10. kadencja, 21. posiedzenie, 1. dzień (06-11-2024)
2. i 3. punkt porządku dziennego:
2. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2024 (druk nr 754).
3. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 (druk nr 755).Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Odnośnie do rozszczelnienia systemu podatkowego i działalności KAS w pierwszej kolejności chciałbym pokazać pewne liczby i państwo sami sobie zinterpretujecie zarzuty, które powstały w piśmie pani przewodniczącej Jagodzińskiej.
Pierwsza rzecz: tylko i wyłącznie dobra praca urzędnicza, czyli funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, przyniosła ponad 15 mld zł. Gdyby nie było dotknięcia chociaż jednego małego palca tych urzędników, nie byłoby tych dochodów w budżecie państwa. Druga rzecz jest związana z naszą odpowiedzią, której udzieliliśmy na prośbę Komisji Finansów Publicznych, bo te tematy już były podnoszone w trakcie debaty w Komisji Finansów Publicznych nad budżetem 2025 r. Notabene te informacje pani przewodniczącej pojawiły się na 2 dni przed pierwszym czytaniem ustawy budżetowej na 2025 r. Tam dokładnie wyjaśniamy, jakie funkcjonują mechanizmy makroekonomiczne, ale też to, jakie są konkretne odpowiedzi na zarzuty, które były przekazane w piśmie pani przewodniczącej Jagodzińskiej.
Pokrótce: niewydawanie decyzji w zakresie art. 108 ustawy VAT-owskiej. Ignorantia iuris nocet. Jeżelibyśmy ich nie wydawali, to popełnilibyśmy przestępstwo właśnie jako urzędnicy. Dlatego że obowiązkiem jest wykasowanie naturalnych deklaracji, które zostały składane przez słupy, przez innych oszustów podatkowych i wydanie właśnie art. 108. Gdybyśmy tego nie wydawali, popełnilibyśmy przestępstwo, każdy z nas, urzędników.
Druga rzecz. Do końca września 2024 r. ujawniliśmy 2220 tys. pustych faktur. Podam tylko jedyną rzecz. To są puste faktury wystawione przed 2024 r., bo dopiero deklaracja umożliwia nam kontrolę podatkową za 2023 r., za 2022 r. czy 2021 r., czyli te nieprawidłowości powstały dużo wcześniej. To jest sama konstrukcja podatkowa. (Gwar na sali)
Kolejna rzecz, która jest związana też z tymi nieprawidłowościami, to jest luka VAT-owska, która wzrosła w 2023 r. do ponad 15%. Dlaczego...
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Przepraszam na chwilę, panie ministrze.
Mam do panów prośbę. Panie pośle, dajcie nam popracować, dobra? Dziękuję serdecznie.
Przepraszam, panie ministrze.
Bardzo proszę.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda:
Jedyną rzeczą, którą możemy wyciągnąć, ile jest tych pustych faktur... Chodzi właśnie o czynności kontrolne, które są przeprowadzane przez naszych funkcjonariuszy i pracowników. Nie można tego wyczytać z JPK_VAT czy innych JPK-ów, dlatego że tam znajduje się to, co jest w deklaracjach, a w deklaracjach wszystko gra, jeżeli chodzi o oszustwa podatkowe.
I ostatnia rzecz. Ponad prawie 4,5 tys. wszczętych kontroli celnoskarbowych, czyli największej armaty wycelowanej w przestępczość podatkową, kończyło się korektami. Czyli niepotrzebnie były angażowane tak duże środki i najbardziej agresywna, najbardziej ingerująca w działalność gospodarczą kontrola celno-skarbowa, dlatego że ona kończyła się korektami deklaracji. Zmieniliśmy to pod tym kątem, że część rzeczy zostało przesuniętych na czynności sprawdzające i postępowania podatkowe prowadzone przez urzędy skarbowe. Podatnik ma prawo się pomylić, ale powinien to skorygować i my to w czynnościach korygujemy. Natomiast kontrola celno-skarbowa jest nastawiona tylko i wyłącznie na oszustów. Jak zrobimy sobie porównanie i kontroli, celno-skarbowej, i czynności sprawdzającej, to ustalenia w tym roku wzrosły o ponad 1 mld zł. Tak że nie możemy mówić tutaj o jakimkolwiek rozszczelnieniu systemu albo wręcz, jak powiedziano, o braku działalności Krajowej Administracji Skarbowej. Jeszcze raz chciałbym podziękować za to swoim pracownikom i funkcjonariuszom, że właściwie wykonują kawał dobrej roboty. Jeszcze raz bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia