisy umożliwiają szybkie przekazywanie wpływów z opłat skarbowych pomiędzy właściwymi organami, co z kolei poprawi transparentność finansów publicznych oraz sprawność obsługi administracyjnej. Proponuje się, aby projektowana ustawa weszła w życie 1 stycznia 2025 r., dlatego klub Polskiego Stronnictwa Ludowego jest za dalszym procedowaniem projektu ustawy w komisjach. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia