10. kadencja, 21. posiedzenie, 1. dzień (06-11-2024)

Oświadczenia.

Poseł Tadeusz Tomaszewski (tekst niewygłoszony):

    Oświadczenie poselskie ws. 70-lecia obecności na radiowej antenie Programu 1 Polskiego Radia audycji ˝Kronika sportowa˝

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dniu 30 listopada 70-lecie obecności na radiowej antenie będzie obchodzić nadawana w Programie 1 Polskiego Radia ˝Kronika sportowa˝. Jej premierowe wydanie ukazało się 30 listopada 1954 r., a niespełna 2 lata później audycja wzbogaciła się o także teraz doskonale znany sygnał dźwiękowy, rozpoczynający się od słów: ˝Oj, strzelaj, prędzej, strzelaj...˝. Audycja i ten sygnał obecne są w eterze nadal, co oznacza, iż po zniknięciu z anteny takich pozycji jak ˝Muzyka i aktualności˝ czy magazyn informacyjny ˝Z kraju i ze świata˝ pozostaje ona de facto najstarszą pozycją programową w całej polskiej radiofonii. Starszy - o 27 lat - jest jedynie... hejnał z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie, nadawany codziennie w południe od kwietnia 1927 r.

    Jak wspominał nieżyjący już redaktor Konrad Gruda, który przed 70 laty stworzył ˝Kronikę sportową˝, jego zamiarem było uporządkowanie i zgromadzenie w jednym odcinku programu wszystkich informacji sportowych danego dnia, wcześniej mocno rozrzuconych po ramówce. Dzięki temu już wtedy audycja stała się codziennym źródłem wiadomości ze świata sportu, relacjonującym zarówno najważniejsze wydarzenia sportu rodzimego, jak i imprezy rozgrywane za granicą. Niektórzy (także obecnie) określają ˝Kronikę˝ mianem codziennej gazety sportowej, a przecież brak takiej - w wersji tradycyjnej, drukowanej - kibice bardzo odczuwają.

    Nawet ˝Przegląd Sportowy˝ - jeden z najstarszych tytułów tego typu w Europie - wychodzi obecnie tylko dwa razy w tygodniu. Niektóre tytuły, np. ˝Sportowiec˝ czy ˝Tempo˝, zupełnie zniknęły z rynku, a jeszcze inne, jak katowicki ˝Sport˝ czy wydawane przez Ludowe Zespoły Sportowe ˝Wiadomości Sportowe˝, mają mocno ograniczony zasięg. W tej sytuacji właśnie ˝Kronika sportowa˝ każdego wieczoru tym niezwykłym sygnałem ściągająca przed radioodbiorniki sympatyków sportu jest dla nich niezwykle ważnym i rzetelnym źródłem wiedzy o sporcie w kraju i na świecie.

    Godzi się podkreślić szeroki wachlarz tematyki poruszanej w radiowych audycjach. Oprócz przekazywania wyników z imprez sportowych, rozmów z ich bohaterami, komentarzy na temat wydarzeń bieżących jest w audycjach miejsce na problematykę sportu szkolnego i akademickiego, zwiększenie aktywności fizycznej kobiet, prezentację sportu na wsiach i w małych ośrodkach miejskich, promocję wartości fair play i piętnowanie niedozwolonego wspomagania. Wszystko to sprawia, że ˝Kronika˝ ma liczne grono stałych słuchaczy, ale też nieustannie pozyskuje nowych.

    Wprawdzie audycja emitowana jest z warszawskiego studia, ale materiały do niej przygotowują nie tylko dziennikarze radiowej Jedynki, lecz także zagraniczni korespondenci Polskiego Radia oraz pracownicy rozgłośni regionalnych. Okazuje się, że mimo rozbicia publicznej radiofonii na 18 spółek - centralną i 17 regionalnych - w przypadku ˝Kroniki sportowej˝ wcześniejsze kontakty osobiste i więzy programowe zostały utrzymane i korzystnie wpływają na zawartość i jakość audycji. Zresztą nie od dziś właśnie radiowi dziennikarze sportowi są powszechnie cenieni za uczciwe i rzetelne wykonywanie swych zawodowych obowiązków, za unikanie polowania na sensacje, wyważone komentarze i opinie, wreszcie - za staranne przygotowanie pod względem radiowego warsztatu. A trzeba pamiętać, że przez ˝Kronikę sportową˝ w ciągu minionych 70 lat przewinęło się kilka pokoleń uznanych żurnalistów. Tu jedynie kilka nazwisk - w redakcji warszawskiej: Konrad Gruda, Tadeusz Pyszkowski, Bogdan Tuszyński, Bohdan Tomaszewski, Lesław Skinder, Dariusz Szpakowski, Włodzimierz Szaranowicz, Bogdan Chruścicki, Tomasz Zimoch, Marek Rudziński, Henryk Urbaś, Renata Susałko, Andrzej Janisz, Cezary Gurjew, a w rozgłośniach: Jerzy Gebert, Janusz Sternowski, Tadeusz Cegielski, Edmund Pacholski, Witold Zakulski, Roman Paszkowski, Andrzej Ostrowski, Jerzy Góra, Tadeusz Kwaśniak, Krzysztof Klepczyński, Robert Skrzyński, Marek Solecki, Krzysztof Ratajczak, Maciej Pakulski, Włodzimierz Rezner, Adam Socha, Adam Tomanek i wielu innych.

    W dniach tak zacnego jubileuszu jak 70-lecie ˝Kroniki sportowej˝ wszystkim dziennikarzom oraz gronu realizatorów tej audycji należą się nasze uznanie i wielki szacunek za to, co robili i robią na rzecz sportu i jego popularyzacji w społeczeństwie. A już niebawem przed obecnym zespołem radiowych ˝sportowców˝ kolejne wyzwania, wykraczające poza ramy samej ˝Kroniki˝. Będą bowiem zapewne chcieli jak najlepiej zrelacjonować 25. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Mediolanie i Cortinie. Ich początek 6 lutego 2026 r. i radiowcy już się do nich przygotowują.


Przebieg posiedzenia